ING Bank EFT İptali İçin Hangi Yolu İzlemeliyim?

ING Bank EFT İptali İçin Hangi Yolu İzlemeliyim: ING Bank EFT işleminin iptali, farklı kişiye para gönderilmesi ya da gönderilmesi gereken para miktarının yanlış olması durumunda önem arz etmektedir. Gerçekten EFThesaplar arasında para gönderme konusunda hayatımızı kolaylaştırmış durumdadır. Ancak dakikalar içerisinde para gönderiyor olmak kimi zaman bizleri zor durumda bırakabilmektedir. Bu zorluktan kurtulmanın yolu ise EFT işleminin iptali ile mümkündür.

ING Bank EFT İşleminin İptali Nasıl Yapılır?

ING Bank EFT işleminin iptali için EFT’nin hangi aşamada olduğunu bilmek önemlidir. Yani EFT’nin karşı tarafın hesabına geçip geçmediğine göre EFT iptali de değişiklik göstermektedir. Şimdi farklı ihtimallere göre EFT işleminin nasıl gerçekleşeceğini anlatalım.

1. EFT İle Gönderilen Para Karşı Tarafın Hesabına Ulaşmamışsa EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT ile para göndermek için EFT’nin bu saatler arasında yapılması gerekiyor. Şayet EFT, bankanın belirlediği saatler dışında gerçekleştirilirse, EFT hemen hesaba geçmemektedir. Bunun dışında EFT işlemi, bankanın belirlediği saatlerde gerçekleşse bile paranın karşı tarafında hesabına geçmesi için 10 dakika geçmesi gerekmektedir. Dolayısıyla ING Bank EFT iptalini bu iki duruma göre gösterelim:

  • Eğer EFT işlemi, bankanın belirlediği saatler dışında yapılmışsa, bu durumda EFT ile gönderilen para EFT işlem saatlerinin başlamasına kadar karşı tarafın hesabına geçmeyecek ve para bankanın işlem havuzunda bekleyecektir. Bu durumda şayet banka şubesi yakın ise en yakın ING Bank şubesine giderek EFT işlemini iptal ettirebilirsiniz. Bunun dışında bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da EFT işlemini iptal ettirmeniz mümkündür. Yine bu EFT işlemini, mobil bankacılık veya internet bankacılığına giriş yaparak buradan para transferi menüsüne girip EFT talimatları bölümünü görüntüleyerek iptal etmek istediğiniz EFT işlemini seçerek de iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer EFT işlemi, bankanın belirlediği saatler içinde yapılmışsa, bu durumda EFT ile gönderilen paranın karşı tarafın hesabına geçebilmesi için 10 dakikalık bir süre bulunmaktadır. Bu 10 dakikalık süre içerisinde ING Bank’ın 0 850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak işlemi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Yine bu EFT işlemini, mobil bankacılık veya internet bankacılığına giriş yaparak buradan para transferi menüsüne girip EFT talimatları bölümünü görüntüleyerek iptal etmek istediğiniz EFT işlemini seçerek de iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2. ING Bank Karşı Tarafın Hesabına Ulaşan EFT İşleminin İptali

İptali istenen EFT işleminde para karşı tarafın hesabına ulaşmış ise burada işlem biraz daha uzun sürmektedir. Paranın karşı tarafın hesabına ulaşması halinde EFT işleminin iptali için şu adımları takip etmelisiniz:

  • ING Bank müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın ING Bankasının şubesine giderek hatalı EFT’nin iptali kaydını oluşturacaksınız.
  • EFT iptali talebini alan ING Bank yetkilisi, diğer bankaya (muhatap banka) EFT iptali talebini iletir.
  • Muhatap banka, EFT işlem talebini müşterisinin onayına sunar. Şayet muhatap bankanın müşterisi EFT işleminin iptal edilmesine muvafakat verir ve paranın iadesini onaylarsa, EFT işlemi iptal edilir.

Burada muhatap bankanın müşterisinin yani EFT işleminin ilgilisinin EFT’nin iptaline ve paranın iadesine onay vermezse ne olacağı önemlidir. Bu durumda EFT işlemi iptal edilemeyecektir. EFT işlemini iptal ettirmek isteyen ING Bank müşterisinin başvuracağı tek yol mahkeme kalmaktadır.

3. İleri Tarihli Gönderilen EFT’nin İptali İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Bazen EFT tarihi, ileri tarih belirlenerek EFT işlemi yapılabilmektedir. Bu tarih geldiğinde hesapta para var ise EFT işlemi gerçekleşmektedir. Dolayısıyla ileri tarihli yapılan EFT işlemlerinde para henüz ilgilinin hesabına geçmediği için EFT işlemini iptal etmek çok kolaydır. EFT işleminin iptali için şunları yapabilirsiniz:

  • En yakın ING Bank şubesine gidebilirsiniz.
  • İNG Bank müşteri hizmetlerini arayarak EFT işlemi iptal kaydı oluşturabilirsiniz.
  • Yine bu EFT işlemini, mobil bankacılık veya internet bankacılığına giriş yaparak buradan para transferi menüsüne girip EFT talimatları bölümünü görüntüleyerek iptal etmek istediğiniz EFT işlemini seçerek de iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ING Bank EFT Saatleri 

ING Bank EFT saatleri haftaiçi 09:00-17:15 saatleri arasındadır. Ancak Burada 16:00-17:15 saatleri arası geç EFT saati olarak kabul edildiği için daha fazla EFT ücreti alınabilmektedir.

ING Bank EFT Ücretleri 

ING Bank EFT ücretleri, EFT’nin yapıldığı yere göre değişiklik göstermektedir.

  • Bankamatiklerden yapılan EFT işlemleri için 6 TL işlem ücreti alınmaktadır. Yine bankamatiklerden 16:00-17:15 saatleri arasında yapılan geç EFT işlemleri için 7 TL işlem ücreti alınmaktadır.
  • İnternet bankacılığı üzerinden yapılan EFT işlemleri için 4,20 TL işlem ücreti alınmaktadır. Geç EFT işlemlerinde ise 7 TL işlem ücreti alınmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster