ING Bank Paramara Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

ING Bank Paramara Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: Paramara uygulaması, mobil cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmış bir bankacılık ürünüdür. Son yıllarda mobil cihazların hayatımıza dahil olmasıyla birlikte, bir çok kuruluş gibi bankalar da işlemleri pratik bir şekilde yapabilmeye olanak tanıyan mobil uygulamalar geliştirdi. ING Bank da hem kendi müşterilerinin hem de başka banka müşterilerinin kolaylıkla yararlanabileceği ücretsiz bir uygulama geliştirdi. Uygulamanın hem ücretsiz olması hem de tüm banka kartlarıyla birlikte kullanılabilmesi nedeniyle oldukça yaygın bir kullanıcı sayısına ulaşmış durumdadır.

Bu yazımızda özellikle ininal kart kullanıcılarını da yakından ilgilendiren paramara uygulaması hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Paramara Uygulaması Nedir?  

Paramara, ING Bank’ın çıkarttığı ve parasal işlemleri pratik bir şekilde yapabilmek için kullanılan güvenli bir bankacılık uygulamasıdır. Bu tanım biraz teknik oldu. Daha açık anlatırsak paramara uygulaması, ING Bank tarafından çıkartılmış bir mobil uygulamadır. Bu uygulamayı android ya da ios işletim sistemine sahip mobil cihazınıza indirip kuruyorsunuz. Programı kurduktan sonra programı açıp kaydınızı yaptırıyorsunuz. Kaydın ardından ister İNG Bank ister diğer bankaların kartlarını isterseniz ininal kartınızı gerekli bilgileri girerek bu programa tanıtıyorsunuz. Böylece kartınızla yapmanız gereken tim işlemleri tek bir yerden yapabiliyorsunuz. Örneğin para gönderme, alışveriş ödemelerini yapma veya fatura ödeme gibi işlemleri anında yapabiliyorsunuz.

Paramara Uygulaması Güvenli Midir?

Paramara uygulaması gerekli güvenlik sertifikaları ile donatılmış bir bankacılık uygulamasıdır. Dolayısıyla bu program aracılığıyla parasal işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Siz bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmadığınız ya da mobil cihazınız bir başkasının eline geçmediği sürece, dışarıdan müdahale edilerek banka bilgilerinizin çalınması ya da hesabınızın boşaltılması gibi bir durum söz konusu olamayacaktır.

Paramara Uygulaması İle Ne Yapabilirim?

Paramara uygulaması, her gün cebinizde taşıdığınız cep telefonu ya da tablet gibi mobil cihazınız aracılığıyla tüm banka kartları ve ininal kartınızla işlem yapabileceğiniz pratik bir uygulamadır. Peki paramara uygulaması ne işe yarar?

Paramara uygulaması ile yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz:

 • Tüm banka kartlarınızı paramara uygulamasına ekleyebilirsiniz. Böylece işlem yapacağınız kartı seçerek anında işleminizi tamamlayabilirsiniz. Böylece birçok kartı yanınızda taşımak ya da ayrı ayrı kart numarası, güvenlik numarası, son kullanma tarihi gibi bilgileri girerek işlem yapma derdinden kurtulabilirsiniz.
 • Paramara uygulaması sayesinde kartın yanında olmasa bile QR kodu ile para çekebilirsin.
 • Paramara uygulaması ile cep telefonuna “cep lira” yükleyebilirsin. Benzer şekilde telefon faturalarını da paramara ile rahatlıkla ödeyebilirsin.
 • Satın almak istediğin müzik, oyun ya da benzeri ürünlerin dijital kodunu yazarak paramara ile anında satın alabilirsin.
 • Android cep telefonuna paramara uygulamasını yüklemeniz halinde temassız ödeme yapabilirsin.
 • Paramara’nın düzenlediği kampanyalar sayesinde indirimlerden faydalanabilirsin.
 • Paramara uygulaması üzerinden ininal kart veya paramara kart oluşturarak, mevcut ininal ya da paramara kartını hesabına ekleyebilir, bu kartların işlem geçişini görüntüleyebilir ya da bu kartlar ile ödeme yapabilirsin.

Paramara Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

Paramara uygulamasını ING Bank müşterisi olanlar kullanabileceği gibi ING Bank müşterisi olmayanlar da rahatlıkla kullanabilir. Ancak bu uygulamada banka kartları da kullanılabildiği için uygulamayı kullanma yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Yani 18 yaşın üzerinde olanlar bu programı kullanabilmektedir.

Paramara Kart Uygulaması Aktifleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Paramara uygulamasını aktif etmek için programı akıllı telefonunuza kurduktan sonra basit bir kaç adımı takip etmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda;

 • ING Bank müşterisi olanlar uygulamayı indirdikten sonra T.C. kimlik numarasını ve cep telefonu bilgilerini girip 4 haneli şifreyi belirledikten sonra uygulamayı kullanabilir.
 • ING Bank müşterisi olmayanlar uygulamayı indirdikten sonra T.C. kimlik numarasını ve cep telefonu bilgilerini giriyor. Daha sonra sistem güvenlik amacıyla birkaç soru yöneltiyor. Bu soruları cevapladıktan sonra 4 haneli şifreyi belirleyerek uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Paramara Uygulamasını Nereden İndirebilirim?

Paramara uygulamasını android cihazlar için Google Play Store’dan ya da İOS cihazlar için ise App Store giriş yaparak arama kısmına “paramara” yazıp uygulamayı indirebilirsiniz. Bunun dışında PARAMARA yazıp 2205‘e kısa mesaj gönderirseniz, indirme linki anında cep telefonunuza mesaj olarak gelecektir. Bu linke tıklayıp uygulamayı indirebilirsiniz.

Paramara Ücretli Midir?

Paramara uygulaması ücretsiz bir aplikasyondur. Yani paramanyayı edinmek için herhangi bir ücret ödemeyeceğiniz gibi bu programı kullanırken de herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Paramara Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Paramara uygulaması aynı zamanda temassız kart özelliği de göstermektedir. Paramara temassız kart özelliğini kullanabilmek için cep telefonunuzda yüklü android işletim sisteminin 4.4 versiyonun üzerinde olması ve telefonunuzun NFC özelliğine sahip bulunması gerekmektedir.

Cep telefonunun NFC özelliği, iki cihaz arasında radyo frekansı ile bağlantı kurması anlamına gelmektedir. Bu anlamda paramara yüklü cep telefonunuzu mobil ödeme noktasına yaklaştırdığınızda, ödeme noktası uygulamayı algılamakta ve böylece ödeme işlemi gerçekleşmektedir.

Paramara Temassız Ödeme Limiti Ne Kadar? 

Paramara uygulaması ile en fazla 50 TL’ye kadar temassız ödeme yapabilirsiniz. 50 TL’nin üzerinde yapılacak ödemelerde kart şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Paramara Uygulamasına Kartlarımı Nasıl Tanıtabilirim? 

Mevcut banka kartlarınızı, ininal kartlarınızı ya da ING Bank kartınızı paramara uygulamasına tanıtmak karmaşık bir işlem değildir.

 • Eğer ING Bank kartınız varsa, paramara uygulamasını aktif hale getirdiğinizde ING kartlarınız otomatik olarak uygulama içinde görünecektir. Dolayısıyla tek yapmanız gereken kartın üzerinde bulunan kilide tıklayarak kart şifresini girmenizdir.
 • Eğer ininal kartınızı paramara uygulamasına tanımlamak isterseniz, uygulama içinde bulunan “ininal kartını ekle” seçeneğini tıkladıktan sonra ininal kart numarasını, ininal kart için kullandığınız e-posta adresini ve güvenlik sorusunun cevabını yazmanız yeterlidir.
 • Eğer başka bir banka kartınızı tanımlamak isterseniz, uygulama üzerinde kart ekle seçeneğini tıkladıktan sonra tanıtacağınız banka kartı bilgilerini ve şifresini girmeniz yeterlidir.

Paramara İle ATM’den Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Paramara uygulaması ile kartınız yanınızda olmasa dahi bankamatikten para çekebilirsiniz. Para çekme işlemi için telefonunuzda ayrıca QR kodu okuma programının yüklü olması gerekebilir.

Kartsız para çekme işlemi için ING Bank ATM’lerinden birine giderek önce GİRİŞ tuşuna basıyorsunuz. Daha sonra KARTSIZ PARA ÇEKME menüsüne giriyorsunuz. Çekmek istediğiniz para miktarını giriyorsunuz. Daha sonra ATM’nin gösterdiği QR kodunu telefonunuza okutuyorsunuz ve paranızı ATM’den alıyorsunuz.

Paramara İle Para Göndermem Halinde Komisyon Ücreti Alınıyor Mu?

Paramara uygulaması ile ING bankamatik kartından bir cep numarasını ya da başka bir banka hesabına para göndermek için herhangi bir komisyon ödemezsiniz. Ancak para gönderme işlemi ING Bank kredi kartından gerçekleşirse taksitli nakit avans komisyonu alındığını unutmamak gerekiyor.

Paramara İle Alışverişlerimi Taksitlendirebilir Miyim?

Paramara aslında bir ödeme aracıdır. Dolayısıyla paramara uygulaması tek başına değil, içerisinde tanımlı kartlarla bir anlam kazanmaktadır. Bu bağlamda;

 • Paramaraya tanımlanan kart kredi kartı ise, alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz.
 • Paramaraya tanımlanan kart bankamatik kartı ve bankamatik kartınıza tanımlı kredili mevduat hesabı yok ise alışverişlerinizi taksitlendiremezsiniz.
 • Paramaraya tanımlanan kart ininal kart ise, alışverişlerinizi taksitlendiremezsiniz.

Paramara İşlem Limitleri Ne Kadar?

Paramara ile yapacağınız para gönderme işlemleri sınırsız olmayıp bu işlemlerin belirli bir sınırı vardır. Bu işlem sınırlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Paramara İle Cep Telefonuna Para Gönderme:
  • Günlük: 500 TL olup 2 kez işlem yapılabilir.
  • Haftalık 1000 TL olup 4 kez işlem yapılabilir.
  • Aylık 1500 TL olup 6 kez yapılabilir.
 • Paramara İle Dijital Kod Gönderme:
  • Günlük 400 TL’dir.
 • Paramara İle ATM’den Para Çekme:
  • QR kodu girerek ATM’den çekebileceğiniz para limiti günlük 5000 TL olup tek seferde 1500 TL çekilebilir.
 • Paramara İle İninal Karta Para Yükleme:
  • Günlük: 300 TL
  • Aylık: 1000 TL
  • Yıllık: 5000 TL
 • Paramara İle Fatura Ödeme:
  • Aylık en fazla 30 adet fatura ödenebilir.

Paramara İle En Az Ne Kadar Para Gönderebilir ve Alabilirim?

Paramara ile göndereceğiniz para 10 TL ve katları olmak zorundadır. Benzer şekilde size gönderilecek para da 10 TL ve katları şeklinde olmalıdır.

Paramara Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Paramara şifrenizi unutmanız halinde öncelikle uygulama üzerinde yer alan şifremi unuttum seçeneğini tercih ederek şifre sıfırlama işlemini yapmanız gerekmektedir. Eğer şifre sıfırlama işlemi yapamıyorsanız ING Bank müşteri hizmetlerini arayarak şifre sorununu çözebilirsiniz.

Paramara Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

Paramara uygulaması resmi internet sayfasında paramaranın bir ING Bank hizmeti olduğu yazılıdır. Dolayısıyla paramara ile ilgili sorunları ING Bank müşteri hizmetlerine iletebilirsiniz. Bu anlamda paramara müşteri hizmetleri iletişim numarası 0850 222 0 600’dür.

Paramara Kampanyalarından Nasıl Haberdar Olabilirim?

Paramara kampanyaları hakkında detaylı bilgiye ve güncel kampanya bilgilerine paramara resmi internet sitesinden ulaşılabilir. Paramanya resmi internet sitesi olan “www.paramara.com.tr” adresine giriş yaparak üst menüde yer alan kampanyalar bölümünden güncel kampanya haberlerini öğrenebilirsiniz.

Paramara İle Birine Nasıl Para Gönderebilirim?

Paramara ile çokça aranan konuların başında paramara para isteme ve paramara para nasıl yüklenir konuları gelmektedir. Bir arkadaşınız sizden para isteyebilir ya da size biri para gönderebilir. Her ikisinde de paramara aracılığıyla işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Paramara aracılığıyla para gönderirken, alıcının T.C. Numarasını ve telefon bilgilerini, göndereceğiniz para miktarını giriyorsunuz. İşlemi onayladığınızda karşı tarafın cep telefonuna referans kodu gidiyor. Kodu alan kişi de herhangi bir ING Bank ATM’sine giderek parayı çekiyor. Parayı çekmek için yapılması gereken ise şöyledir:

 • ATM’nin giriş tuşuna basıyorsunuz.
 • Kartsız para çekme menüsüne giriyorsunuz.
 • T.C. kimlik numaranızı giriyorsunuz.
 • Parayı gönderen kişinin telefon numarasını giriyorsunuz.
 • Kendi cep telefonu numaranızı giriyorsunuz.
 • Referans kodunu giriyorsunuz.
 • İşlemi onayladığınız anda parayı çekebilirsiniz.

Paramara İle Gönderilen Para Çekilmezse Ne Olur?

Paramara aracılığıyla birine para gönderdiniz ama bu kişi parayı çekmedi. Bu durumda endişelenmenize gerek yok. Çünkü gönderilen para, 7 gün içerisinde ING Bank ATM’lerinde çekilmez ise tekrar gönderen kişinin hesabına aktarılacaktır.

İlginizi Çekebilir: Paramara ile en çok kullanılan İninal Kart hakkında detaylı bilgi edinmek ve İninal Kart ile ilgili en çok karşılaşılan sorunları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın