İş Bankası Kredi Kartı Neden İptal Edilir?

İş Bankası Kredi Kartı Neden İptal Edilir: İş Bankası kredi kartı ülkemizde en yaygın kullanılan kredi kartlarının başında geliyor. İş bankası kredi kartı, maximum özelliği ile alışverişlerinizde taksitli harcama imkanı tanımasının yanında özel kampanyalarla uygun koşullarda da alışveriş yapmanıza olanak tanıyor. Bunların dışında daha pek çok özelliği ile İş Bankası Kredi Kartı oldukça talep görmektedir. Ancak İş Bankası kredi kartı sahipleri, bazen kredi kartının kullanıma kapandığı şeklinde kötü bir sürprizle karşılaşabiliyorlar. Peki banka neden kredi kartımı iptal etti?

Bu yazımızda İş Bankası kredi kartının kullanıma kapatılmasının nedenlerini ele alacağız ve kapatılan İş Bankası kredi kartı tekrar nasıl açılacağı konularını ele alıp inceleyeceğiz.

İŞ BANKASI KREDİ KARTININ KAPANMA NEDENLERİ 

Bir alışveriş yaptınız ve ödeme yapacaksınız. Kartınızı büyük bir özgüven içinde ödeme yapmak için uzatıyorsunuz. Ödeme alacak kişi kartınızı pos cihazından geçiriyor ama o da ne? Kredi kartınızdan ödeme yapılamıyor. O an etrafınız kalabalıksa yaşayacağınız ruh halini tarif etmeye dahi gerek yok. İyi de bu nasıl olabilir?

Zaman zaman kredi kartları bir takım sebeplerle kullanıma kapatılmaktadır. Bu durumda kredi kartının işleme kapatılma nedenini iyi tespit edip ona göre çözüm yolu üretmek gerekiyor. Aşağıda kredi kartının kapanma nedenlerini yazarken bunu özel olarak İş Bankası kredi kartı için de yazmış olacağız.

1- Kredi Kartı Borcunun Zamanında Ödenmemesi

Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi en sık karşılaşılan kredi kartı kapatma sebebidir. Bankalar kredi kartından yapılan harcamaların zamanında ve en azından asgarisinin ödenmesini beklemektedir. Şayet kredi kartı borcu sıklıkla zamanında ödenmez ya da 60 gün süreyle mevcut borcun asgarisi de ödenmez ise kredi kartını otomatik olarak işleme kapatırlar.

Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi nedeniyle kredi kartı kapatılmış ise bu durum sadece kredi kartının işleme kapatılması neticesini değil; aynı zamanda kredi notunuzun düşmesi ve ileri ki aşamalarda icra takibi ve haciz işlemleriyle uğraşmak durumunda kalmanız anlamına gelecektir.

2- Kredi Notunun Düşmesi ve Riskli Müşteri Olmanız Durumu

Kredi notu bir çok nedenle düşmektedir. Kefil olunan kredinin asıl borçlu tarafından ödenmesinin riske girmesi, başka bir kredi borcundan dolayı hakkınızda icra takibi yapılması ya da mevcut kredi borçlarınızı ödememeniz bu nedenlerden sadece bir kaçıdır. Kredi notu, müşterinin kredi borçlarını ödeyebilme gücünü ölçmesi nedeniyle bankalar için son derece önemli bir kriterdir. Şayet bir kimsenin kredi notu düşük ise bu durum o kişinin borçlarını ödemede zorluk yaşayabileceği ve bu anlamda riskli müşteri şeklinde görülmesi anlamını taşıyacaktır. Dolayısıyla kredi kartı da aslında bir kredi kullanma yöntemi olduğu dikkate alındığında bankaların kredi notu düşük olan kişilerin risk durumu nedeniyle özellikle yüksek limitli kredi kartlarını kullanıma kapatabileceklerini hatırdan çıkarmamak gerekiyor.

3- Kredi Sicilinin Bozulması  

Kredi sicilinin bozulması, kredi takip süreçlerinin tamamlanması ve artık borcun tahsilinin icra aşamasına gelmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Yani bir kimse kredi veya kredi kartı borçlarını zamanında ve tam olarak ödememesi halinde banka tarafından önce idari takip süreci başlatılır. Borcun ödenmesi gereken sürenin sonundan itibaren 60 gün içinde kredi kartı borcunu ödemesi istenir. Borçlu bu sürede de borcunu ödemezse banka alacak dosyasını hukuk işlerini yürüten avukata teslim eder. Avukat da borçlu hakkında icra takibi başlatır. İşte borçlunun borcunu ödemediği ilk andan itibaren kredi notu düşmeye başlar ve borçlu halen de borcunu ödememede ısrar ederse hakkında başlatılan icra takibiyle birlikte kredi sicili bozulur. Kredi sicilinin bozulması, borçlunun bankalardan kırmızı kalem yemesi anlamına gelir. Yani borçlu kredi sicilinin bozulması nedeniyle bankalarda ne kredi kartı alabilir ne de bireysel kredi kullanabilir. Dolayısıyla mevcut kredi kartları da iptal edilir.

4- Kredi Kartının Amacı Dışında Kullanılması Durumu

Kredi kartı alışverişlerde ve nakit avans çekiminde kullanılabiliyor. Peki kredi kartının bu amaçları dışında nasıl kötüye kullanılabilir sorusu aklınıza gelebilir. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Kredi kartı, banka tarafından size alışveriş yapın, ihtiyacınız anında taksitli avans kullanın diye veriliyor. Ama siz kredi kartınızla yurt dışından satın alınması yasaklı yayınları alıyorsunuz ya da taksitli nakit avansı çekiyorsunuz ve yüksek faizle birine verip bir anlamda tefecilik yapıyorsunuz yahut alışveriş yapmış gibi gösterip kredi kartınızdaki parayı alıyorsunuz. Bu ve buna benzer durumlar kredi kartının kullanım amacı dışındadır. Banka kredi kartının amacı dışında kullanıldığını tespit ederse, kartınızı kullanıma kapatabilir.

KULLANIMA KAPATILAN KREDİ KARTI NASIL AÇILIR?

Yukarıda açıkladığımız nedenlere bağlı olarak kredi kartını işleme kapatılmışsa kredi kartını tekrar işleme açtırmak için yapmanız gereken kredi kartının kapatılma sebebine bağlı olarak değişmektedir. Bunları şöyle izah edelim;

  • Kredi kartınız borcunun ödenmemesi nedeniyle işleme kapatılmışsa; bu durumda bankaya giderek kredi kartı borcunuzu ödemeniz halinde aynı gün ya da en geç 24 saat içinde kredi kartınız kullanıma açılacaktır.
  • Kredi notunun düşüklüğü nedeniyle kredi kartı kapatılmışsa; bu durumda kredi notunun düşmesine neden olan durumuna ortadan kaldırılması gerekmektedir. Örneğin ödenmeyen kredi borcunuz varsa bu borcunuzu ödemelisiniz. Riskli bir kefillik söz konusu ise kefillik durumunuzu ortadan kaldırmalı ya da asıl borçluyu uyararak borcun ödenmesini sağlamalısınız. Kendi kredi borcunuzu ödemede güçlük çekiyorsanız yapılandırma yapmalısınız. Benzer şekilde kredi notunuz düşük ve yüksek limitli kredi kartınız işleme kapatılmışsa bankadan daha düşük limitli bir kredi kartı talep edebilirsiniz.
  • Kredi sicilinizin bozulması nedeniyle kredi kartı kapatılmışsa; bu durumda kredi sicilinizi düzeltmeniz ve kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Bu süreç biraz zaman almaktadır. Kredi sicilinizi nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız bu konuda “Kredi Sicili Bozuk Olan Biri Kara Listeden Nasıl Çıkar” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • Kredi kartının amacı dışında kullanılması nedeniyle kredi kartı kapatılmışsa; bu durumda kredi kartını açtırmak tamamıyla bankanın inisiyatifine kalmıştır. Çünkü burada banka, kartın asıl sahibi olarak amaç dışında kullanımı kabul etmemektedir. Bu nedenle size olan güveni ortadan kalkmıştır. Bu güven tekrar tesis olana kadar da kredi kartını kullandırmayabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın