İnşaat Kredisi Nasıl Alınır, İnşaat Kredisi Veren Bankalar

insaat-kredisi

İnşaat Kredisi Nasıl Alınır, İnşaat Kredisi Veren Bankalar : Yapım halinde olan inşaat,  kredisi nedir hangi bankalardan alabilirsiniz yazımızda açıkladık. Vakıfbank inşaat tamamlama kredisi, Ziraat Bankası gibi bankalar inşaatın tamamlanması için kredi veriliyor. Peki şartları neler detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

İnşaat Kredisi Nedir?

İnşaat kredisi, inşaat yapımına başlayan fakat nakit problemi yüzünden inşaat yapımını devam ettiremeyen kişilere verilen bir kredi türüdür.

İnşaat Kredisi Nasıl Alınır?

İnşaat kredisi bankaların son zamanlarda uyguladığı kredi çeşitlerinden birisi haline geldi. Peki, nasıl alınır? Diyelim ki inşaat yapımıza başladınız fakat belirli nedenlerden dolayı inşaat işlerini yürütemiyorsunuz. Bazı bankalar bu durumda, inşaat kredilerini müşterilerine sunmaktadır. Bankalara inşaat tamamlama kredisi almak için başvuruda bulunur ve gerekli şartları sağlarsanız krediyi alabilirsiniz. İşte, inşaat kredisi veren bankalar;

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

Ziraat Bankası konutunuzun kalan inşaatını bitirmeniz, tamamlamanız için kredi veriyor. Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi 120 aya kadar vade seçeneği ile kullanılabiliyor.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi şartları ise şunlar;

  • İnşa halinde olan konut için kredi çekmek istiyorsanız asgari %70 inşaat seviyesinde olması gerekiyor.
  • İnşaat tamamlama kredisi almak istediğiniz gayrimenkul üzerine kredi aldığınızda ipotek tesis edilmektedir. Ziraat Bankası gerekli görürse ek teminat talep edilebilir.
  • İnşaat tamamlama kredisi için yapılan sigortalar ise konut sigortası ve hayat sigortasıdır.

Halk Bankası İnşaat Kredisi

Halk Bankası asıl işi gayrimenkul inşaatı ya da ticari olan müşterilerine inşaat kredisi vermektedir. İnşaat kredilerinde banka tarafından kefil talebinde bulunulmaktadır. Ayrıca ipotek gösterme zorunluluğu da bulunmaktadır.

Banka, inşaat kredisini vermek için yapılmakta olan inşaatın en az %70 oranında tamamlanmış olmasını şart koşmaktadır. Banka tarafından en az 10.000 TL tutarında inşaat kredisi verilmektedir.

Vakıfbank İnşaat Kredisi

Vakıfbank, inşaat kredisi veren bankalar arasında bulunmaktadır. Banka tarafından inşaat seviyesinin durumuna göre kredi verilmektedir. İnşaat süresi boyunca çekilmiş olan kredi aylık faizlerle ödenmektedir. Ayrıca, inşaat yapımı tamamlandıktan sonra kredi borç tutarını pay ederek ferdi olarak da ödeyebilirsiniz.

Kooperatifler

Kooperatifler, inşaat seviyelerinin %20 ile %80 arasında olması şartı ile inşaat kredisi vermektedir. Kooperatif üyeleri konut finansmanı kapsamında değerlendirilebilmeleri için gerekli şartlara sahip olmalıdır. Kooperatif inşaatları, mutlaka belediye sınırları içinde bulunmalıdır.

Arsa üzerinde ise kooperatifin adına kat irtifakı tesisi sağlanmalıdır. Sizde inşaat yapımında gerekli finansman konusunda zorluk yaşıyor ve inşaatınızı tamamlayamıyorsanız, kooperatiflere ya da bankalara başvuruda bulunarak kredi kullanabilirsiniz.

Bu yazı sizi kredi kullanma konusunda teşvik etmez. Kredi almak ya da almamak tamamen sizin tercihinizdir. Kredi faizleri, kredi ödemeleri gibi konuları göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Bu yazıda genel olarak inşaat tamamlama kredisi hakkında bilgi verilmektedir.

Banka Otomatik Ödeme Talimatı Nedir, Nasıl Verilir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın