İlk Defa İşe Başlayan Birisi Hemen Kredi Alabilir Mi?

İlk Defa İşe Başlayan Birisi Hemen Kredi Alabilir Mi: Kredi başvurusu yapabilmek için bankalarında aradığı kredi alma şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Bankaların aradığı bazı kredi alma şartları birbirinden farklılık gösterse de tüm bankalar kredi alacak kişinin ödeme gücünün olup olmadığını tespit etmek ister. Bu nedenle kişinin düzenli bir gelire sahip olmadığı, ne kadar süreden beri bir işyerinde çalıştığı, ne kadar geliri olduğu, malvarlığı olup olmadığı konuları bankalar için önem arz etmektedir. Bu bağlamda yeni bir işe girmiş olanların kredi ya da kredi kartı alıp alamayacakları merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda ilk defa işe başlayan birisinin hemen kredi ya da kredi kartı alıp alamayacağı sorusuna cevap vereceğiz. Bunun yanında kredi çekmek için ne kadar süre ile sigortalı olarak çalışılması gerektiği konusu üzerinde de duracağız.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankaların kredi vermeden önce baktıkları iki temel konu bulunmaktadır. Bunlar kredi notu ve gelir durumu. Eğer bir kimsenin kredi notu düşük ise bankalardan kredi alma imkanı da bir o kadar düşük demektir. Benzer şekilde bir kimsenin gelir yok ise ya da aldığı krediyi ödeyebilecek nitelikte geliri bulunmuyorsa, bu kişi bankalar nezdinde aldığı krediyi ödemeyecek riskli müşteri olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda ise bankalar bu kişiye kredi vermeye yanaşmayacaktır.

Bankalar kişinin düzenli bir geliri olup olmadığını belirlemek için ne kadar süreden beri bir işyerinde çalıştığı veya kendi işletmesini idare ettiği konularına bakmaktadır. Bankalar belirli bir süre ile istikrarlı olarak bir işyerinde çalışma ya da kendi işletmesini idare etme durumunda kişinin düzenli gelirinin olduğu kanaatine varmaktadır.

Bankaların kredi çekmek için aradığı sigortalı çalışma süresi, yukarıdaki açıklamalar da dikkate alındığında, en az 3 aydır. Bu süre genellikle bankaların tamamı için geçerlidir. Dolayısıyla aynı işyerinde en az 3 ay süreyle sigortalı olarak çalışan kişinin istikrarlı olduğu ve düzenli bir gelirinin olduğu değerlendirilmektedir. Bununla birlikte bazı bankaların konut kredisi gibi uzun vadeli ve yüksek limitli kredilerde sigortalı çalışma süresini en 6 ay olarak uyguladıklarının altını çizmeliyiz.

İlk Kez İşe Başlayan Birine Kredi Çıkar Mı?

İlk defa bir işe başlayan kişi, daha önceden bankalardan kredi almamış ya da kredi kartı kullanmamış ise bankalar bu kişinin finansal geçmişi hakkında bilgi edinemeyecektir. Çünkü bu kişinin krediyi ödeme alışkanlığı, ödemelerini aksatıp aksatmadığı, geçmişte ne kadar kredi çektiği ve kredilerini nasıl ödediği gibi konularda Kredi Kayıt Bürosu (KKB)‘nun elinde herhangi bir veri olmayacağı için herhangi bir banka ile de bu bilgiler paylaşılamayacaktır. Dolayısıyla kişinin finansal geçmişi hakkında bilgi edinemeyen bankalar, bu kişiyi riskli müşteri olarak kabul ederek kredi başvurusunu reddedebilecektir.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere eğer ilk defa işe girmiş ve çalışma sürenizin üzerinden en az 3 ay zaman geçmemiş ise bankalar yüksek limitli kredi vermeyecektir. Dolayısıyla bankaya ayni (ipotek veya rehin) teminat ya da şahsi teminat göstermediğiniz müddetçe bankadan yüksek limitli kredi alamazsınız.

İlk defa işe girenler Kredi Kayıt Bürosu nezdinde tutulacak olan kredi sicillerini olumlu şekilde oluşturmak için öncelikle düşük limitli bir kredi kartı edinmeleri ya da düşük limitli kredi çekmeleri gerekmektedir. Gerek kredi kartı ödemelerini gerekse kredi ödemelerini zamanında ve tam olarak yapmak koşuluyla KKB nezdinde olumlu bir kredi sicili oluşacak ve böylece ileride kolaylıkla yüksek limitli kredi alabileceksiniz.

Yukarıdaki açıklamalar dikkate alındığında şunları söyleyebiliriz: İlk kez işe başlayan biri bankalardan hemen kredi alamaz. Ancak bu kişiler 5000 ila 10.000 TL arasında değişen düşük limitli kredi alabilirler.

1 Aydır Sigortalı Olarak Çalışıyorum Kredi Alabilir Miyim?

Yukarıdaki açıklamalarımız dikkate alındığında kişinin düzenli gelirinin varlığının kabulü için en az 3 ay süreyle aynı işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Dolayısıyla 1 aydır sigortalı olarak çalışan kişinin henüz finansal geçmişi oluşmadığı için bankalar nezdinde riskli müşteri olarak kabul edilecektir. Bu nedenle bu kişiler sadece düşük limitli kredi alabilirler.

2 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir Mi? 

İster 1 ay ister 2 ay süredir aynı işyerinde çalışıyor olun, bankalar kredi tahsis etmeden önce en az 3 ay süreyle aynı işyerinde çalışmayı ve düzenli olarak maaş yatmasını şart koşmaktadır. Bu bağlamda 2 aydır sigortalı olarak çalışan kişiler de yüksek limitli kredi alamayacaktır. Bu kişiler de düşük limitli kredi kullanabilir.

Yeni İşe Girenler Hangi Kredileri Çekebilir? 

Yeni işe başlayanlar ya da 3 aydan daha az sigortalı olarak bir işte çalışanlar genellikle tüketici ihtiyaç kredilerini kullanabilmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki alınacak kredi miktarı genellikle düşük limitli olmaktadır.

Yeni İşe Başlayanlara İşe Başlama Kredisi Veren Bankalar

Yeni işe başlayanlara özellikle gelir belgesiz kefilsiz kredi veren bankalar kolaylıkla kredi imkanı sunmaktadır. Bunun dışında yeni işe başlayanlar için işe başlama kredisi veren bankalar da bulunuyor. Bu bankaların sunduğu krediler genellikle 5000-10.000 TL arasında olup düşük limitli olarak tahsis edilmektedir. Bu anlamda işe başlama kredisini alabileceğiniz bankaların bazıları şunlardır:

  • Finansbank
  • Burgan Bank
  • Aktif Bank N Kolay Kredi
  • Denizbank
  • Halkbank
  • İNG Bank
  • Odeabank

Bu bankalar dışında gelir belgesiz kefilsiz kredi alabileceğiniz bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İşe Girer Girmez Kredi Almak İsteyenler İçin Kredi Notu Önemli Kriterdir

İşe yeni başlayan birinin hemen kredi alabilmesi için bankalar kredi notuna çok büyük önem göstermektedir. Eğer kredi notu düşük veya hesaplanmamış ise kredi almak neredeyse mümkün olmayacaktır. Eğer kredi notu düşük ya da kredi notu hesaplanmamış ise öncelikle kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın