Hesap İşletim Ücreti ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Günümüzde neredeyse herkesin bir banka hesabı bulunuyor. Aslında para havale edebilmek, birikimlerinizi bankalar nezdinde değerlendirebilmek, maaş çekebilmek gibi pek çok nedenlerle banka hesabına sahip olmak bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. Hatta Vergi Usul Kanunu uyarınca 7000 TL’yi aşan ödemelerin bankalar aracılığıyla yapılması vergi mükellefleri için mecburidir. Ancak bankalar son yıllarda kendilerine gelir oluşturma kaygısıyla da hareket ederek hesap işletim ücreti almaya başladı. Bugün için bir çok bankada hesap işletim ücreti uygulaması vardır. Bu durumda mevduat hesabı açtırmak isteyenler de haliyle hesap işletim ücreti almayan bankaları araştırmaktadır.

Bu yazımızda 2018 yılında hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileridir sorusuna cevap vereceğiz. Ancak konuya başlamadan önce hesap işletim ücreti alınması yasal olup olmadığı sorusuna cevap verelim.

Hesap İşletim Ücreti Alınması Yasal Mıdır? 

Hesap işletim ücreti konusu hem mahkemeleri hem de tüketici hakem heyetlerini uzun bir süre meşgul etti. Hesap işletim ücreti davaları ile hesap işletim ücreti şikayet konulu tüketici hakem heyeti kararları birlikte hesap işletim ücretleri hakkında yasal bir düzenleme yapılmasını zorunlu hale getirdi. Çünkü mahkeme ve tüketici hakem heyetlerinin kararlarına rağmen bu ücret bankalar tarafından alınmaya devam etmekteydi. Bunun üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) resmi internet sitesinde bir şartla hesap işletim ücretinin alınmasının yasal olduğunu belirtti. Bu şart ise şuydu: Banka ile finansal tüketici arasında mevduat hesabı açılırken imzalanan sözleşmede hesap işletim ücretinin alınacağı yazılmışsa, hesap işletim ücretinin alınması yasaldır. Aksi halde bu ücretin alınması yasal olmayacağından hesap işletim ücreti iade edilecektir. Ancak Danıştay 15. Dairesi’nin vermiş olduğu iptal kararıyla, BDDK’nın bu uygulamasını da ortadan kaldırdı.

Danıştay’da görülmekte olan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 ve 13. maddelerinin iptaline ilişkin davada Danıştay 15. Dairesi hesap işletim ücretinin alınmasına dair yönetmelik hükmünün iptaline karar verdi. Bu iptal kararı ile birlikte hesap işletim ücreti alınmasının yasal dayanağı da ortadan kalkmış oldu. Dolayısıyla bugün için hesap işletim ücreti alınması yasal değildir.

Bankalar hesap işletim ücreti almaya devam etmeleri halinde Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılarak hesap işletim ücretinin iadesi talep edilebilecektir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar yıllık hesap işletim ücreti almaktadır. Bununla birlikte bazı bankalar özellikle dijital bankacılığı yaygınlaştırmak için hesap işletim ücreti almamaktadır. Hesap işletim ücreti almayan bankalar şunlardır:

Denizbank Hesap İşletim Ücreti

Denizbank Dijital Deniz uygulaması kullanıcılarından hesap işletim ücreti almamaktadır.

Albaraka Türk Hesap İşletim Ücreti

Türkiye’de faaliyet gösteren faizsiz bankacılığın öncülerinden olan Albaraka Türk, hesap işletim ücreti uygulamasına son vermiş durumdadır. Hatta bu banka, EFT ve havale işlemlerinden de ücret almamaktadır.

Kuveyt Türk Hesap İşletim Ücreti

Kuveyt Türk, son dönemdeki atılımları ile internet tabanlı bankacılığı (dijital bankacılık) yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Bu uygulamayı cazip hale getirmek için Kuveyt Türk EFT ve havale ücreti almamaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için Kuveyt Türk bankasında bir hesaba sahip olunması gerektiğinden hesabı olanlardan hesap işletim ücreti alınmasının uygulanan politikaya aykırı geleceğinden Kuveyt Türk de hesap işletim ücreti alma uygulamasından vazgeçmiştir.

Türkiye Finans Bankası Hesap İşletim Ücreti

Katılım Bankası olan Türkiye Finans da hesap işletim ücreti almayan bankalar arasındadır.

Vakıfbank Katılım Bankası Hesap İşletim Ücreti

Faaliyetlerine faizsiz katılım bankacılığını da dahil eden Vakıfbank, katılım bankacılığında hesabı bulunanlardan hesap işletim ücreti almamaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Hesap İşletim Ücreti

Ziraat Katılım Bankası’nda hesabı bulunanlar da hesap işletim ücreti ödememektedir.

Yapı Kredi NUVO Hesap İşletim Ücreti

Dijital bankacılığın öncüsü olan ve bu alanda pek çok uluslararası ödüle sahip olan Yapı Kredi Bankası, internet üzerinden yapılan işlemler için hesap işletim ücreti almamaktadır. Bunun için Yapı Kredi Bankası’nın dijital bankacılık uygulaması olan NUVO Yapı Kredi uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

QNB Finansbank Destekli “enpara.com” Hesap İşletim Ücreti

Şubesiz bankacılığın ilk uygulayıcısı olan ve dijital bankacılık anlayışına farklı bir boyut getiren ENPARA, mobil işlemlerinizi ücretsiz yapmanıza olanak sağlıyor. EFT, havale, fatura ödeme gibi işlemler ücretsiz olmanın yanında ENPARA’dan alınan kredi kartlarına aidat da işletilmiyor. İnternet tabanlı bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için QNB Finansbank’ta bir hesabınızın olması da gerekiyor. Çünkü para transferleri ve ödemeler bu hesaptan yapılıyor. Dolayısıyla bu hesaba işletim ücreti uygulamak, ENPARA’nın sunduğu bu olanaklara gölge düşürebileceğinden  ENPARA da bu nedenle hesap işletim ücreti almıyor.

TEB Hesap İşletim Ücreti

TEB de kurumsal şirketlere yönelik bankacılık projeleri geliştirse de son yıllarda finansal tüketicilere yönelik sunduğu kampanyalarla da adından söz ettirmeye başlamış durumdadır. TEB gelişen teknolojiyle birlikte dijital bankacılığa ağırlık vermektedir. Buna bağlı olarak TEB dijital bankacılık uygulaması olan “CEBTETEB” kullanıcılarına yönelik olarak hesap işletim ücreti uygulamasını ortadan kaldırmıştır.

ABank Hesap İşletim Ücreti

ABank da dijital bankacılık kullanıcıları için hesap işletim ücreti almamaktadır. Bunun için yapmanız gereken ABank Dijital uygulamasını mobil cihazınıza kurmanızdır.

Öğrenciden Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Öğrenciler kısıtlı bütçeyle eğitim hayatlarını tamamlamaya çalışmaktadır. Hal böyle olunca ekstra masraflar öğrencilerin bütçelerini zora sokabilmektedir. Bu nedenle hesap işletim ücreti olmadan kredi kartı ve banka kartının kullanılması öğrenciler için önem arz etmektedir. Bu durumu düşünen bazı bankalar öğrenciden hesap işletim ücreti almamaktadır. Bu bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası öğrenci hesabı
 • Denizbank öğrenci hesabı
 • İş Bankası öğrenci hesabı

Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Listesi

Döviz hesabı, TL cinsinden değil de yabancı para birimi üzerinden yatırımlarınızı veya birikimlerinizi değerlendirdiğiniz hesaptır. Döviz hesabı olan bankalar normalde hesap işletim ücreti almaktadır. Ancak bazı bankalar hesap işletim ücreti almamaktadır. Hesap işletim ücreti almayan bankalar şunlardır:

 • Enpara Döviz Hesabı
 • Yapı Kredi Nuovo
 • CEPTETEB

2019 Yılında Hesap İşletim Ücreti Alınacak Mı?

Bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte hesap işletim ücreti yıllık  50-150 TL arasında değişen bir miktarla alınmaktadır. Hesap işletim ücreti hesabınızda para olduğu anda otomatik olarak tahsil edilmektedir. Bu durumda hesabındaki paranın biranda eksildiğini gören müşteri bunu hem bankaya hem de yasal mercilere bildirmektedir. Ancak şikayetlerine anında cevap alamayan müşteriler bu süreçten bıkmakta ve müşteri memnuniyeti ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla hesap işletim ücreti alınmaması uygulaması müşterilerin banka tercihlerinde önemli rol oynuyor. Bu hususu dikkate alındığında hesap işletim ücreti almayan bankalar 2019 yılı itibariyle artış gösterebilecektir.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek ve Hesap İşletim Ücretinden Muaf Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız şunlardan birini yapmalısınız:

 • Hesap açtırırken hesap işletim ücreti alınıp alınmadığını baştan konuşmalı ve bunu vadesiz mevduat hesabı sözleşmesine yazdırmalısınız.
 • Bankalar otomatik ödeme talimatı verme durumunda hesap işletim ücreti almama uygulamasına yer vermektedir. Bu nedenle bu tür bir kampanyaya dahil olarak hesap işletim ücreti ödemeyebilirsiniz.
 • Mevcut hesabınız üzerinde hesap işletim ücreti uygulanıyorsa, banka müşteri hizmetlerini arayıp ya da en yakın şubeye giderek bu uygulamaya son verilmesini aksi halde hesabınızı kapatmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

2018 Yılında Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar ve Bankaların Hesap İşletim Ücreti

Aşağıda yer alan bankaların 2018 yılı için yıllık bazda aldıkları hesap işletim ücretleri gösterilmiştir.

 • Alternatif Bank, 82,36 TL
 • Akbank,   132,60 TL
 • Anadolu Bank,  117 TL
 • Denizbank, 138,96 TL
 • Finansbank, 153,00 TL
 • Garanti Bankası, 134,44 TL
 • Halkbank,  78 TL
 • HSBC, 128,40 TL
 • ING Bank, 126 TL
 • Odeabank, 88 TL
 • Şekerbank, 105 TL
 • Türkiye Ekonomi Bankası,  116 TL
 • Türkiye İş Bankası, 108 TL
 • Vakıfbank, 96 TL
 • Yapı Kredi Bankası, 129 TL
 • Ziraat Bankası, 80 TL

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Hesap işletim ücreti kadar EFT işlemleri için ücret almayan bankalar da önemlidir. Çünkü bir çok her bir EFT işlemi için en az 5 TL işlem ücreti almaktadır. Kısaca EFT ücreti almayan bankaları belirtmek de okuyucularımıza yarar sağlayacaktır.

 • QNB Finansbank “enpara.com” üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti alınmıyor.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda hesabı bulunanlar EFT işlemlerine masraf ödemiyor.
 • Yapı Kredi Bankası NUVO uygulaması üzerinden yapılan EFT işlemlerine masraf ödemiyor.
 • TEB, “CEBTETEB” uygulaması ile yapılan EFT’lerden masraf almıyor.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası internet şubesi ya da mobil şube üzerinden yapılan EFT’ler için masraf talep etmiyor.
 • Fibabanka da internet şubesi ya da mobil şube üzerinden yapılan EFT’ler için masraf talep etmiyor.

Önemli Bir Uyarı

Hesap işletim ücreti ve EFT ücreti uygulaması bankaların yıllık politikalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle bu işlemleri yapmadan önce bankanın müşteri hizmetleri ile görüşmek faydalı olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster