Hesap Kesim Tarihi İle İlgili Merak Edilen 9 Önemli Konu

Hesap Kesim Tarihi İle İlgili Merak Edilen 9 Önemli Konu: Kredi kartı borcu ekstrelerinde hesap kesim tarihi adı altında bir tarihe yer verilmektedir. Hesap kesim tarihi kredi kartı borcunun belirlenmesi, ödemelerin kart ekstresine yansıtılması ve gecikme faizinin hesaplanması bakımından son derece önemli bir tarihtir. Ancak çoğu kimse hesap kesim tarihinin ne anlama geldiğini ve işlevini bilememektedir.

Bu yazımızda hesap kesim tarihi ile ilgili merak edilen 9 soruya cevap vermeye çalıştık. İşte detaylar…

Hesap Kesim Tarihi İle İlgili Bilmeniz Gereken 9 Önemli Konu

1- Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Ne Anlama Gelir?

Kredi kartı kullanan herkes kredi kartı ekstrelerinde iki tane tarih görmektedir. Bunlardan birisi hesap kesim tarihi diğeri ise kredi kartı borcu son ödeme tarihidir. Bu iki tarih de kredi kartı kullananlar için son derece önemlidir. Çünkü birinde borcun ödenmesi gereken süre başlamakta diğerinde ise bu borcu ödeyeceğiniz son gün belirlenmektedir.

Hesap kesim tarihi, kredi kartı ile yaptığınız harcamalar neticesinde o ay içerisinde ödemeniz gereken toplam borcun tespit edildiği tarihtir. Yani bankaya kredi kartı harcamalarınız nedeniyle ne kadar ödemeniz gerektiği belirlenmektedir. Bu yönüyle hesap kesim tarihi olarak ifade edilen tarih ile kredi kartı borcunuzun vadesinin geldiği ve artık o aya ait borcun bankaya ödenebileceği bildirilmektedir.

Kredi kartı hesap kesimi hesap kesim tarihinden bir gün önce tam saat 23:59’da gerçekleşir. Örneğin kredi kartı hesap kesim tarihiniz 27.03.2018 olsun. Hesap kesimine ilişkin kredi kartı harcamaları 26.03.2018 günü saat 23:59’da tespit edilir ve 27.03.2018 tarihinde de işleme girer. Yani siz 27.03.2018 gece saat 00:00’da yaptığınız kredi kartı harcamasını bir sonraki ay ödersiniz.

Hesap kesim tarihinin önemi kredi kartı borcuna işletilecek faizde kendini göstermektedir. Çünkü hesap kesim tarihi ile kredi kartı borcunun ödenmesi gereken süre arasında 10 günlük bir zaman farkı yer almaktadır. Şayet kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini geçirirseniz kart borcunuza işleyecek olan faiz son ödeme tarihinden değil, hesap kesim tarihinden itibaren işlemeye başlayacaktır.

2- Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı borcu son ödeme tarihi, hesap kesim tarihinden itibaren ödenmesi gereken kartı borcunun gecikme faizi işlemeden ödenebileceği son günü ifade etmektedir. Bu anlamda hesap kesim tarihinden kredi kartı borcunun son ödeme tarihine kadar geçen zaman aralığında yapılan kredi kartı borcu ödemelerinden faiz alınmamaktadır. Buna karşın son ödeme gününün geçirilmesi halinde artık kredi kartı borcunuzu faizle ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi kartı son ödeme tarihi ile hesap kesim tarihi arasında 10 günlük zaman farkı bulunmaktadır. Hesap kesimi daha önce gerçekleşmektedir.

Kredi kartı borcuna ait son ödeme tarihi, kart borcuna işletilecek faizin ne zaman başlayacağının belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Yukarıda da açıkladığımız üzere kredi kartı borcuna işletilecek faiz son ödeme tarihinden itibaren hesaplanmaya başlamakla birlikte, alınacak faizin miktarı hesap kesim tarihinden itibaren belirlenmektedir.

3- Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Alışveriş Ne Zaman Ödenir?

Her hesap kesim tarihi bir önceki aya ait borcun belirlenmesi anlamına gelmektedir. Örneğin hesap kesim tarihiniz 15.03.2018 ise Mart ayı içerisinde ödeyeceğiniz kredi kartı borcu bir önceki aya ait kredi kartı harcamalarınız ve taksitlerinizdir. Yani siz aslında 15.02.2018-15.03.2018 tarihleri arasında gerçekleşen kredi kartı borçlarını ödeyeceksiniz demektir. Dolayısıyla hesap kesim tarihi ile birlikte yeni aya ait kredi kartı borçları birikmeye başlayacaktır. Bu nedenle kredi kartı hesap kesim tarihinde yaptığınız harcamaları bir sonraki ay ödersiniz. Yine örneğimize bakalım. 15.03.2018 tarihinde kredi kartı ile alışveriş yapan bir kimse bu günde yapacağı harcamayı 15.04.2018 tarihinden itibaren ödeyebilecek demektir.

Hesap kesimi ile ilgili sorulan sorulardan biri de hesap kesim tarihinde yapılan alışverişin ne zaman ödeneceğidir. Hatta kredi kartı hesap kesim tarihi gece 00:00’da kredi kartı ile yapılan harcama veya alışverişin ne zaman ödeneceği sorulmaktadır. Hesap kesim tarihi girdiği andan itibaren tüm harcamalarınızı bir sonraki ay ödersiniz. Yukarıda da açıklamıştık. Hesap kesim tarihinden bir gün önce saat 23:59’da tüm kredi kartı harcamalarınız tespit edilmekted ve 00:00’dan itibaren de hesabınız kesilmektedir. Dolayısıyla 00:00’dan itibaren yapacağınız tüm harcamalar bir sonraki aya devredecektir. Örneğin hesap kesim tarihini 15.04.2018 ise 15.04.2018 tarihi gece 00:00’dan itibaren kredi kartınızla yapacağınız tüm harcamalarınızı 15.05.2018 tarihinden itibaren ödersiniz.

4- Hesap Kesim Tarihi Ne Zaman Başlar?

Hesap kesim tarihinin ne zaman başlayacağına aslında kredi kartı sahibi karar vermektedir. Ancak genellikle kredi kartı sahipleri bunun farkında olmadığı için sadece kredi kartlarını almakta ve hesap kesim tarihini belirlememektedir. Bunun üzerine banka, kredi kartı hesabı açarken otomatik olarak bir hesap kesim tarihi belirlemektedir.

Genellikle bankalar özellikle maaş günlerini dikkate alarak her ayın 1-10 veya 15-20 arasını hesap kesim tarihi olarak belirlemektedir.

Hesap kesim tarihi ne olursa olsun kredi kartı sahibi dilediği zaman hesap kesim tarihini değiştirebilir ve kendisi için en uygun zamanı hesap kesim tarihi olarak belirleyebilir. Ancak şunu da belirtelim ki kredi kartını kullanmaya başladıktan sonra hesap kesim tarihini değiştirirseniz yeni tarih bir sonraki ay başlayacaktır.

5Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihini ister kendiniz belirlemiş olun isterseniz banka otomatik olarak belirlemiş olsun şayet hesap kesim tarihi size uygun değilse bu tarihi değiştirebilirsiniz.

Şunu unutmamanız gerekiyor ki kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmeniz halinde yeni hesap kesim tarihiniz bir sonraki ay başlayacaktır. Yani kredi kartı hesap ekstreniz kesildikten sonra yeni hesap kesim tarihiniz geçerli olmaya başlayacaktır.

Hesap kesim tarihini değiştirmek için şu yollardan birini tercih edebilirsiniz:

  • En yakın banka şubesine gidebilirsiniz: Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek için bankanızın en yakın şubesine gitmeniz halinde istediğiniz tarih hesap kesim tarihi olarak belirlenebilecektir.
  • İnternet bankacılığını kullanabilirsiniz: İnternet bankacılığı ile birçok bankacılık işlemlerinizi banka şubesine gitmeye gerek kalmadan oturduğunuz yerden halledebiliyorsunuz. Kredi kartı hesap kesim tarihini internet bankacılığı ile değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra kredi kartı işlemlerinden hesap kesim tarihi değişikliği bölümüne girmeni olacaktır. Bu sayede kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz.
  • Banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz: Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak hesap kesim tarihi değişikliği yapacağınızı ve buna ilişkin kayıt açılmasını isteyebilirsiniz.

SMS ile hesap kesim tarihi değiştirilebilir mi? SMS ile hesap kesimi tarihi değiştirme imkânı ne yazık ki bulunmuyor. Bu nedenle SMS göndererek hesap kesim tarihini değiştiremezsiniz.

6- Hesap Kesim Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Hesap kesim tarihini öğrenme özellikle ödemelerinizi planlama açısından son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle hesap kesim tarihinizi öğrenmeniz yararınızadır. Hesap kesim tarihini öğrenebilmeniz için çeşitli yollar bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kredi kartı ekstrenizde hesap kesim tarihi yazmaktadır: Kredi kartı ekstrenizi üst kısmında toplam borcunuz ve son ödeme tarihi bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilerin yer aldığı kısımda ayrıca hesap kesim tarihi ve kredi kartı borcunuzu ödememeniz halinde işleyecek olan gecikme faizi oranı da yazmaktadır. Kredi kartı ekstrenizi internet bankacılığına girerek görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ekstreniz posta yoluyla ya da elektronik posta olarak da gönderilmektedir. Kredi kartı ekstrenize bakarak hesap kesim tarihinizi görebilirsiniz.
  • Banka şubesine gidebilirsiniz: Kredi kartınızın ait olduğu bankanın en yakın şubesine giderek hesap kesim tarihini öğrenebilirsiniz.
  • İnternet bankacılığını kullanabilirsiniz: İnternet bankacılığına girdiğinizde kredi kartı işlemlerinde kredi kartı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Burada yer alan bilgiler arasında kredi kartı hesap kesim tarihi de yer almaktadır.
  • Banka müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz: Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak hesap kesim tarihini öğrenmeniz mümkündür.

SMS ile kredi kartı hesap kesim tarihi öğrenilebilir mi? Bankaların SMS ile kredi kartı hesap kesim tarihi bildirme uygulaması bulunmuyor. Bu nedenle yukarıda yer verdiğimiz yollardan biriyle kredi kartı hesap kesim tarihini öğrenebilirsiniz.

7- Hesap Kesim Tarihi Hangi Gün Olarak Tercih Edilirse İyi Olur?

En iyi hesap kesim tarihine karar verebilmeniz için içinde bulunduğunuz şartları iyi değerlendirmelisiniz. Çünkü hesap kesim tarihinden itibaren kredi kartı borcunu ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle elinize paranın geçtiği gün veya en geç ertesi gün hesap kesim tarihinizi belirleyerek borcunuzu ödemelisiniz.

Bu bağlamda hesap kesim tarihi için en makul zamanın çalışan kesim için maaşlarını aldıkları gün şeklinde ifade edebiliriz. Bu bakımdan kamuda çalışanlar için her ayın 15’i, özel sektörede çalışanlar için ise her ayın 1’i hesap kesim tarihi için yerinde bir seçenek olacaktır. Böylece maaşı aldıktan bir gün sonra kredi kartı borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

8- Hesap Kesim Tarihinin Hafta Sonuna Denk Gelmesi Sorun Olur Mu?

Hesap kesim tarihi cumartesi ya da Pazar gününe denk gelmesinin herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Çünkü hesap kesim tarihi sadece ödeyeceğiniz kredi kartı borcunun belirlenmesi anlamındadır. Hal böyle olunca hesap kesim tarihi ile birlikte sadece ödeme süreniz başlar. Şayet kredi kartı borcunuzu ödemek isterseniz hesap kesim tarihini takip eden ilk iş gününde kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Bununla birlikte kredi kartı borcunuzu ödeme tarihinin son günü hafta sonuna denk gelmişse bu sizi endişelendirebilir. Ancak endişe etmenize gerek yok. Kredi kartı borcunuzu ödenmesi gereken son gün hafta sonuna denk gelmiş ise borcunuzu hafta sonunu takip eden ilk pazartesi günü yatırmanız halinde gecikme faizi alınmayacaktır.

9- Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Atlatma Yapılabilir Mi?

Kredi kartı hesap kesim tarihi atlatma, kredi kartı borcunu bir ay erteleme anlamına gelmektedir. Bazı bankalar son zamanlarda müşteri memnuniyetini de dikkate alarak özellikle ödeme güçlüğü çeken müşterilerini kredi notunun düşmemesi ve kredi sicillerinin bozulmaması için kredi kartı borçlarını erteleme imkânı tanımıştır. Buna göre bir kimse kredi kartı borcunu yılda bir defa olmak üzere ertleyebiliyor. Bu sayede o ay ödemesi gereken kredi kartı borcunu sonraki ay ödüyor.

Kredi kartı hesap kesim tarihi atlama ya da kredi kartı borcunu erteleme yılda bir defa yapılabildiği için müşteri sadece o aya ait kredi kartı borcunu ödemiyor. Ancak bir sonraki ay bu kredi kartı borcu ile birlikte o aya ait kredi kartı borcunu da ödemek durumundadır. Örneğin mart ayı kredi ekstreniz geldi ve bankadan kredi kart borcunuzu bir ay ertelemeyi istediniz. Bu durumda nisan ayı geldiğinde hem bu ekstreyi hem de nisan ayındaki ekstreyi birlikte ödemek zorundasınız. Yani mart ayını ödeyeyim nisanı erteleyeyim diyemezsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın