İcra Nedeniyle Takipte Olana Kredi Veren Bankalar

icralık olana kredi

İcra Nedeniyle Veren Bankalar: kanuni takipte olanlara kredi, avukatlık olana kredi veren bankalar,  kredi çekebilir mi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. İcralık olanlar bu durumdan da kurtulabilir mi, hangi durumda icralık olursunuz başlıklar halinde yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin ülkemizde son yıllarda çok yüksek rakamlara çıkmasıyla beraber, haliyle borçlu olan kişi sayısı da oldukça arttı. Bankaların sunduğu kredi ürünleri, bazı kişiler tarafından oldukça olumlu yönde kullanılırken, bazı kişiler kredilerin ödemesini yapamamakta ve zorlu bir sürecin içerisinde girmektedir. Borcunu ödemeyen kişilerin, bankalardaki sicili bozulmakta ve bankalar alacaklarını tahsil etme amacıyla icra yoluna başvurabilmektedir.

Neden İcralık Olurum?

İcralık olma durumu için bankadan almış olduğunuz borcun geri ödemesini yapmadıysanız icralık olabilirsiniz. Ancak sadece bankalardaki borçlar nedeniyle icralık olma anlaşılmamalıdır. Eğer siz satın aldığınız cep telefonu, elektrik, telefon operatörleri, internet dağıtıcı firmalara gibi hizmet alınan kurumlara karşı borçlandıysanız o zaman da icralık olmanız için sebepler bulunmaktadır.

Banka Tarafından Ne Zaman İcralık Olurum?

Bankalar tarafından 90 günlük süreç içerisinde kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin ödemesini yapmayan müşterileri için yasal işlem başlatılmaktadır. İcra için yasal süreçte avukatlar devreye girmekte ve borcu bulunan kişilere ihtarname gönderilmektedir. 7 günlük süre içerisinde borcun ödenmesi gerektiği kişilere bildirilmektedir. Bu süre içerisinde borcun ödenmemesi durumunda borçlar İcra Müdürlüğü’ne aktarılmaktadır. İcra Müdürlüğü de 7 günlük süreç içerisinde ödeme yapılması gerektiğini bildiren bir uyarı göndermektedir. Borcun tekrar ödenmemesi halinde borçlunun maaşı ve gayrimenkulleri üzerinden ipotek işlemi yapılmaktadır.

İcralık Olana Bankalar Kredi Verir Mi?

Yasal sürecin sonunda da ödemesini yapmayan ve icralık olan kişilerin tekrar bankalarla çalışması çok zordur. İcra veren bankalar bulunmamaktadır. İcralık olan kişiler, Merkez Bankasına bildirildiğinden kara listeye girmektedir. Kara listeye girenler ise en az 5 yıl boyunca bankalarla çalışamamaktadır. Ayrıca, kredi notunuz da dibi göreceğinden, bankalardaki siciliniz bu durumdan oldukça olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu tür durumlarla karşılamamak adına, ödeyemeyeceğiniz kredi ve kredi kartı borçlarına sahip olmamanızı tavsiye ederiz.

İcralık olanlar eğer banka ile anlaşmaya varırsa belki kredi alma ihtimali oluşabilir. Ancak bu durumda da bankalar verilen kredinin geri ödenmesi için müşteriden bazı şartları yerine getirmesini isteyecektir. Örneğin ipotek göstererek kredi alabileceğinizi ya da kefil ile kredi alama durumunu size sunabilir. Ancak siz bunları gösterseniz bile banka size icralık olduğunuz için yine de kredi vermeyebilir. Bazı bankalar tanıtım gibi nedenlerden dolayı diye reklam yapabilmektedir.

Kredi Başvurusunda Banka Kredi Notu’na Bakıyor

Bankalar, kredi ve kredi kartı gibi ürünleri için başvuru yapan müşterilerinin öncelikle kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu, müşterilerin geçmiş zamanda kullandığı kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin geri ödemesini ne şekilde yaptığına bağlı olarak oluşan bir puanlama sistemidir. Bu doğrultuda, ödemelerini düzenli ve tam olarak ödeyen kişilerin kredi notu yüksek olurken, zamanında ödeme yapmayan ya da aksatan kişilerin ise kredi notu düşük olmaktadır.

Bankalar, ödemelerini düzenli gerçekleştiren kredi notu yüksek kişileri güvenilir bulmakta ve başvurularını olumlu karşılamaktadır. Her ne kadar kredi notunuz yüksek olsa bile ödemelerinizi yapmadığınız zaman, kredi notunuz düşebilmekte ve bankacılık ürünlerinden faydalanamaz hale gelebilirsiniz.

3 Responses

Tüm yorumları göster
  1. ibrahm
    31 Temmuz 2016
  2. ness
    19 Eylül 2016
  3. ayşe
    13 Aralık 2016

Bir cevap yazın