İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Şartları Nelerdir?

ipotekli-ihtiyac-kredisi-620x350

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Şartları Nelerdir?:İpotekli nedir ve almanın şartları nelerdir yazımızda cevaplarını bulabilirsiniz. veren bankalar gayrimenkul ya da bir teminat karşılığında kredi vermektedir. Bankalar ya da finans kuruluşları müşterilerin talep ettiği kredileri tutarı yüksek olan ve ödeme için uzun bir vade istenmesi karşılığında ipotek karşılığı istemektedirler. Yapılan yasal düzenlemelerde uzun vadeler eskiye göre biraz daha kısalmıştır. Ancak yüksek miktarda istenen krediler için teminat sunulması gerekliliği devam etmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Şartları

-Bankalar ya da finansman kuruluşlarından talep edilen yüksek tutarlı krediler için gerçek kişi adına kayıtlı bulunan mallar ve aynı zamanda bireysel kullanımlı taşınmaz mallar ipotekli kredilerde ipotek olarak gösterilebilir. Bankaya gösterilecek olan teminat ticari nitelik taşıyorsa bu işlem için talep edilecek kredi ticari kredi kapsamında yer almaktadır. Örneğin ticari iş yeri ya da ticari ürün gibi işlemlerde kullanılacak olan kredi ticari kredilerdir.

-İpotekli krediler için bankalar müşterilerine en fazla 36 ay vade ile kredi vermektedir.

-İpotekli kredi almak için gösterilecek olan teminat krediyi almak isteyen müşterinin adında olması gerekir. Teminat olarak gösterilecek mal varlığı anne, baba, eş ya da çocuk adına olsa bile bu teminat kabul görmemektedir.

-İpotekli ihtiyaç kredisi için yaptığınız başvuru kabul edildikten sonra bu teminat olarak gösterilecek olan mal varlığına eksper gönderilir. Eksper gönderiminin ardından mal varlığının değeri belirlenir. Belirlenen bu değere göre kredi miktarınız şekillenmektedir ve en fazla %50 oranında kredi almanız mümkündür.

-İpotekli ihtiyaç kredilerinde tapu işlemlerindeki gibi alım satım durumu olmadığı için tapu harcı ödemesine yapmazsınız. Bankaya göstereceğiniz teminat yani mal varlığınıza ipotek konulacağı için ödeyeceğiniz iki masraf bulunmaktadır. Bu masraflardan biri ipotek masrafı diğeri ise tapu işlem ücretidir. Bu iki ücreti ödemeniz gerekiyor.

-İpotekli ihtiyaç kredilerinde krediyi almak için yapılan masraflar konut kredisi almak için yapılan masraflara benzerlik göstermektedir. Bankanın teminat için gösterdiğiniz mal varlığı için eksper göndermesi yani ekspertiz, ipotek masrafı ve sigortalar için en fazla tutardaki kredinin %0.05 oranıyla şube masrafı ödemeniz gerekmektedir.

-İpotekli ihtiyaç kredisi için teminat olarak konutunuzu verirseniz kullanacağınız kredinin %5 oranı ile BSMV ödemesi yapmanıza gerek kalmamaktadır. Yani Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’nden muaf tutulursunuz.

-İpotekli ihtiyaç krediler müşteriler tarafından ihtiyaç kredilerinde almak istedikleri kredi tutarı çıkmayınca almak istenen kredilerdir.

-İpotekli İhtiyaç kredilerinde başvuru yapıldıktan sonra banka gösterilen gayrimenkule ipotek uygulamasında bulunur.

İpotekli ihtiyaç kredisi almak sizin için bir çözüm olmayabilir, hatta sahip olduğunuz mal varlığınızın dahi elinizden gitmesine sebep olabilir. İpotekli ihtiyaç kredisini aldıktan sonra ödemelerinizi bankaya gününde ve zamanında ödemelisiniz. Tabi ki bankalar verdikleri kredi tutarının üzerine faiz uygulaması yaparak sizden ihtiyacınızın üzerindeki bir parayı geri ödemenizi istemektedir. Yani ihtiyacınız olan tutardan çok daha fazlasını uzun vadede yıllarca borçlu kullanarak ödemek zorunda kalacaksınız.

Ayrıca eğer ödemelerinizi yapmazsanız bankaya ipotek ettiğiniz eviniz ya da mal varlığınız elinizden gidecektir ve çok daha ucuz bir fiyata satılarak kredi borcunuza kullanılacaktır. Bu nedenle ipotekli ihtiyaç kredi almak pek mantıklı olmamaktadır. Hem çok daha fazla para ödemeniz gerekecek, hem uzun yıllar borçlu kalmak zorunda olacaksınız hem de ipotek ettiğiniz mal varlığı elinizden gitme riski taşıyacak. Bu nedenlerden dolayı ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak çok risklidir. Bu durum mantığa uygun gelmektedir. Kredi ile aranıza mesafe koymanız daha faydalı olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın