İnternette En Az ve En Çok Satılan Ürünler Hangileridir?

İnternette En Az ve En Çok Satılan Ürünler Hangileridir: İnternet güvenliğinin arttırılmasına paralel olarak da e-ticaret hızlı bir şekilde gelişti. Bugün iş yeri açarak kira, stopaj, elektrik, su, personel gideri gibi bir çok gider ve sorumlulukla uğraşmak istemeyenler internet üzerinden mal satmak istemektedir. Ancak bu kişiler internette satmak istedikleri mallara karar vermeden önce haliyle internette en çok ne satıldığını araştırmaktadır. Benzer şekilde internette en az satılan ürünlerin neler olduğu da yapılan bu araştırma içindedir.

Bu yazımızda internette en çok satılan ürünlerin listesi hakkında bilgi verirken aynı zamanda internette satış yapmaya karar vermeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiği, internette hangi ürünlerin daha kolay satıldığı, ürün satmak için hangi siteleri kullanabileceğiniz şeklindeki  konuları da açıklamaya çalışacağız.

İnternette Satış Yapmaya Karar Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnternetten para kazanmak isteyenler için çok farklı iş imkanları bulunuyor. Ancak internetten ürün satarak para kazanmak isteyenlerlerin dikkat etmesi gereken önemli konular bulunuyor.

 • Her şeyden evvel ben şu ürünü çok iyi biliyorum ya da bu çok iyi bir iş fikri şeklindeki düşünce yanlıştır. Hatta bu düşünce internetten ürün satmak isteyenlerin düştüğü ortak hatalardandır. Çünkü bir ürün satmak ihtiyacı karşılamak anlamına gelir. Biri talep edecek ki sen de ona malını satabilesin. İnternet ortamında yapacağınız satış ile gerçek hayatta yapacağınız satış arasında hiç bir fark yoktur. Bu nedenle ben şu ürünü biliyorum, bu güzel bir iş fikri diye ortaya çıkmak yerine pazar araştırması yapmanız gerekmektedir. Yani kişisel varsayımlar ve tercihlerle değil satmayı planladığınız ürünü kimler pazarlıyor, hedef kitlesi olarak düşündüğünüz insanların bu ürüne ihtiyacı var mı ya da bu sektörde iş yapanlar ürünlerini nasıl pazarlıyor, internette benzer ürünü görenlerden kaçı bu ürünü satın alıyor gibi sorulara cevap bulmanız gerekmektedir.
 • Size çok anlamsız gelen bir ürünün bile kullanıcısı olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle atalarımızın da dediği gibi “bitli baklanın kör alıcısı vardır” mantığından hareketle her ürünü bir şekilde internetten satabilirsiniz. Ancak ürün satarken satmaya çalıştığınız ürünün maliyetini hesaba katmalısınız. Örneğin toptan aldığınız malları internetten satarken bu malları muhafaza için gereken depo masrafını dikkate almalısınız. Bu nedenle sürümü kolay olan malları tercih etmelisiniz.
 • İnternetten satış yaparken genelde yeni yatırımcılar elektronik ürünlere yönelmektedir. Rekabetin çok sert olduğu bu sektörde ayakta kalmak için rekabete cevap vermeniz gerekmektedir. Ancak sizin 10 liraya satmaya çalıştığınız bir ürünü bir başkası 5 liraya satabiliyor. Bu nedenle internette ürün satmadan önce rekabet koşullarını dikkate almanız yararınıza olacaktır. Rekabetin daha az olduğu sektörlerde satış yapmak daha çok kazandırabilecektir.
 • İnternetten ürün satışında üst sıralara çıkabilmeniz için özgün ve benzersiz ürünler pazarlamanız akıllıca bir yöntem olacaktır. Bu sayede piyasada tek olacağınız için çok sayıda müşteriniz olacak demektir. İnternet pazarında bu şekilde olan sektörlere “niş pazar” adı verilmektedir.
 • Maliyeti düşük ancak satışı yüksek fiyatları bulmanız doğru bir tercihtir. Bu anlamda Çin’den mal ithalatı bir çözüm olarak görünebilir ama müşteri internet satışından memnun kalması gerekiyor. Bu nedenle sırf maliyet değil aynı zamanda kalite de önemlidir. İnternetten satış yapan bir kimse hızlı yükselebilmek için ucuz ve kaliteli ürünler satmalıdır. Bu şekilde ürünler için büyük firmaların seri sonu mallarını ya da outlet mallarını takip edebilirsiniz.
 • İnternetten satış yapacak olanlar kargo maliyetini de dikkate almalıdır. Bunun için en uygun teklifi veren kargo firmasıyla anlaşmanız gerekiyor. Ayrıca kargo ücretini kimin ödeyeceği de önemlidir. Genellikle müşteriler kargo ücretinin firma tarafından karşılanmasından memnun olmaktadır. Ürünün satışı sırasında kargo maliyetini de dikkate alarak fiyatı belirlemelisiniz.
 • İnternet satışlarında reklam çok önemlidir. İnsan yoğunluğunun olduğu sosyal medya hesapları üzerinden reklam vermek satışlarınızı arttırabilecektir.
 • İnternetten ürün satışı için dikkat etmeniz gereken bir konu da sattığınız ürünlerin bunu arayan kişilere internette gösterilebilmesidir. Şunu demek istiyoruz: internette sizin gibi benzer ürünleri satanlar da var. İnternette genelde insalar google arama motoruna almak istediği ürünün ismini yazıyor ve google arama motorunun önerdiği ilk sayfadaki sitelere tıklıyor. Dolayısıyla siz bu arama sonuçlarında yoksanız ya da ilk sayfalarda görünmüyorsanız, kimse sizin ürünlerinizi görmeyecektir. Yine sahibinden.com, letgo ya da hepsiburada.com gibi alışveriş siteleri üzerinden satış yapıyorsanız, burada da aramalarda görünmeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken “SEO” çalışmasıdır. SEO çalışması sayesinde siteniz üst sıralara taşınacak ve ürünlerinizi insanlar daha rahat görecektir. SEO çalışması teknik bir konu olduğundan SEO uzmanlarından yardım almanız yararınıza olacaktır.
 • İnternetten ürün satarak para kazanmak için rekabetçi bir ortamdaysanız ya da piyasada yeniyseniz reklam yapmayı ihmal etmemelisiniz.

İnternette Hangi Ürün Daha Kolay Satılmaktadır?

İnternette hangi ürünün daha kolay satıldığı şeklindeki bir soruyu cevaplamak aslında çok kolay. Hangi ürüne talep fazlaysa o ürünün satışı da bir o kadar kolay olacaktır. Ancak internet ortamında da rekabet çok yüksektir. Bu nedenle hangi ürünün çok satıldığını tespit etmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken ise şudur: herhangi bir büyük alışveriş sitesine girin ve satılan ürünleri inceleyin. Ürünlerin yanında bu üründen stokta kaç adet olduğu, kaç kişinin bu ürünü incelediği ve kaç kişinin bu ürünü satın aldığı yazar. Ayrıca bu ürünlere ilişkin kullanıcı yorumlarını da dikkate alın. Şayet ürünü inceleme ve satın alma oranı yüksek ve ürün tavsiye ediliyorsa bu ürünün rağbet gördüğü sonucuna sizi ulaştırabilir.

Burada somut olarak şunu da söyleyebiliriz: İnternetten kolay satılan ürünler genellikle insanların bildiği ve tekrar inceleme ihtiyacı duymadığı ürünlerdir. Örneğin bir markanın televizyonu her yerde aynıdır. Mağazada da aynıdır, internette de. Oysa el sanatı gerektiren ya da estetiği ön planda tutan ürünler kullanıcı tarafından bizzat görülerek alınmak istenmektedir. Bu nedenle internetten satacağınız ürünler kullanıcı tarafından bilinen ve incelenme ihtiyacı duyulmayan ürünler olmalıdır ki satışı kolay olsun. Kullanıcının aklında bir soru işareti kalmasın. Bu bağlamda elektronik ürünler, reklamı bolca yapılan sağlıklı zayıflama ürünleri, kitaplık gibi demonte mobilyalar kolay satılan ürünlerden bir kaçıdır.

İnternette bir ürünü kolay satmak için reklam yapmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak da yarar vardır. İnternetten satış yapan bir kimse ürünlerini hedef kitleye yönelik olarak tanıtmak zorundadır. Bu sayede ürünlerini gören kimseler satıcı ile iletişime geçebileceği gibi internetten yeterli bilgiyi aldıktan sonra kolaylıkla satın alabilir. Bu konuda uzman değilseniz, internet reklamı konusunda uzman olan sosyal medya danışmanları ve reklam uzmanlarıyla iletişime geçmelisiniz.

İnternette Nerede Satış Yapabilirim?

İnternette nerede satış yapabilirim deyince ilk bakışta zaten internette satış yapmayacak mıyız diyebilirsiniz. Elbette internette satış yapacaksınız ama bu satışı kendi sitenizde mi yoksa büyük alışveriş sitelerinde mi yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu iki konuya göre durumu anlatalım:

 • Kendi İnternet Siteniz Üzerinden Satış Yapmak: Kendi siteniz üzerinden satış yapmak istiyorsanız, öncelikle elektronik ticarete uyumlu bir internet sitesi yaptırmalısınız. Ayrıca internet adresi yani domain adresi almanız gerekiyor. Domain adresi dediğimiz adres, sonu “com”, “org”, “net” gibi uzantılarla biten adrestir. Domain adresi aldıktan ve gerekli kurulum işleminden sonra siteniz internette aktif hale gelecektir.  Bu sitenize sanal pos cihazı tanımladıktan sonra dilediğiniz ürünü satabilirsiniz. Ürün satışı konusunda herhangi bir sınırlama olmayacaktır. Dilediğiniz kadar ürün resmi yükleyebilir ve ürün açıklaması yapabilirsiniz. İnternet sitesinin kurulum işlemleri teknik konu olduğundan web sitesi yapan firmalarla ya da kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Kendi siteniz üzerinden ürün satmanın size maliyeti yalnızda yıllık olarak sitenin bakımı ve domain adının yenilenmesi ücreti olacaktır. Bu da sitenin kapsamına göre 300 ila 1000 TL arasında değişmektedir. Unutmayın ki internet sitesi sizin kendi mülkünüz olacağından iş yapan bir internet sitesini tıpkı dükkanınızı sattığınız gibi satabilirsiniz.
 • Alışveriş Siteleri Üzerinden Satış Yapmak: İnternetten satış yapmayı düşünenlerin aklına gelen en pratik yol büyük alışveriş sitelerine kaydolarak buradan kendi mallarını satmalarıdır. Bu şekilde satış yapmak için  alışveriş sitesine üye olmanız yeterlidir. Bununla birlikte alışveriş siteleri üzerinden ticari maksatla ürün satmak istiyorsanız, ücret ödeyerek alışveriş sitesinden premium üyelik almanız gerekiyor. Bu sayede alışveriş sitesinde birden fazla ürün satışı yapabiliyorsunuz. Aksi halde aynı anda yalnızca bir ürünün satışını yapabiliyorsunuz. Benzer şekilde bazı alışveriş siteleri ürünlerin satışı üzerinden komisyon alabilmektedir. Yine alışveriş siteleri üzerinden ürün satarken sizin gibi birden çok satıcının olabileceğini ve bunlarla rekabet halinde olduğunuzu da unutmamak gerekiyor. Ülkemizde satış yapılmasına izin veren başlıca alışveriş siteleri şunlardır:
  • www.hepsiburada.com
  • www.sahibinden.com
  • www.letgo.com
  • www.n11.com
  • www.gittigidiyor.com

İnternet üzerinden satış yapmak isteyenlerin satışlarını kendi internet siteleri üzerinden yapması daha yararlı olacaktır. Zira internet sitesini kurduktan sonra doğru bir SEO çalışması  sayesinde yani ürünlerinizi sitenizde doğru kavramlar ve hedef kitlesine uygun olarak tanıtmanız halinde sitenize çok sayıda ziyaretçi çekebilir ve ürün satışı yapabilirsiniz. Sitenize ne kadar çok ziyaretçi gelirse hem satışlarınız hem de internet sitenizin değeri artacak demektir.

İnternette En Çok Satılan Ürünlerin Listesi

İnternetten satış yapmak isteyenlerin cevabını merakla beklediği soruların başında internette en çok satılan ürünlerin neler olduğudur. İnternette en fazla satılan ürünler aslında dönemin trend anlayışına göre değişiyor. Bu nedenle internette en çok satılan şeyin ne olduğu sorusu, o dönemde moda olan ya da herkesçe merak edilen eşyalar olmaktadır. Bununla birlikte yeni ve ilginç ürünlerin de internette çokça satıldığını söyleyebiliriz. Özellikle çok amaçlı kullanılabilen ürünler de bolca satılan ürünler arasında yer almaktadır.

İnternette en çok hangi ürünü satabilirim diye düşünecek olursanız, size tavsiyemiz dünyada o yıl trend olma adayı olan ürünleri araştırmalısınız. Bunun için uluslararası satış yapan alışveriş sitelerine girerek yurt dışındaki firmaların hangi ürünleri sattığına göz atabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı yorumlarını dikkate alarak hangi ürünün rağbet göreceğini de kestirebilirsiniz.

İnternetten genel olarak söylemek gerekirse şu sektörde çok fazla ürün satılmaktadır

Bağlayıcı olmamakla birlikte fikir vermesi açısından aşağıda internette en çok satılan 20 ürünün listesini sunuyoruz:

 1. Ahşap çerçeveli güneş gözlüğü
 2. Telefon aksesurları. Özellikle su geçirmez telefon kılıfları ve ekran koruyucular
 3. Bluetooth hoparlör ve kulaklık
 4. Led ampul ve aydınlatma teknolojileri
 5. Organik bitkisel yağlar
 6. 3 boyutlu yazıcılar
 7. Powerbank ( Mobil şarj cihazı)
 8. Bilgisayar ürünleri ( ancak bu ürünlerin yatırım maliyeti yüksek olduğu için genellikle büyük firmalar bu ürünlerin satışını yapmaktadır)
 9. Organik gıda ürünleri ve sağlıklı zayıflama ürünleri (örneğin matcha tozu çayı, organik bulgur gibi ürünler)
 10. Drone
 11. Makyaj malzemeleri, cilt bakımı ürünleri ve yüz maskesi
 12. Fitness takip cihazları
 13. Ayakkabı
 14. Bebek bakım ürünleri (bebek bezi, alkolsüz ıslak mendil, pişik kremi, pudra gibi)
 15. Bijuteri ürünleri
 16. Hediyelik eşyalar (özellikle ilginç hediyelik eşyalar çok satılmaktadır)
 17. Fitness gıda ürünleri
 18. Elektronik şarjlı çakmak
 19. Şaka gereçleri ve oyuncak (maske, patlayan sigara, havai fişek gibi)
 20. Ev dekorasyon ürünleri

İnternette En Az Satılan Ürün Var Mıdır?

Konumuzun ana başlığında internette en az satılan ürün hangisidir şeklinde sormuştuk. Şunu unutmamak gerekiyor ki size çok anlamsız gelen bir ürü bir başkasının ihtiyacıdır. Bu nedenle bu ürün satılmaz dememeniz gerekiyor. Önemli olan bu ürünü alabilecek bir kitlenin olup olmadığı ve bu ürüne olan ihtiyaç için iyi bir pazar araştırması yapmak ve hedef kitleye göre ürünü pazarlamaktır. Tabir yerindeyse müslüman mahallesinde salyangoz satamazsınız ama aynı salyangozu uzak doğu ülkelerinde pazarlayabilirsiniz. Yani doğru ürün, doğru pazarlama ve doğru kitle. Bu üçünü bir araya getirdiğinizde internetten ürün satamamak gibi bir sorun kalmaz.

İnternette en az satılan ürün var mıdır denilince, bu sorunun iki açıdan cevaplanması gerekiyor. Birinci yönüyle bu sorunun, internetten ürün satmak isteyen kişinin en az satılan ürünü tespit ederek bu ürünü kendisi satarak ön plana çıkmayı hedeflediği düşüncesi ile sorulduğunu düşünebiliriz. Gerçekten rekabetin az olduğu ve ürünün bir kaç kişi tarafından satıldığı durumlarda müşteri bulmak kolay olabileceği gibi fiyat konusunda rekabete gerek kalmayacaktır. İkinci yönüyle bu sorunun, internette satışı zor olan ve bu nedenle çok az satılan ürünü tespit ederek bu ürüne yanaşmamak şeklinde sorulduğunu değerlendirebiliriz.

Bugün için internette şu ürün az satıldı demek gibi bir veri bulunmamaktadır. Ancak araştırmacılar hangi ürünün az satıldığı yönünde bir değerlendirme yapmak yerine kullanıcılar internetten hangi ürünü satın almamayı tercih ediyor şeklinde bir araştırma yapmaktadır. Bu bağlamda;

 • Estetik beklentilerin ön planda tutulduğu ürünler internette az satılmaktadır. Özellikle el yapımı mobilyalar, ahşap işlemeler, el yapımı müzik enstrümanları gibi alıcının görerek, dokunarak ve deneyerek almayı tercih ettiği ürünler internette zor satılmaktadır.
 • Garanti kapsamı dışında tutulan ürünler tüketicinin güven sorunu yaşamasına neden olduğundan az satılmaktadır.
 • Yüksek miktarda ödeme yaparak satın alınacak ürünler güven sorunu nedeniyle zor satılabilmektedir.
 • İsmi duyulmamış zayıflama ürünleri ya da bitkisel tedavi ürünleri az satılan ürünler arasındadır.

Tavsiyemiz

Yukarıda yaptığımız açıklamalar bağlayıcı olmamakla birlikte sizlere bir fikir vermesi açısından yol gösterici niteliktedir. İnternet satışlarında en önemli husus bir ihtiyaca cevap vermektir. İhtiyaca cevap verdiğiniz oranda ürününüz kesinlikle satılacaktır. Ve tekrar vurgulayalım ki internetten satış yapacak bir kimse internette en çok hangi ürünün satıldığını araştırmaktan ziyade hedef kitleye uygun ürünü satışa koyması, bu ürünün bu hedef kitleye uygun olarak pazarlaması ve hedef kitleye göre reklam yapması doğru bir strateji olacaktır.

Reklam konusunda sosyal medya hesapları oldukça avantajlı imkanlar sunmaktadır. Çok düşük maliyetle binlerce kişiye ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

İnternetten satış yapmak isteyenler kendi yaptırdıkları internet sitesi üzerinden satış yapmayı tercih etmelidir. Bu sayede hem marka değeri yaramış olacak hem de kendi ürünlerini dilediği gibi tanıtabilecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın