Hesaptan Hesaba veya Bankalar Arası Altın EFT’si Nasıl Yapılır?

Hesaptan Hesaba veya Bankalararası Altın EFT’si Nasıl Yapılır: Altın EFT’si son günlerin en çok araştırılan konularından biri olmuş durumdadır. Gerçekten hesaptan hesaba altın EFT’si özellikle altın hesabı bulunanlar için büyük merak konusudur. Zira bankaların diğer mevduat hesaplarında olduğu gibi altın havalesi konusunda bilişim alt yapılarını %100 uyumlu hale getirmiş değillerdir. Ancak ülkemizde bu alanda bir ilke imza atılarak “kişiden kişiye altın transferi sistemi” uygulamaya konuldu. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından hayata geçirilen bu sistem sayesinde fiziki olarak altın hesabında bulunan altınlar, EFT ile başka bir hesaba ya da kişiye gönderilebilecektir.

Bu yazımızda Altın EFT’si hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İşte altın EFT’sine ilişkin detaylı bilgiler…

Altın EFT’si Nedir?

Altın EFT’si, bir kişinin hesabında bulunan altınların elektronik fon transferi yöntemiyle bir başkasının hesabına aktarılması anlamına gelmektedir. Bu sayede bir bankadaki altınlar bir başka bankaya gönderilebilmektedir. Altın EFT’si, para EFT’si gibi yapılmaktadır. Altın EFT’si yapıldığında, havale ettiğiniz miktarda altın, altın hesabınızdan düşmekte ve gram karşılığı olarak bankalar arası takas yapılmaktadır.

Ülkemizde altın EFT’si sadece İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından yapılmaktadır. Takasbank Altın Transfer Sistemi olarak hayata geçirilen bu sistem sayesinde altınlarınızı fiziki olarak bir yerden bir yere taşımaya gerek kalmadan dakikalar içerisinde başka bir hesaba aktarmak mümkün hale gelmiştir.

Bugün için diğer bankalar arasında altın EFT’si henüz yapılamamaktadır. Örneğin Kuveyt Türk ile Denizbank arasında altın transferi yapılamamaktadır. Sadece Takasbank üzerinden altın EFT’si mümkündür. Ancak yakın zamanda altın havalesi işleminin tüm bankalar arasında gerçekleşeceği öngörülmektedir. Böylece altının alışverişte bir ödeme aracı olarak kullanılmasının sağlanacağı düşünülmektedir.

Altın EFT’si Nasıl Yapılır?    

Altın EFT’si bugün için sadece İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından yapılabilmektedir. Altın EFT’si yapabilmek için Borsa İstanbul’un işlettiği saklama kasalarında fiziki olarak altınlarınızın bulunması gerekiyor. Kasada bulunan altınların gram altın ya da takı eşyası gibi bir eşya olmasının önemi yoktur. Önemli olan kasada bulunan eşyanın altın olmasıdır. Kasaya altınlarınız konulurken bu altınların gram altın olarak karşılığı hesaplanmaktadır. Dolayısıyla altın EFT’si yaparken, gönderdiğiniz altın miktarı gram olarak kasadaki altınlarınızdan düşmektedir.

Altın EFT’si yapılırken karşı tarafın altın hesabı olması gerekiyor. Bu noktadan sonra yapacağınız işlem, normal para transferi yapmaktan ibarettir. Takasbank internet bankacılığına giriş yapacaksınız. Daha sonra altın hesabınız bölümünden EFT işlemine tıklayacaksınız. Altın hesabınızdan göndereceğiniz altın miktarını yazdıktan sonra karşı tarafın altın hesabı bilgilerini (ya da İBAN numarasını) gireceksiniz. İşlemi onayladıktan sonra gönderdiğiniz altınlar karşı tarafın hesabına aktarılacaktır.

Altın EFT’si Yapabilmem İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Altın EFT’si yapabilmek için Borsa İstanbul’un işlettiği saklama kasalarında fiziki olarak altınlarınızın bulunması gerekmektedir. Bu anlamda Borsa İstanbul A.Ş. kiralık kasalarında altınlarınızı saklamanız, altın EFT’si yapabilmeniz için zorunludur.

Havale Ettiğim Altınlar Karşı Tarafa Nasıl Teslim Edilecek?

Altın EFT’si yapıldığında karşı tarafın hesabına altınlar, gram altın şeklinde teslim edilmektedir. Yani fiziki olarak altın teslimi söz konusu değildir. Karşı tarafın bankası gram altın karşılığı olarak muhataba ödeme yapmaktadır. Yapmış olduğu bu ödemenin karşılığını daha sonra Takasbank’tan almaktadır.

Altın EFT’si Yapan Bankalar Hangileridir?

Bugün için ülkemizde altın EFT’si yapan banka sadece İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank)’dir. Bunun dışında diğer bankalar arasında altın EFT’si yapılamamaktadır. Yani sadece Takasbank üzerinden altın transferi yapılabilmektedir. Bunun dışında bazı bankalar sadece aynı banka içerisinde hesaptan hesaba ya da kişiler arasında altın havalesine olanak tanımaktadır. Bu bankalardan biri Denizbank’tır.

Denizbank Kişiden Kişiye ya da Hesaplararası Altın Havalesi Nedir?

Denizbank içinde olmak kaydıyla kişinin kendi altın hesapları arasında ya da bir başkasının altın hesabına havale işlemi yapılabilmektedir. Yani bir kimse Denizbank altın hesabında bulunan altınları yine Denizbank’taki bir başka hesabına havale edebileceği gibi Denizbank’ta altın hesabı bulunan bir başka kimseye de havale edebilir. Burada dikkat edilirse sadece Denizbank hesapları arasında altın havalesi mümkündür. Buna karşın bankalar arasında altın EFT’si yapılamamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın