İnternetten PTT’ye Gitmeden e Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

internetten-e-devlet-sifresi-alma

İnternetten PTT’ye gitmeden almanın mümkün olup olmadığı konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz. Bir çoğumuz e-devlete giriş yapacağı zaman internetten alınır mı ya da şubeye gitmeden internetten almak istiyorum şeklinde düşüncelere kapılmıştır. Bu yazımızdan e-devlet şifresini internetten nasıl alabileceklerini öğrenebilirler. E-devlet’e giriş için www.turkiye.gov.tr adresini kullanmanız gerekiyor. Ancak e-devlet’e giriş için şifreye ihtiyacınız var, ancak PTT’ye gitmek istemiyorsunuz. Peki PTT’ye gitmeden nasıl alınır bakalım.

Artık pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştilebiliyor. Neredeyse tüm bankacılık işlemeleri, biletler, fatura ödemeleri, alışverişler ve daha bir çok şey internet üzerinden yapılabiliyor. Özellikle kullanmak hayatınızı kolaylaştıracak bir hizmettir. İnternete bağlanarak yapacağınız işlemlerinizle zaman kaybı yaşamaktan da kurulabilirsiniz.

E-devlet şifresini almak için PTT’ye gitmeniz gerekiyordu ve şifrenizi unutursanız yine PTT’ye giderek yeni şifrenizi almalıydınız. Ancak internet bankacılığı ile de artık e-devlete ulaşabiliyorsunuz ve şifre alabiliyorsunuz.Peki e-devlet şifresi internetten alınır mı?

Banka İnternet Şubesinden E-devlet Şifresi Alma

E-devlete giriş yapmak için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet’e giriş için şifre alma işlemini PTT’den yapmak gerekiyordu. Şimdi ise internet bankacılığı kullananlar e-devlete kolaylıkla giriş yapabilirler. Herhangi bir bankanın internet şubesine giriş için şifreye sahipseniz yani internet bankacılığı kullanıyorsanız kolaylık e-devlete giriş yapabilirsiniz.

İnternet şubesine öncelikle kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın. İnternet şubesinden e-devlete giriş şekli bankalara göre farklılık gösterebilir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra e-devlete giriş onayı vermeniz gerekiyor.

İnternet bankacılığı menüsünde yer alan e-devlet sistemine ulaşmak için adımları uyguladığınızda e-devlete giriş yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı üzerinden ulaştığınız e-devlet sistemine giriş kısmında sizi bir şifre ekranı karşılayacaktır. Bu giriş ekranında yer alan şifre oluşturma bölümünde e-devlete giriş şifresini oluşturabilirsiniz. E-devlet şifresini oluştururken unutmayacağınız ve güçlü bir şifre olmasına dikkat edin.

İnternet üzerinden e devlet şifresi almak istiyorum diyenler bu yöntemle e-devlete girebilirler. Oluşturduğunuz e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapabilir, e-devlet üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifrenizi unutsanız bu adımları yine uygulayarak yeni e-devlet şifresi alma işlemi yapabilirsiniz.

İnternetten e-devlet şifresi alma işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Bu işlemi yapabilmek için internet bankacılığı kullanıyor olmanız gerek. İnternet bankacılığına giriş için ihtiyacınız olan internet şubesi giriş şifresini almak için bankanızın şubesine gidebilirsiniz. Ya da internet şubesi şifreni almak için online olarak başvuru yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden ve e-devlet şifresini unuttuğunuzda da uygulayabileceğiniz bu yöntem size kolaylık sağlayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster