İpotekli İhtiyaç Kredisi, Bireysel Finansman Kredisi (BFK) Nedir?

cccccccEkran Alıntısı

İpotekli ihtiyaç kredisi ile () aynı anlama gelmektedir.
İhtiyaç kredilerinde bankalardan çekilebilecek en yüksek tutar değişiklikler göstermektedirler. Bu değişiklik bazen bankaya bazen ihtiyacınız olan miktara bazen de maaşınıza göre değişkenlik gösterebilir. İpotekli ihtiyaç kredisi diğer ismiyle bireysel finansman kredisi (BFK) yüksek miktara olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte ipotekli ihtiyaç kredisi diğer ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadede kredi imkanı sağladığı için uygun bir seçenek olarak tüketiciler tarafından tercih edilebilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmak için örneğin eviniz varsa ve evinizi kredi için ettirme fikriniz varsa ve sizde bir çekingenlik uyandırmıyorsa bu fikir ihtiyaç kredisi almaktansa daha da avantajlı olarak bankaya borçlanmanıza imkan tanımaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi için bir plan oluşturmanız faydalı olacaktır. İpotekli ihtiyaç kredisi planınızı hazırlamak için hesaplama aracı kullanabilirsiniz. Uzun vadede size sağlayacağı avantajları bu şekilde daha iyi görebilirsiniz.
İpotekli İhtiyaç Kredisi kullanmak için pek çok farklı nedeniniz olabilir ve bu nedenler ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmayı diğer kredilerden daha avantajlı duruma getirebilir. Bu nedenle sorununuzu tam olarak, net biçimde belirleyerek başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Sorununuzla birlikte başvuru sırasında düzgün biçimde hazırlanmış bir plan oluşturmalısınız.
Bireysel Finansman Kredisi aşağıda belirtilen durumlar nedeniyle daha avantajlı kredi almak için kullanılabilir.

  1. Eğer konut krediniz için istediğiniz peşinatı sağlayamadıysanız bireysel finansman kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.
  2. Eğer borçlarınız bir araya getirerek, tek bir noktada birleştirip faiz oranını da düşürmek istiyorsanız bireysel finansman kredisini kullanmak sizi için uygun olabilir.
  3. Eğer yüksek miktarda kredi ihtiyacınız varsa ve standart bir ihtiyaç kredisinin sağlayacağı miktar yeterli gelmiyorsa ipotekli ihtiyaç kredisi diğer adıyla bireysel finansman kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.
  4. Eğer bireysel ihtiyaç kredinizi uzun vadede ve daha düşük taksitler şeklinde ödemek istiyorsanız bireysel finansman kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.
  5. Konut kredisi ödemelerinizi yaparken ödemede zorluk yaşadığınızda ve bu aksatmak mecburiyetinde kaldığınızda ipotekli ihityaç kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.

Ancak ipotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için üzerinize ev, araba, yazlık, arsa gibi değeri büyük miktarda olabilecek mülkün kayıtlı olması gerekir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmanın da riskleri bulunmaktadır. Eğer kredi borcunuzu ödeyemezseniz sahip olduğunuz mülkleri kaybedebilirsiniz. Örneğin yalnızca bir eve sahipseniz bu evinizi ipotek ettirmek oldukça riskli bir durumdur. Eğer kredinizi ödeyemezseniz sahip olduğunuz bu ev elinizden gidebilir. Ayrıca ipotekli kredide dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise mülkünüzün banka tarafından değerinden daha düşük gösterilmesidir. Örneğin evinizin normal koşullarda 200.000 TL değerinde olduğunu varsayalım. Bu durumda bankanın en iyi ihtimalle size vereceği miktar maksimum 150.000 TL olacaktır. Genellikle bankalar mülk değerinin %50 sinden fazlasını tüketiciye vermemektedir. Az rastlanan bir durum olsa da bankalar bazen faizleri düşük olarak düşünülürse %75 oranlarında size  sunulabilir. Ancak tam olarak karşılığınızı beklemeniz ise doğru bir yaklaşım olmayacaktır. İpotekli ihtiyaç kredisinde sahip olduğunuz mülkünüzün yani ev,arsa, yazlık vs. kaybetme olasılığının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın