İş Bankası Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

İş Bankası Ücretsiz Kredi Notu Nasıl ÖğrenilirKredi notu, kredi başvurularında dikkate alınan en önemli kriterdir. Siz de kredi notumu öğrenmek istiyorum diyorsanız, İş Bankası ücretsiz kredi notu öğrenme kanalını denemelisiniz.

Bu yazımızda İş Bankası’nın kendi müşterilerine özel sunduğu kredi notu öğrenme yöntemini anlatacağız.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir kimsenin banka kredi borçlarını ödeme konusunda risk durumunu gösteren ve bankaların kredi verip vermeme konusunda karar alma sürecini doğrudan etkileyen puanlamadır. Kredi notu, 0-1900 arası değişen puanlardan oluşmaktadır. Sıfır (0) puan en riskli kredi müşterisi demek iken 1900 puan ise kredi verme konusunda en risksiz müşteri anlamına gelmektedir. Riskli müşteri olmanın anlamı ise mevcut ödeme alışkanlıkları ve gelir durumu ile kredi ödemelerini yapamayacak kişi demektir. Risk durumuna göre kredi notu şu şekildedir:

Kredi Notu Risk Grupları Puan (Skor) Kredi Alma Durumu
En Riskli 1-699 Alamaz.
Orta Riskli 700-1099 Kefil ya da teminat göstererek düşük limitli kredi alabilir.
Az Riskli 1100-1499 Düşük limitli kredi alabilir. Daha yüksek limitli kredi için kefil ya da başka teminat göstermelidir.
İyi 1500-1699 Alabilir.
Çok İyi 1700-1900 Alabilir.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notu, kişilerin kredi ödemelerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda bankaya ön fikir veren bir hesaplamadır. Bankalar kredi ya da kredi kartı başvurularında ilk olarak kişinin kredi notuna bakmaktadır. Bir kimse son 5 yıl içerisinde aldığı kredileri zamanında ödememiş, kredi ödemelerini düzensiz gerçekleştirmiş, kredi borcu yüzünden yasal takibe düşmüş olabileceği gibi mevcut gelir durumuna göre çok sayıda kredi borcu olabilir. Benzer şekilde kefil olunan borcun ödenmesinde sorun olabilir. Bu ve bunlara benzer ödeme gücünü gösterir pek çok kriter kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınmaktadır. Eğer bu kriterlerden ödeme gücünü olumsuz etkileyen bir durum söz konusu ise bu durumda kredi notu düşecektir. Kredi notunun düşmesi ise müşteriyi riskli hale getirecektir. Yani kredi hatta kredi kartı almak ihtimali bir o kadar azalacaktır.

Kredi Notunuzu Neden Öğrenmelisiniz?

Kredi notunuzu öğrenmeniz sizlere temel olarak şu avantajları sağlayacaktır:

 • Ödeme gücünüz hakkında fikir sahibi olursunuz.
 • Kredi başvurusu sırasında ödeyebileceğiniz kredi miktarını kolayca hesaplayabilirsiniz. Böylece kredi başvurunuzun reddedilme ihtimalini azaltırsınız.
 • Kredi notu ile birlikte öğreneceğiniz risk raporu sayesinde mevcut kredi ya da kredi kartı borçlarınızı, bu borçların ödemelerini, ödemelerinizde gecikme olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Eğer kredi notunuzun düşük hesaplanmasına neden olan hatalı bir işlem söz konusu ise itiraz ederek bunun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

İş Bankası Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Nereden Gerçekleştirilmektedir?

İş Bankası kredi notu öğrenme işlemini şu kanallardan biri ile yapabilirsiniz:

 • En yakın İş Bankası şubesi,
 • İş Bankası Bankamatikleri,
 • İnternet şubesi,
 • İşCep.

İş Bankası Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

İş Bankası kendi müşterilerine özel ücretsiz kredi notu öğrenme imkanı sağlamaktadır. İş Bankası’ndan “Kredi Risk Raporu” şeklinde alacağınız raporda, hem kredi notu bilgileriniz hem de geçmiş dönemlere ait kredili borçlarınız ile devam eden kredi borçlarınıza ilişkin tüm bilgileri görebilirsiniz.

İş Bankası kredi notu öğrenme işlemini şu kanallardan biri ile gerçekleştirebilirsiniz:

 • En yakın İş Bankası şubesine kimliğiniz ile başvuru yaparak müşteri temsilcisinden risk raporunuzu alabilirsiniz.
 • İş Bankası Bankamatiklerine İş Bankası kartınızı yerleştirdikten sonra ana ekrandan önce bilgi sorma seçeneğine sonra da kredi risk raporu seçeneğine basarak risk raporunuzu görüntülüyorsunuz.
 • İnternet şubesine TC kimlik numaranızı ve geçici şifrenizi girerek giriş yaptıktan sonra kredilerim seçeneği altında kredi risk raporunu seçerek risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • İşCep şubesine şifrenizi girerek giriş yaptıktan sonra krediler seçeneği altında yer alan kredi risk raporunu seçerek risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Eğer İşCep telefonunuzda yüklü değilse android telefonlar için Google Play Store; ios işlemci telefonlar için Apple Store’a giriş yaparak İşCep’i indirebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İle İlgili Önemli Hatırlatma

İş Bankası aracılığıyla yapılan kredi notu öğrenme işleminden ücret alınıp alınmayacağı konusu İş Bankası’nın ticari politikasına bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kredi notunu öğrenme işlemini ücretli hale getirebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın