Havale Nasıl Yapılır? Nedir ve Ne Zaman yapılır? Havale Ücreti

eft-havale-fark

? Nedir ve Ne Zaman yapılır? Havale Ücreti: Havale nedir bu bu işlem nasıl yapılır, ne zaman havale işlemi yapabilirsiniz ve bu işlemden ücret alınır mı yazımızda size açıklayacağız.Havale, eft bankacılıkta en çok yapılan işlemler arasındadır. Havale aynı banka içerisinde bulunan hesapların arasında gerçekleşen para transferi işleminin adıdır.  EFT de bir para transferi işlemidir. Ancak EFT bir başka bankaya olan para transferidir. Hem havale hem de eft temelde para transferidir. Ancak eft ve havalede aynı banka ya da farklı bankalar arasında para transferi gerçekleşmektedir. Havale ile bir başka bankaya para gönderme işlemi yapmanız mümkün değildir.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemi şubeden, internet üzerinden, atmlerden ya da mobil uygulamalar kullanılarak yapılabilir. Her banka havale işlemi için farklı koşullar belirleyebilir. Havale ile para gönderimi yapacaksanız size iki seçenek sunulmaktadır. Havale işleminizi IBAN ya da hesap numarası kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN İle Havale Yapmak

IBAN numarası 32 haneli bir numaradır ve bu numarayı havale işleminde kullanabilirsiniz. IBAN numarasıyla birlikte alıcının adı ve soyadı bilgilerini de bilmeniz gereklidir. Havalenin yapılacağı tutarı da girdikten sonra havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası İle Havale Yapmak

Hesap numarası ile havale işlemi yapmak istiyorsanız alıcının adını ve soyadını, hesap numarasını, şube numarasını bilmeniz gereklidir. Alıcıya gönderilecek tutarı da belirledikten sonra havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işleminizi hesap numarası ya da IBAN numarası mı kullanarak gerçekleştireceğinizi belirledikten sonra isterseniz internet şubesi aracılığı ile isterseniz mobil şube aracılığı ile yapabilirsiniz. Hem oldukça hızlı hem de vakit kaybetmeden havale işleminizi tamamlayabilirsiniz. Para transferi sırasında bir sorun yaşanmadığı taktirde havale işlemleri anında tamamlanmaktadır. Gönderen kişinin hesabından belirlenen tutar alınır ve alıcı kişinin hesabına geçirilir.

Havale Saatleri Ne Zamandır?

Havale işlemleri genellikle saat 08:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bazı bankalar müşterilerine 12 saat ya da 24 saat havale işlemi yapabilmeleri için zaman belirlemiştir. Günü her saatli havale işlemi yapabileceğiniz bankalar Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Garanti Bankası, Yapıkredi Bankası, Halkbank’tır. Bu bankalardan 24 saat boyunca, istediğiniz zaman havale işlemi yapabilirsiniz.

Havalede Para Kesilir Mi? Ücret Alınır Mı?

Bankalar tarafından yapılan havale işlemi için genellikle 1 TL ücret talep edilmektedir. Bazı bankalar internet şubesi, mobil şubeler yada atmlerden gerçekleştirilen havale işlemleri için farklı ücretler belirleyebilmektedir.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın