Hesap İşletim Ücreti Nedir? Hesap İşletim Ücreti Geri Alınır Mı?

hesap-isletim-ucreti-geri-alma

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Hesap İşletim Ücreti Geri Alınır Mı? : Hesap işletim ücreti işlemi mümkün mü, ne demek, hesap işletim ücreti  işlemi nasıl yapılır sorularınıza yazımızdan cevap alabilirsiniz. Bankalar bankada bulunan hesabınız için böyle bir uygulama yapabiliyor. Hesap işletim ücreti hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, bir bankadan vadesiz hesap açtırdığınızda bankanın müşteriden bazı masrafların karşılanması için, müşteriden yılın belirli dönemlerinde alınan ücrettir ve hesap işletim ücreti olarak müşteriden alınmaktadır. Hesap işletim ücretini bankalar 6 ay ya da 3 aylık periyotlar şeklinde müşteriden alabiliyor.

Hesap İşletim Ücreti Geri Alınır mı?

Bankalardan vadesiz bir hesap açtırdığınızda, bankalar belirli dönemlerde bazı kesintiler uygulamaktadır. Bankalardan sağladığını bu hesaplarla gerçekleştirdiğiniz işlemlerden kaynaklı olarak hesaplarınızdaki bakiyede eksilme görebilirsiniz. Hesap hareketlerinize veya özetinize baktığınızda ise bankanın aylık ya da yıllık ödeme aldığını görebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti olarak isimlendirilen bu işlem birçok banka müşterisini rahatsız etmektedir. Peki, tam olarak hesap işletim ücreti nedir? Hesap işletim ücreti geri alınır mı? Sorusu banka müşterilerinin en çok merak ettiği konular arasında bulunmaktadır.

Bankadan hesap açtırdığınızda, hesabınızı aktif olarak kullanmasanız bile banka sisteminde kayıtlı olarak bulunulmaktadır. Hesabınız üzerinde işlem yaptığınızda ise bu işlemin bankaya bir maliyeti olmaktadır. Bu maliyetlerin karşılığı olarak da banka tarafından hesap işletim ücreti alınmaktadır. Hesap işletim tutarları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Bazı bankalar üç aylık dönemlerde, bazıları altı ayda bazıları ise senelik olarak hesap işletim ücreti almaktadır. Bankaların maliyet olarak adlandırdığı bu tutarı alma sebebi ise kullandırdığı kâğıt ve benzeri masraflardan kaynaklanmaktadır. Hesap işletim ücretleri, hesabınızda para olduğunda kesilmektedir. Hesabınıza para yüklediğiniz anda kesinti olması, bankalara karşı rahatsızlık uyandırmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Hangi Hesaplardan Alınmaz?

Bankaların hesap işletim ücreti almadığı kişilerde bulunmaktadır. Bankalar genel olarak üniversite öğrencilerinin banka hesaplarından ve maaş hesaplarından hesap işletim ücreti almamaktadır. Bazı bankalar ise hesap işletim ücreti ödemek istemeyen müşterileri için, otomatik ödeme talimatı verilmesini şart olarak koymaktadır. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilen bu uygulama kapsamında bankaya vereceğiniz iki ya da üç otomatik ödeme talimatıyla hesap işletim ücreti ödemeden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti ?

Hesap işletim ücreti alan bankalara karşı, Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak hesap işletim ücreti ücretlerinizi geri alabilirsiniz. Bu işlem hesap sözleşmesinde hesap işletim ücreti ibaresi yoksa gerçekleşmektedir. Sözleşmenizi tekrardan kontrolden geçirerek, sözleşme dışında yapılan bir uygulama için hakkınızı arayabilirsiniz.

Bankaların hesap işletim ücreti bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Ayrıca bazı bankalar 3 ayda bir hesap işletim ücreti alırken bazı bankalar 6 ayda bir hesap işletim ücreti aldığı için aylık olarak hesap işletim ücreti düşünüldüğünde farklılık olduğu görülebilir.

Ücretsiz EFT, EFT Ücreti Almayan Bankalar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın