İnternetten Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Başvurusu Alan Bankalar

İnternetten gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu alan bankaların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu nedenle gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu, son dönemlerin en dikkat çekici konularından biri haline geldi. Daha önceki uygulamalara göre bankalar, kredi başvurularında hem gelir belgesi sunulmasını hem de kefil gösterilmesini zorunlu tutmaktaydı. Ancak bankalar arasında artan rekabet ve özellikle serbest veya kayıt dışı çalışan kişilerin gelir belgesi sunamaması nedenine bağlı olarak bankalar, kredi başvurularında kolaylık sağlamaya başladı. Bu kolaylığın en dikkat çeken yönlerinden biri de kredi başvurularında gelir belgesi ya da kefil istenmemesidir.

Bu yazımızda internetten kredi başvurusu konusuna değineceğiz. İşte o detaylar…

İnternetten Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Nedir?

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bankalar da bankacılık alt yapılarını gelişen teknolojiye uyumlu hale getirdiler. İnternet tabanlı bankacılık anlayışının da gelişmesine paralel olarak bankalar, vatandaşların banka şubelerine gitmelerine gerek kalmadan internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden kredi veya kredi kartı başvurusu yapmalarına imkan tanıdılar. Bu sayede kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak isteyenler, bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak kendilerinden istenen bilgileri girmek suretiyle dakikalar içerisinde kredi başvurusu yapabilmektedir. Bu şekilde yapılan başvurularda banka sistemi otomatik olarak kişinin kredi notuna bakmakta ve kredi notunun yüksek olması halinde kredi onayını vermektedir.

İnternetten Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten kefilsiz ve gelir belgesiz kredi başvurusu yapmak için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Kredi almak istediğiniz bankanın resmi internet sitesine ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yapıyorsunuz.
 • Bankanın resmi internet sitesinde ya da mobil bankacılık menüsünde krediler bölümünden ihtiyaç kredisine giriş yapıyorsunuz.
 • Açılan ekranda başvur seçeneğini tıklıyorsunuz.
 • Almak istediğiniz kredi miktarı ve vadesini yazıyorsunuz.
 • TC kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazıyorsunuz.
 • Sayfayı onaylıyorsunuz.

Kredi başvurunuz bu şekilde banka tarafından alınmış oluyor. Banka yapacağı ön incelemeden sonra krediyi onaylayıp onaylamayacağına karar veriyor.

Kredi başvurusu sırasında banka sizden gelir belgesi ya da kefil istememektedir. Ancak kredi başvurunuz onaylanırsa, krediyi vermeden önce banka gerek görmesi halinde gelir belgesi ya da kefil isteyebilir.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Başvurusunda Kredi Notuna Bakılır Mı?

İnternetten kredi başvurularında bankalar gelir belgesi veya kefil istememekle birlikte krediye onay verilip verilmeyeceği tamamıyla kişinin kredi notuna bağlıdır. Bu anlamda kredi notu düşük olanlar internetten kredi başvurusu yapsalar dahi, kredi ön onayını geçemeyecektir. Dolayısıyla kredi başvurusu sırasında kredi notunun en az 1100 puan olması gerekmektedir.

İnternetten Kredi Başvurusunda Ön Onay Alınırsa Ne Yapmam Gerekiyor?

İnternetten gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu yaptınız ve banka sisteminin yaptığı ön inceleme sonucunda kredi ön onayını aldınız. Bu durumda kredinizin onaylandığına dair bankadan size mesaj gelecektir. Bu mesaj, kredi başvurusunun üzerinden en kısa 5 dakika, en geç 24 saat içerisinde başvuru sırasında belirttiğiniz cep telefonu numaranıza gelecektir. Kredi ön onayının alınması üzerine bu mesajla birlikte bankanın en yakın şubesine gitmeniz gerekmektedir. Banka şubesindeki müşteri temsilcisi, gerekli sözleşmeleri imzalattıktan sonra krediyi hesabınıza aktaracaktır.

Banka şubesi ödeme gücünüzü teyit etmek için gerek görmesi halinde gelir belgesi sunmanızı isteyebilir. Benzer şekilde gelir durumunuza göre almak istediğiniz kredi miktarı fazla ise ek gelir belgesi veya kefil de isteyebilir.

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

İnternetten kredi başvurusu yaptığınızda banka bilişim alt yapısı otomatik olarak sizin önceki kredi ödemelerinizi ve mevcut ödeme gücünüzü etkileyecek diğer hususları dikkate alır. Şayet mevcut gelir durumunuzla alacağınız kredinin taksitlerini ödeyebilecekseniz, banka istediğiniz krediyi verebilecektir. Bu bağlamda banka, mevcut aylın gelirinizin en fazla %60’ını kredi taksiti ödemesine ayırmaktadır. Ödeyeceğiniz aylık kredi taksitine faizler de dahildir. Bu durumda aslında aylık gelirinizin %50-55’i kredi anapara borcunun ödemesine gitmektedir. Dolayısıyla aylık gelirinizin %50-55’i ile kredi vadesiniz çarptığınızda alacağınız kredi miktarını bulabilirsiniz.

İnternetten Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Başvurusu Alan Bankalar

İnternetten gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu alan bir çok banka bulunuyor. Ancak bunlar arasında kolay kredi veren ve uygun koşullarda kredi imkanı sunan bankaların bulunduğunun altını çizmekte yarar bulunuyor. Bu bağlamda kredi ön onayı kolay olan ve gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu sunan bankaları şu şekilde gösterebiliriz:

 • Denizbank kefilsiz kredi başvurusu
 • Odeabank gelir belgesiz kredi başvurusu
 • Fibabanka kefilsiz kredi başvurusu
 • Akbank gelir belgesizi kredi başvurusu
 • TEB internetten kredi başvurusu
 • Ziraat Bankası gelir belgesiz kredi başvurusu
 • Halkbank gelir belgesiz mini kredi başvurusu
 • QNB Finansbank gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu

Kredi Başvurum Olumsuz  Sonuçlanırsa Ne Yapmalıyım?

İnternetten kredi başvurularında “kredi başvurunuza olumlu yanıt veremiyoruz” şeklinde ya da bu anlama gelecek şekilde mesajla cevap gelebilmektedir. Bunun anlamı, kredi başvurunuzun reddedilmesidir. Peki internetten kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmasının anlamı nedir ve ne yapmak gerekiyor?

İnternetten kredi başvurularında bankaların ön incelemede dikkate aldığı en önemli kriter kredi notudur. Şayet başvurunuz sırasında kredi notunuz düşük ya da kredi siciliniz bozuk ise kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde kredi notunuzu yükseltmenin yollarını araştırmalısınız. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, “Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 7 Farklı Yöntem” isimli makalemizi bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın