Hazineye Ait Tarım Arazisi Nasıl Kiralanır?

Hazineye Ait Tarım Arazisi Nasıl Kiralanır: Ülkemizde son yıllarda hazine arazilerinin kiralanması konusunda bir belirsizlik vardır. Ancak yapılan yasal düzenlemelerle birlikte bu belirsizlik ortadan kalkmış durumdadır. Artık imar planı bulunmayan yerdeki tarım arazileri ile imar planında tarımsal amaca ayrılmış Hazine’ye ait yerler belirli koşullar altında kiralanması ve satışa sunulması mümkün hale gelmiştir.

Hazineye Ait Arazinin Tarımsal Amaçlı Kiralanması Ne Demektir?

Hazineye ait bir çok arazi bulunmaktadır. Bu arazilerin bir kısmı tarıma elverişli değil bir kısmı il merkezlerinde bir kısmı ise tarımsal amaçla kullanılmaya müsait yerlerdir. Hazine tarıma elverişli arazileri bir çok nedenle aktif olarak işletememektedir. İşte Hazine, tarım arazilerinin atıl kalmaması için bu arazileri mülkiyeti kendisinde kalmak koşuluyla belirli bir süreyle ekip biçecek kişilere belirli bir kira karşılığında teslim etmektedir. Araziyi alan kişi burayı ekip biçerek elde ettiği tarımsal gelirin tamamını kendisi alacaktır. Bununla birlikte araziyi kiralayan kişi burayı tarımsal amaçla kullanmak zorundadır. Örneğin arazinin üzerine bina yapamaz.

Hazineye Ait Arazinin Tarımsal Amaçlı Kiralanması İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Hazineye ait arazinin tarımsal amaçlı kiralanması için şu şartların sağlanması zorunludur:

  • Araziyi kiralayacak olan kişinin, kiraya konu araziyi 31.12.2017 tarihinden önce en az 3 yıl süreden beri tarımsal amaçlı kullanıyor olması gerekir.
  • Kullanılan arazinin özel Kanunlarca sit alanı, orman alanı gibi özel kapsamda kalan yerlerden olmamalıdır.
  • Arazinin tarıma elverişli olmalıdır.
  • Başvuruların en geç 19.11.2018 tarihine kadar arazinin bulunduğu yerdeki Milli Emlak Müdürlüğü’ne yapılması gerekmektedir.

Hazineye Ait Arazilerin Kira Bedeli Nasıl Belirlenmektedir?

Hazineye ait tarım arazilerinin kira bedelleri, kira tespit komisyonları tarafından yapılacaktır. Bu bağlamda yapılacak kiralamalarda ilk yıl kira bedeli şu şekilde belirlenecektir:

  • Kiralama yapılan yılda ecri misil bedeli var ise bu bedelin yarısı;
  • Kiralama yapılan yılda ecri misil bedeli yok ise böyle taşınmazın yakınında emsal olabilecek taşınmaza ait ecrimisil bedelinin yarısı kira bedeli olarak belirlenecektir.

Hazineye Ait Tarım Arazisi Başkasına Kiraya Verilebilir Mi?

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması durumunda, arazi bir başkasına kiraya verilemeyecek, sözleşmeye ortak alınamayacak ve tarım amacı dışında kullanılamayacaktır. Ancak kiracı olan kişi bir şirket ise sadece hisse devri yapabilecektir. Yani arazi yine bizzat o şirket adıyla işletilecektir.

Hazineye Ait Tarım Arazisi Tarımsal Amaç Dışında Kullanılırsa Ne Olur?

Hazineye ait olup da tarımsal amaçla kiraya verilen bir arazi, tarım amacı dışında kullanılırsa (örneğin üzerine hayvan çiftliği kurulursa, bina yapılırsa…vs) herhangi bir tebligat yapılmasına gerek kalmadan kira sözleşmesi feshedilecektir. Amaç dışı kullanım nedeniyle ortaya çıkan zararı da kiracı karşılayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın