Hesap İşletim Ücretini Geri Almak İçin Ne Yapmalısınız?

Hesap İşletim Ücretini Geri Almak İçin Ne Yapmalısınız: Hesap işletim ücretini geri almak için bir takım işlemler yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler karmaşık olmamakla birlikte kimi zaman vakit alabilmektedir. Peki hesap işletim ücretini nasıl geri alabilirsiniz?

Hesap İşletim Ücreti Alınması Yasal Mıdır?

Hesap işletim ücreti alınması yasal değildir. Çünkü daha önceden bankalar Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te yer alan düzenlemeye dayalı olarak tüketicilerden hesap işletim ücreti adı altında para kesintisi yapmaktaydı. Ancak Danıştay 15. Dairesi 2018 yılı Temmuz ayı içerisinde hesap işletim ücretini düzenleyen yönetmelik maddesini iptal etti. Böylece hesap işletim ücretinin alınmasına ilişkin yasal dayanak ortadan kalkmış oldu. Hesap işletim ücretine ilişkin Bankacılık Sözleşmesi’nde hüküm yer alsa dahi, bu hüküm tüketici aleyhine haksız şart niteliğinde olacağından geçersiz olacaktır.

Hesap işletim ücreti hakkında detaylı bilgi edinmek ve hesap işletim ücreti almayan bankaları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücretini Geri Nasıl Alabilirsiniz?

Hesap işletim ücretini geri almak isteyenler öncelikle hesap işletim ücreti alan bankaya bir dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Bankaya hesap işletim ücretini geri almak için başvuru dilekçesinde bazı bilgilere yer verilmesi gerekmektedir. Bu başvuruya rağmen hesap işletim ücreti ödenmez ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız gerekiyor.

Hesap işletim ücreti geri alma dilekçesinde yer verilecek bilgiler şunlardır:

  • Banka adı
  • Hesap işletim ücretinin kesildiği hesap bilgileri
  • Başvuran kişinin adı ve soyadı.

Hesap işletim ücreti geri alma dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücretini Almak İçin Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapabilirsiniz

Hesap işletim ücretini almak için bankaya başvuru yaptınız; ancak banka hesap işletim ücretinin iadesi talebini reddetti veya hiç cevap vermedi. Böyle bir durumda hesap işletim ücretini almak için bulunduğunuz yerdeki Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz.

Bankanıza yapmış olduğunuz başvuruya banka 30 gün içinde cevap vermez ise bankanın cevabını beklemenize gerek kalmadan, bu durumu Tüketici Hakem Heyeti başvuru dilekçesinde belirterek, hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine başvuru dilekçesinde yer alması gereken bilgiler şunlardır:

  • Tüketici hakem heyetinin adı
  • Hangi bankanın hesap işletim ücretini iade etmediği
  • Hangi hesaba ilişkin ücretin iade edilmediği
  • Hangi yıllara ait hesap işletim ücretlerinin talep edildiği
  • Başvuru yapan kişinin adı-soyadı-TC kimlik no ve imzası

Hakem heyeti tarafından başvuru sırasında, başvuru yapan kişiden bir adet tebligat için ücret talep edilebileceğiniz hatırlatmakta yarar vardır.

Tüketici hakem heyeti hesap işletim ücreti geri alma dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

Hangi Hesap İşletim Ücretini Geri Alabilirim?

Hangi hesap işletim ücretini geri alabilirim sorusunu aslında geçmişe dönük hangi hesap işletim ücretlerini alabilirim diye sormak daha doğru olacaktır. Hesap işletim ücreti bankanın haksız olarak tahsil ettiği bir paradır. Geçmişe dönük olarak 10 yıl içinde tahsil edilen tüm hesap işletim ücretleri geri alınabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster