Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcama Ekstreye Ne Zaman Geçer?

hesap-kesim-tarihinde-yapilan-harcama

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcama Ekstreye Ne Zaman Geçer? : Hesap kesim tarihi değiştirme işleminde de önemli olan hesap kesim tarihi merak edilen bir soru. Hesap kesim tarihi öğrenme işleminizi hesap özetinden yapabilirsiniz. Peki hesap kesim tarihinde ile alışveriş yapılırsa ne olur yani bu harcama hesap özetine yansıtılır mı bakalım.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş

Kredi kartı ile hesap kesim tarihinden önce yapılan alışveriş, yaptığınız harcamalar için belirlenen tarihte kredi kartı borcunuz hesaplanır ve size iletilir. Bu hesaplanan tutar kredi kartı dönem borcunuz olarak sizin internet bankacılığından da görüntüleyebileceğiniz hesap özetinize yansıtılır. Kredi kartı borcunuz için en geç son ödeme tarihine kadar borcunuzu ödemeniz gerekiyor.

öğrenme işleminizi müşteri hizmetlerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın şubesine uğrayarak öğrenebilir ya da kredi kartı hesap özetinizde de ve son ödeme bilgisini de görebilirsiniz.

Kredi kartı hesap kesim tarihinde yapılan alışveriş tutarının bir sonraki hesap özetine ertelenip ertelenmeyeceğinde etkili olan bir faktör POS cihazıdır. İşlem yapılan POS cihazı ile kartın ait olduğu banka aynı ise (on us işlemler) bu durumda hesap kesim tarihinde alışveriş yaparsanız yaptığınız harcama tutarı o gün düzenlenecek olan ekstreye yansıtılacaktır.

Ortak POS cihazları da artık bir çok iş yerinde kullanılıyor. Ortak POS ile birden fazla bankanın sunduğu POS uygulamalarını bir POS cihazı aracılığı ile çalıştırılabiliyor. Ortak POS kullanılan bir yerden alışveriş yaptığınızda ise eğer hesap kesim tarihinde alışveriş yaparsanız yine “on us işlemler” o gün hazırlanan hesap özetine yansıtılacaktır.

Hesap kesim tarihinde yapılan alışveriş hesap özetine yansıtılır mı durumunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki sahip olduğunuz kredi kartınızla benzin istasyonunda benzin aldınız. Ödeme işlemini yaparken kasadaki görevli kredi kartınızı Ortak POS ile geçirirse ve on us işlem olarak eğer o akşam hesap özetiniz hazırlanacaksa hesap özetinize yansıtılacaktır.

Bir başka örnekle hesap kesim tarihinde alışveriş durumunu şöyle açıklayalım. Kredi kartınızla alışveriş yaptınız ve ödeme yapacaksınız. Eğer kredi kartınız ve POS Cihazı farklı bankalara ait ise bu durumda harcamayı bir sonraki alacağınız hesap özetinde görebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihinde Alışverişte Saat Önemli

Kredi kartı ile yapılan harcamalar için hazırlanan ekstrelerde genellikle hesap kesim tarihi içinde saat 23:00 gibi yapılmaktadır. Bu saat farklılık gösterebilir.

Kredi kartı POS cihazından ödeme için üye iş yerinden kullanıldığında bu saatten önce gün sonu işlem yapılırsa bu durumda aynı gün kesilen hesap ekstresi içerisinde yer alarak, hesap özetine yansıtılacaktır.

Ancak üye iş yerinden yaptığınız alışveriş 23:45 gibi gerçekleştirilirse bu durumda yapılan işlem bir sonraki hesap özetine yansıtılmış olacaktır.

Kredi kartı hesap kesim tarihinden sonra alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. Yaptığınız alışverişleri internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın