IBAN’dan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır?

ibandan-hesap-no

IBAN’dan Hesap No Bulma Nasıl Yapılır? : IBAN numarası ile ibandan şube kodu bulma ve işlemi yapabilirsiniz. Böylece hesap numarasından  işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. IBAN hesap numarası bulma ile hesap numarası ile yapacağınzı bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Para transfer işlemlerinde kullanılan ve büyük öneme sahip olan numaralardan biri IBAN numarasıdır. Hesap numarası da yine pek çok bankacılık işleminizi gerçekleştirirken kullanabileceğiniz bir numaradır. IBAN numarası ve hesap numarası birbiriyle ilgili numaralardır. Peki IBAN’dan hesap no bulma nasıl yapılır bakalım.

IBAN’dan Hesap No Bulma

IBAN numarasının ilk 10 hanesinden sonra yer alan 16 hane banka hesap numarasıdır. Hem şube kodu bulunmaktadır hem de hesap numarası bulunmaktadır.

Eğer hesap numarası 15 haneden kısa ise sağa yaslı olarak yazdığınızda 16 hanedeki ilk sırada bulunun alanlar 0 olmaktadır. 16 hanede 9’dan sonra başyan numaralar ise önce şube kodunu sonra hesap numarasını ifade etmektedir.

IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

IBAN zorunlu olarak kullanılmaktadır. IBAN Türkiye’de 2010 yılından beri kullanılmaktadır. Türkiye’de IBAN harf ve numaralardan oluşmaktadır.  IBAN numarası 25 hanelidir.

IBAN numarasında şube kodu, rezerve alan, banka kodu, hesap numarası bilgileri bulunmaktadır. Bu nedenle IBAN’dan hesap no öğrenme işlemi yapılabilir.

Örnek IBAN’dan Hesap Numarası Öğrenme

TR xx yyyyy 0 zzzzzzzzzzzzzzzz

TR: Ülke kodunu ifade etmektedir.

xx : Kontrol basamakları, 2 rakamdan oluşmaktadır.

yyyyy: Banka kodunu ifade etmektedir. 5 basamaklıdır, rakamlardan oluşmaktadır. Eğer banka kodu 5 basamaktan oluşmuyorsa , banka kodları sağa dayalı olarak yazılır ve başına 0 (sıfır) rakamı eklenir. Sıfır eklenerek 5 basamaklı hale getirilmiş olur.

0 (Sıfır) : Rezerv alandır. Tek basamaklıdır ve rakamdan oluşur. Değiştirilinceye kadar kullanımı 0 (sıfır) şeklindedir.

zzzzzzzzzzzzzzzz : Hesap numarasını ifade etmektedir. 16 basamaklı olarak büyük harf ve/veya rakamdan meydana gelmektedir.

Bu açılıma göre IBAN ile hesap numarası bulma işlemi yapılabilir.  Böylece iban numarasından hesap numarası çıkarma için bu bilgileri uygulayabilirsiniz. Ancak bu şekilde hesap numarası öğrenirken hatalı bir işlem yapabilme ihtimalinizbulunmaktadır. Bu nedenle hesap numarasını yanlış öğrendiğinizde yapacağınız bankacılık işlemi de yanlış olacaktır.

Bu IBAN’dan hesap numarası bulma işlemini Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası gibi bankaların kartına sahipseniz IBAN ile hesap no öğrenmeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

IBAN’dan hesap numarası bulma yerine yapabileğiniz daha kolay ve kısa bir işlem bulunmaktadır.IBAN’dan hesap no bulma kolay yöntemi olarak bankanızın telefon bankacılığını arayabilirsiniz. Ya da bankanızın şubesine giderek hesap numaranızı doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca internet bankacılığından da hesap bilgilerim alanına ulaşarak IBAN numaranızı öğrenebilir aynı zamanda hesap bilgilerini de görüntüleyebilirsiniz.

Yapı Kredi IBAN Öğrenme Sorgulama ve Hesaplama yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın