İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir?

İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir: Genellikle bankalarda vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açılır diye bilinir. Ancak bu bilinenin aksine bankalarda mevduat hesapları değişik şekillerde açılabilmektedir.

Bu yazımızda ihbarlı mevduat hesabının ne anlama geldiğini açıklamanın yanında ayrıca mevduat türlerini, ihbarlı mevduat döviz hesabı ve ihbarlı mevduat hesabının hangi bankalarda açılabildiği konularını inceleyeceğiz.

Mevduat Hesabı ve Türleri

Bankaların en önemli fonksiyonu ekonomik hayatta ihtiyaç duyulan nakit parayı karşılamak ve büyük yatırımlarda da finans çözüm ortağı olmaktır. Bankalar bu fonksiyonunu kredi adı altında verdiği borç para ile yerine getirmektedir. Bu anlamda bankalar fonksiyonlarını yerine getirmek için bankada nakit para bulundurmak zorundadır. Nakit paranın kaynağı ise mevduat hesapları olmaktadır. Dolayısıyla insanların bankalarda açtıkları mevduat hesaplarına yatırdıkları parayı banka bir başkasına kredi olarak vermekte ve faiz geliri elde etmektedir. Yani banka, mevduatınızı saklama ve güvenliğini sağlama karşılığında paranızı kullanmakta ve bu para üzerinden faiz geliri elde etmektedir. Kabaca banka ile mevduat sahibi arasındaki sözleşme ilişkisi bu şekilde sürdürülmektedir.

Bu bağlamda mevduat hesabı ve türlerini açıklayalım:

1- Mevduat ve Mevduat Hesabı Nedir?  

Mevduat, bankada bulunan para anlamına gelmektedir. Daha açık bir söyleyişle mevduat, belli bir süre sonunda veya istenildiğinde çekilmek üzere bankalara yatırılan para demektir.

Mevduat hesabı ise bankaya yatırılan paranın bulunduğu yeri ifade etmektedir. Bu hesap size verilen bir numara ile belirleniyor ve yalnızca bankanın izin verdiği yetkili ve siz de şifrenizle bu hesaba giriş yapabiliyorsunuz. Mevduat hesabı bankada dijital ortamda rakamlarla gösterilmekte olup hesabınızın bulunması da size verilen hesap numarası ya da TC kimlik numaranız ile mümkün olmaktadır. Şayet banka kartınız var ise banka kartının içerisinde hesap numarası bilgileriniz yüklü olduğu gibi kartınızın üzerinde de hesap numarası yazılıdır.

Mevduat hesabının üç türü bulunuyor: Vadeli mevduat hesabı, vadesiz mevduat hesabı ve ihbarlı mevduat hesabı.

2- Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz mevduat hesabı, bankanın herhangi bir ön koşul ileri sürmeden dilediğiniz zaman bankadaki parayı alabildiğiniz hesaptır. Vadesiz mevduat hesabında herhangi bir faiz ya da kar payı adı altında gelir elde edilemez. Vadesiz mevduat hesabında bankanın tek görevi paranızı muhafaza etmekten ibarettir.

Vadesiz mevduat hesabı ile bir çok bankacılık işlemi yapabilirsiniz. Tüm ödemelerinizi yapabildiğiniz gibi havale ve EFT işlemleri, fon alım satımı gibi bir çok bankacılık işlemi de vadesiz mevduat hesabı ile yapılabilmektedir.

Vadesiz mevduat hesabı tüm bankalarda bulunmaktadır.

Vadesiz mevduat hesabı tutan bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti adı altında ücret talep edebilmektedir.

3- Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, banka ile müşteri arasında yapılan anlaşmaya göre paranın belirli bir süre bankadan alınmaması karşılığında bankanın da faiz ya da kar payı vermesi üzerine inşa edilmiş bir hesap türüdür. Tanımdan da anlaşılacağı üzere vadeli mevduat hesabında müşteri parasını belirli bir vade ile bankaya yatırmakta ve bu süre içerisinde parayı çekmemektedir. Banka da müşterinin bu süre içerisinde parasını çekmemesi karşılığında kendisine faiz ya da kar payı ödemektedir.

Bankanın ödediği paranın faiz ya da kar payı olup olmaması bankanın türüne göre değişiyor. Eğer paranız finans kurumunda ise size kar payı adı altında ödeme yapılacaktır. Buna karşın bankada ise faiz adı altında ödeme gerçekleşecektir.

Vadeli mevduat hesabı günlük, aylık ya da yıllık olarak açılabiliyor. Günlük vadeli mevduat hesabı ile repo işlemi yapılarak gecelik faiz geliri alınabiliyor. Aylık ve yıllık mevduat hesapları ise belirlenen süre içerisinde paranızı çekmemeniz gerekiyor. Aksi halde faiz gelirini alamazsınız. Ancak bankaların bazıları kısmi olarak para çekmenize müsaade edebiliyor. Bu durumda çekilen paraya ait faiz ödenmiyor.

Vadeli mevduat hesabına dilediğiniz zaman para yatıramazsınız. Para yatırmak için vadenin sonunu beklemeniz gerekiyor.

4- İhbarlı Mevduat Hesabı Nedir? 

İhbarlı mevduat hesabı, para çekmeden önce bankaya bildirimde bulunma zorunluluğu olan hesap türüdür. Daha açık anlatalım, bankada hesabı bulunan müşteri bankadaki parasını çekmek için önceden bankaya haber vermesi gerekiyor. Banka da paranın çekileceği günde parayı hazır ediyor. Genellikle ihbarın üzerinden 7 gün içerisinde para ödenmektedir.

İhbarlı mevduat hesabı faizli bir hesap olarak açılabileceği gibi vadesiz mevduat hesabı şeklinde de açılabilir.

İhbarlı mevduat hesabı neden var diye aklınıza gelebilir. Bu hesap özellikle yüksek miktarlı nakit çekimlerinde işer yaramaktadır. Örneğin bir banka şubesinden bir anda 2 milyon TL çekmek isteseniz, şube bu parayı çıkartamaz. Bu nedenle ihbarlı mevduat hesabı açtıran kimse söylediği günde parasını alabilir. Şayet paranın istenildiği günde alınamaması söz konusu olur ise banka müşterinin zararını karşılamak durumunda kalacağı gibi üzerine bir de gecikme faizi ödemek zorunda olacaktır.

5- İhbarlı Döviz Mevduat Hesabı Nedir? 

İhbarlı döviz mevduat hesabının TL üzerinden açılmış ihbarlı döviz mevduat hesabıyla bir farkı bulunmuyor. Tek fark hesapta bulunan paranın dolar, avro, japon yeni gibi döviz cinsinden olmasıdır. İhbarlı döviz mevduat hesabında da müşteri, banka ile anlaştıkları şekilde önceden bankaya haber veriyor ve banka da o gün müşterinin parasını döviz cinsinden hazır ediyor.

Genellikle ihbarın üzerinden 7 gün içerisinde para ödenmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın