İnternet Bankacılığında Güvenliğiniz İçin 6 Altın Kural

İnternet Bankacılığında Güvenliğiniz İçin 6 Altın Kural: Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bir çok sektör de internet tabanlı ticaret anlayışını benimsemeye başladı. Özellikle e-ticaret uygulamasıyla birlikte insanlar oturdukları yerden diledikleri ürünü sipariş edebilme rahatlığına kavuştu.

Tabi ki bu sistem bankacılık sektörünün internete ne kadar adapte olduğuyla yakından ilgilidir. Bu nedenle bankalar da internet tabanlı bankacılık anlayışına daha fazla yönelerek dijital bankacılık anlayışını yaygınlaştırmaya başladı. Bu sayede birçok bankacılık işleminin bankaya gitmeden halledilmesi mümkün hale geldi. Fakat internet tabanlı bankacılık anlayışı beraberinde bir takım bilgi güvenliği sorununu da beraberinde getirdi.

Özellikle internet üzerinden yapılan işlemlerde şifre ve kullanıcı adının çalınması ve hackerlik faaliyeti ile banka hesaplarının boşaltılabilmesi sebebiyle internet bankacılığında güvenlik sorunu ortaya çıktı. Bankalar bu güvenlik sorununun üstesinden gelmek için sürekli olarak çözüm üretmektedir. Elbette bankanın gösterdiği bu çaba karşısında kullanıcının da kendisine düşen bir takım görevleri bulunuyor.

Bu yazımızda internet bankacılığını kullanırken güvenliğiniz için uymanız gereken 6 altın değerindeki kurallardan bahsedeceğiz. Ancak konuya başlamadan önce internet bankacılığı kullanmak güvenli mi sorusunu cevaplamak yararınıza olacaktır.

İnternet Bankacılığı Kullanmak Güvenli Mi?

İnternet bankacılığı kullanmak ne kadar güvenli sorusunun cevabı aslında kullanıcıyla ilgili bir konudur. Şunu açıkça söyleyebiliriz ki bugün geldiğimiz noktada bankacılığı internetten ayrı düşünemeyiz. En basit bir fatura ya da kredi kartı borcu ödeme işlemi için saatlerce sıra beklemeyi kimse istemez. Ama bir ödeme işlemi için uzun süre bankada sıra beklemek durumunda kalabiliyoruz. Hele haftabaşına denk geldiyseniz o zaman bankadaki sıranın ne olabileceğini gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Oysa internet bankacılığıyla ödeme işlemlerinden para transfer işlemlerine kadar bir çok bankacılık işlemini dakikalar içinde halledebilirsiniz. O halde bu kadar pratik bir imkan sağlayan internet bankacılığının vazgeçilmesi mümkün olmayan bir sistem olduğunu kabul etmek gerekiyor. Madem ki internet bankacılığından vazgeçemiyoruz, o zaman internet bankacılığını en iyi ve güvenli şekilde kullanmak zorundayız. İşte internet bankacılığının güvenlik konusu da bu noktada karşımıza çıkıyor.

Kurallara ve uyarılara dikkat edilirse internet bankacılığını kullanmak güvenlidir. Bir defa bankalar internet tabanlarını güvenli bağlantı ile korumaktadır. Diğer taraftan sisteme girişi yaparken kullanıcıyı iki adımla güvenlikle korumaktadır. Adımlardan birisi kullanıcının kendisinin belirlediği şifre diğeri ise kullanıcının bankaya bildirdiği telefona gelen anlık şifredir.

Ayrıca internet üzerinden bankacılık işlemi yaparken bilhassa para gönderme işlemlerinde banka yine anlık şifre ile işlemi doğrulamanızı istemektedir. Dolayısıyla siz kendi hatanızla internet ortamındaki bilgilerinizi paylaşmadığınız sürece internet bankacılığı size zarar vermeyecektir. Peki siz internet bankacılığını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu konuda altın değerinde 6 kuralı açıklıyoruz.

İnternet Bankacılığında Güvenliğiniz İçin Altın Değerinde 6 Kural

1-Telefon ve E-Postalarınıza Dikkat Etmelisiniz

 • Hiçbir banka ya da güvenli alışveriş siteleri sizden kişisel bilgilerinizi ve parolanızı asla ve asla mail, mesaj ya da telefon yoluyla talep etmez. Örneğin hiç bir banka TC numaranızı, kullanıcı adınızı ve şifrenizi bildirmeniz için size mail göndermez, mesaj atmaz ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla sizi aramaz. Şayet bu yönde bir mail, mesaj ya da telefon alırsanız vakit kaybetmeden bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Mesela bir mail aldınız ve e-postayı açtığınızda sayfa sizi bir başka internet sayfasına yönlendirdi. Açılan bu sayfada sizden kişisel bilgilerinizi ve parolanızı girmeniz istendi. Siz de fark etmeden bu bilgileri girdiniz ama sonradan fark ettiniz. Hemen müşteri hizmetlerini arayarak tedbir alınmasını istemelisiniz.
 • Bazı virüsler e-posta yoluyla başka bilgisayar ve mobil cihazlara bulaşabilmektedir. Bu nedenle göndericisini bilmediğiniz veya şüpheli gördüğünüz mailleri okumadan silmelisiniz. Cihazlarınızda virüs koruma programı kullanmalısınız
 • Hiçbir banka ödül kazandınız ya da buna benzer bahaneler ileri sürerek sizden kişisel bilgileriniz istemez.
 • Hiç bir devlet kurumu ya da polis, asker, mit çalışanı, savcı gibi devlet görevlisi sizi arayarak hesabınızın terör örgütlerinin kullanımına geçtiği ya da hesabınız suç örgütleri tarafından kullanılıyor şeklindeki bahanelerle kişisel bilgilerinizi istemez. Bu tarz şüphe uyandıran aramalara ve kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Kesinlikle bilgi paylaşmamalısınız. Durumu hemen bankanıza ve güvenlik güçlerine bildirmelisiniz.

2-Bankanıza Giriş Yaparken Tarayıcınıza “com.tr” Uzantısını Yazmalısınız

Bankalar “com.tr” uzantılı internet adresi kullanmaktadır. Ayrıca bankalar, finans kuruluşları ve güvenilir internet siteleri “https://” şeklinde güvenilir internet protokolü kullanırlar. Dolayısıyla internet sitesine giriş yaparken adres çubuğunda “Güvenli” yazısını  ya da “bankanın adını gösteren kısmı”  ve “https://” ibaresini görmeniz gerekmektedir. Ayrıca yazdığınız bankanın isminin doğruluğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle noktalama işaretleri ile oynayarak görünüşte isim doğru ama dikkatli bakıldığında yanlış olduğunu görebilirsiniz. Bunlara dikkat etmezseniz phishing (olta) saldırısına maruz kalarak kişisel bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Aşağıda güvenilir giriş yapılan iki farklı bankanın adres çubuğunu gösteriyoruz.

   

3- Özel Bilgilerinizi Kimseyle Paylaşmamalısınız

 • Müşteri hizmetlerinden arayan banka temsilcisi parola işlemleri haricinde sizden doğum tarihi, kimlik numarası, anne kızlık soyadı gibi bilgileri talep etmez. Bu tür durumlara şüphe ile yaklaşmalısınız. Bu bilgiler ayrıca mail, mesaj ya da telefonla da istenmez. Unutmayın ki müşterisi olduğunuz banka bu bilgilerin hepsini zaten biliyor. Bu bilgileri banka sizden tekrar istemez. Sadece parola işlemi yaparken müşteri temsilcisi hesap sahibinin siz olduğunu teyit amacıyla bunları size sorar ve doğru söylerseniz işlemine devam eder.
 • Bankalar hiçbir zaman anne kızlık soyadının tamamını sormaz ve istemez. Şayet sizi arayarak anne kızlık soyadınızın tamamını sorarlarsa cevap vermeyip durumu acilen bankanızın müşteri hizmetlerine bildirin.
 • İster kardeşiniz, ister yakın dostunuz ister akrabanız, her kim olursa olsun e-posta; msn, skype, whatsapp gibi sohbet ve yazışma programları veya cep telefonu mesajı ile bankacılık bilgilerini göndermenizi isterse çok dikkatli olmalı ve bu bilgileri göndermemelisiniz. Çünkü bu bilgiler bu mesaj sistemleri üzerinden ele geçirilebilir.

4- Kolay Bulunabilen Değil Karmaşık Parolalar Kullanmalısınız

 • Bankacılık işlemlerinde kolay tahmin edilebilen şifreler nedeniyle banka ya da internet bankacılığı hesabınıza kolaylıkla erişilebilir. Bu nedenle harf, rakam veya noktalama işaretlerini birlikte kullanarak şifre oluşturabilirsiniz. Birçok kimse karmaşık parola kullanma durumunda parolasını unutacağından korkmaktadır. Bu korku yerine mesela kolayca hatırlayacağınız bir ismin arasına rakamlar koyarak karmaşık şifre oluşturabilirsiniz.
 • İki aşamalı şifreleme yöntemini kullanmanız her zaman daha güvenilirdir. Bu anlamda “Tek  Kullanımlık Şifre” üreten cihazları bankanızdan temin edebilirsiniz.

5- Güvendiğiniz Bilgisayarlardan İnternet Bankacılığına Bağlanmalısınız

 • Bilgisayar ve mobil cihazlarınızda virüs programı kurulu olmalıdır. Böylece zararlı yazılımlardan uzak durabilirsiniz. Bu tür programları ücretsiz olarak virüs programlarının resmi internet sitesinden indirebilirsiniz.
 • İnternet cafe, lokanta gibi halka açık yerlerde bulunan internet üzerinden mümkün olduğunca internet bankacılığına giriş yapmamalısınız. Ayrıca güncel antivirüs yazılımı olmayan bir bilgisayardan da internet bankacılığına bağlanmamalısınız.
 • Sanal ağ bağlantıları kuran VPN (Virtual Private Network) gibi uygulamaların kullanıldığı bilgisayarlarla internet bankacılığına giriş yapmamanızı ve güvenlik gerektiren işlemleri gerçekleştirmemenizi tavsiye ediyoruz.

6- Şifre Yazmadan Önce Site İsmini Kesinlike Kontrol Ettiğinizden Emin Olmalısınız

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra tek kullanımlık şifreyi gireceğiniz ekranın sağ alt köşesinde Internet Explorer kullanıcıları için (ssl_ie) işareti; Netscape için (ssl_ns) işaretinin olduğunu görmelisiniz. Bu işaret var ise sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin doğru kişiye ait olduğunu gösterir. Hatta bu işaretlere iki defa tıklamanız halinde doğrulama açıklamasını görürsünüz. Örneğin Garanti Bankası için bu işareti tıkladığınızda “Issued to: sube.garanti.com.tr” ve “Issued by: www.verisign.com/CPS Incorp.by Ref.LIABILITY LTD.(c) 97 VeriSign” açıklamasını okuyabilirsiniz. Buna benzer açıklama diğer bankalar için de vardır. Bu açıklamayı göremezseniz site güvenilir değildir ve derhal müşteri hizmetlerini aramanız yararınıza olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın