İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Kullanılır?

internet-bankaciligi-nasil-kullanilir

İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Kullanılır? : Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi gibi birçok banka internet bankacılığı hizmeti vermektedir. İnternet bankacılığı kullanıcı adı, şifre alma,  , parola hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. İnternet bankacılığı giriş işlemi için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Bankanızın internet sitesi aracılığı ile giriş yaptıktan sonra bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı, müşterisi olduğunuz bankanın internet üzerinden sunduğu bankacılık hizmetidir ve olarak da isimlendirilmektedir. İnternet bankacılığı ile bir çok bankacılık işlemini yapabilirsiniz. İnternet ile işlemlerin kolaylığı nediyle tercih edilmektedir.

İnternet bankacılığı bankaların resmi internet siteleri üzerinden verilmektedir. Giriş işleminizin ardından aklınıza gelebilecek bir çok bankacılık işlemini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

internet-bankaciligi-nedir

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığı kullanabilmek için bir bankanın müşterisi olmanız gerekiyor. Örneğin bankadan hesap açtırdığınızda bankanın müşterisi olursunuz ve size özel müşteri numaranız, hesap numaranız olur.

Banka size internet bankacılığına giriş için kullanıcı adı ve şifre verecektir. Kullanıcı adı yerine bazen TC Kimlik Numarası da kullanılabilir. Bankanızın resmi internet sitesine girdikten sonra eğer bireysel müşteriyseniz, internet bankacılığına giriş için bireysel seçeneğini tıklayarak giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı giriş sayfasında, internet bankacılığı müşteri numarası ya da TC Kimlik numaranızı girmeniz gerekecektir. Sonrasında internet bankacılığı şifresi girişi de yaptıktan sonra, bankanızın internet bankacılığı hizmetlerinden fayadalanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnternet bankacılığı kullanıcı adı nedir; internet bankacılığına giriş için kullanmanız gereken müşteri numarası veya TC Kimlik Numarası’dır.

İnternet bankacılığı sms şifresi nedir; intrenet bankacılığına giriş yaparken güvenlik gereği sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza tek kullanımlık şifre gönderilmektedir. Bu şifreyi de sisteme girerek, intrenet bankacılığı giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet bankacılığı şifre alma işleminizi ilk kez yapacaksanız bankanızın şubesinden yapabilirsiniz. Ancak şifremi unuttum, şifremi bilmiyorum gibi nedenlerden dolayı internet bankacılığı şifresi alma için internet bankacılığındaki Şifremi Unuttum seçeneğindeki adımları uygulayarak yeni internet bankacılığı şifresi alabilirsiniz.

İnternet şubesi parola nedir; internet bankacılığına giriş için kullanılan hem harf hem de rakam içeren bilgidir. Şifre sadece rakamlardan oluşur, parola ise harf ve rakamlardan oluşur. Şifre ve parola farkı da bu şekilde açıklanabilir.

İnternet bankacılığında müşteri numarası nedir; bankada hesap açma işleminiz sırasında size verilen ve 12 haneli olan bir numaradır. Müşteri numarası bankada sizi tanımlamaktadır. Eğer müşteri numarasını bilmiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

İnternet bankacılığından yapacağınız işlemler ile internet bankacılığı dekont alma sonucunda işleminizi belgeleyebilirsiniz. Dekontu e-posta adresine gönderebilirsiniz.

İnternetten PTT’ye Gitmeden e Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın