İpotekli İhtiyaç Kredisi Avantajları

Ekran Alantısı

İpotek teminatlı müşteri tarafından bankaya ipotek ettirilen ev,arsa gibi bir teminat karşılığında,  uzun vade imkanı ve yüksek tutar nedeni ile tüketiciler tarafından tercih edilen bankalar,finansman kuruluşları aracılığı ile verilen türüdür.İpotek teminatlı standart ihtiyaç kredileri ile kıyaslandığında daha avantajlıdır. Örneğin eviniz var ve evinizi ipotek ettirmekten çekinmiyorsanız aşağıdaki avantajlar nedeniyle ipotekli kullanabilirsiniz.

  • İpotekli İhtiyaç Kredisi daha düşük faiz oranı avantajı sağlamaktadır.

İpotek teminatlı ihtiyaç kredisinde tüketicinin bankaya teminat olarak gösterdiği konutuna ipotek konularak banka tarafından müşteriye verilir. Tüketicinin bankaya ev, arsa gibi bir teminat sunduğu için banka tarafından daha az riskli görülen bir durumudur. Bu nedenle de banka tarafından sunulan faiz oranı daha az olmaktadır. Örneğin 30.000 TL tutarında bir çekmek istiyorsunuz ve süre olarak 5 yıl vadeli bir planı oluşturuyorsunuz. Bu durumda 1.500 TL’ye varan faiz kazancına sayesinde sahip olabilirsiniz.

  • İpotekli ihtiyaç kredisi ile daha düşük verdi ödemesi avantajından faydalanabilmeniz mümkündür.

Eğer bankaya ipotek olarak sunacağınız ev size ait BSMV’den muaf olabilirsiniz. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nda muafiyet durumu yoktur. Örneğin 30.000 TL tutarında bir kredi miktarı ve 5 yıl vadeli bir sürede oluşturacağınız kredi planınız için 1.000 TL’ye varan vergi muafiyeti avantajından ihtiyaç kredisi ile faydalanabilirsiniz.

  • İpotekli ihtiyaç kredisi ile daha yüksek tutarda kredi almanız mümkündür.

İpotekli ihtiyaç kredisinde ev, arsa gibi size ait bir mülkünüzü ipotek ettirerek kredi çekebileceğiniz gibi  aile bireylerinizden birine ait tapusu olan mülkünüzü de bankaya ipotek olarak sunabilirsiniz. Bu durumda banka tapusu olan konutun değerinin %50’sine kadar ipotekli ihtiyaç kredisi çekmenizi sağlayabilir. Örneğin evinizn değeri 300.000 TL olsun. Bu durumda bankadan evinizi ipotek ettirerek 150.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz.
İpotek Teminatlı ihtiyaç kredisi çekerken ipotek olarak gösterdiğiniz mülkünüz için belirli masraflar doğacaktır. Bu masraflar ekspertiz ve benzeri masraflar olabilmektedir. Ancak ipotek teminatlı ihtiyaç kredisi yüksek tutar imkanı sağladığından ya da uzun vadeli kredilerde daha avantajlı olduğundan tercih edilebilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın