İş Göremezlik Ödemesi İçin Rapor Parası Nedir ve Ne Zaman Ödenir?

İş Göremezlik Ödemesi İçin Rapor Parası Nedir ve Ne Zaman Ödenir: Rapor parası ne zaman verilir, iş göremezlik rapor parası ne zaman hesaba yatar gibi sorular iş göremezlik durumunda işçilerin maaşından para kesildiği zaman gündeme gelen ve pek çok işçinin merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Bu yazımızda geçici iş göremezlik raporu ve bu rapora bağlı olarak SGK tarafından yapılan ödeme ile E – Devlet rapor parası sorgulama konuları hakkında bilgi vereceğiz.

RAPOR PARASI NEDİR?

İş göremezlik parası olarak da bilinen rapor parası, işçi olarak çalışan kişilerin hastalık, iş kazası veya sakatlık gibi geçici olarak iş görmesini engelleyen durumlarda SGK tarafından işçiye ödenen paradır. Bilindiği üzere geçici olarak iş görmeyi engelleyen durumların ortaya çıkması halinde işveren, işçinin maaşından çalışmadığı dönemin parası kesebilme hakkına sahiptir. İşte işçinin mağdur olmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışılmayan bu döneme ilişkin para ödemesi yapmaktadır. Ödenen bu para, rapor parası olarak adlandırılmaktadır.

İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARASINI KİMLER ALABİLİR?

İş göremezlik rapor parasını SGK’ya kayıtlı olarak çalışan işçiler alabilir. Bu işçilerin geriye dönük olarak bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primlerinin yatmış olması zorunludur. Dolayısıyla en az 90 gün prim ödemesi yapılmış ve SGK’ya kayıtlı olarak yani sigortalı olarak bir işte çalışan kişiler, çalıştıkları bu dönem boyunca iş yerinde kaza geçirmesi, sürekli olmayacak şekilde sakatlanması, meslek hastalığı ya da herhangi bir hastalık nedenlerinden biri ile geçici olarak iş görememeleri halinde iş görmezlik raporu parası alabilecektir.

İŞ GÖREMEZLİK RAPORU NEREDEN ALINIR?

İş görmezlik raporu sağlık kuruluşları tarafından düzenlenebilmektedir. Eğer bir işçi ayakta tedavi olmuş ve aynı gün işe başlayamayacak ise hekimden tedavinin yapıldığı güne ilişkin geçici iş görmezlik raporunun düzenlenmesini talep etmesi gerekmektedir. Eğer işçinin iş görmesini engelleyen durumu nedeniyle belirli bir süre işe gidemeyecek ise buna ilişkin düzenlenecek iş görmezlik raporuna gidilemeyecek sürenin hangi tarihler olduğu açıkça yazılmalıdır.

RAPOR PARASI ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

Rapor parası almak için aşağıdaki belgeleri bizzat kendiniz ya da işyeriniz aracılığıyla İl Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeniz gerekmektedir. Rapor parası almak için gerekli belgeler şunlardır:

 • İş göremezliği gösteren hekim raporu,
 • Çalışmadığınız günlere ilişkin kesinti yapıldığına dair işyerinden alacağınız kesintiyi gösterir imzalı ve kaşeli yazı,
 •  T.C. kimlik numaranızı gösteren kimlik belgenizin fotokopisi.
 • İş göremezlik parasını talep ettiğinize dair dilekçe.

Bu konu bağlamında şunu özellikle belirtmek gerekiyor. İş göremezlik raporu, işyerine teslim edildikten sonra işyerinin ilgili birimi ya da bu işle görevlendirilen kişinin iş göremezlik raporunu işyerinin SGK bildirimlerini e-rapor sistemine yüklemesi gerekmektedir.

İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR VE RAPOR PARASI NEREDEN ALINIR? 

Rapor parası, işverenin iş göremezliğe ilişkin raporu SGK’ya bildirmesinden ya da işçinin bizzat belgeleri SGK’ya telim etmesinden itibaren 15 gün içinde para hesaba yatırılmaktadır.

Rapor parası elden verilmemektedir. Gerekli olan belgeler SGK’ya teslim edildikten sonra 15 gün içinde PTT aracılığıyla iş göremezlik parası ödenmektedir.

Rapor parası hesaba yatırıldığından SMS ile kişi bilgilendirilmektedir.

Hesaba yatırılan rapor parası, 2 ay içinde PTT’den alınması gerekmektedir. Aksi halde para tekrar SGK’ya iade edilecektir.

E – DEVLET RAPOR PARASI SORGULAMA

E-Devlet rapor parası sorgulama için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyorsunuz. Daha sonra şifrenizi kullanarak size özel ekrana erişiyorsunuz. Hizmetler ekranından SGK hizmetlerine giriyorsunuz ve burada yer alan sorgulama bölümüne giriş yaptığınızda, eğer SGK’nın size bu şekilde bir ödemesi var ise bunun bilgisine erişebileceksiniz.

RAPOR PARASI NASIL HESAPLANIR?

Rapor parasının hesabı ilk bakışta çok karmaşık gibi görünse de aslında çok basittir. Zaten rapor parası hesabı bilgisayar aracılığıyla yapılmaktadır. Bilgiler doğru girildikten sonra hesapta genellikle yanlış olmamaktadır.

Şimdi şu adımları takip ederek rapor parası hesabını yapabilirsiniz:

 • Öncelikle vergi ya da başka kesinti yapılmayan üç aylık brüt geliri topluyoruz.
 • Son üç ay için ödenmiş prim bedellerini topluyorsunuz.
 • Daha sonra elinizdeki iş görmezlik raporunda belirtilen istirahat günü sayısından 2 çıkartıyorsunuz. Çünkü SGK ilk iki gün için iş görmezlik parası vermemektedir.

Bu hesapları yaptıktan sonra ne kadar rapor parası alacağınızı şöyle hesaplayacaksınız:

 • Toplamış olduğunuz brüt geliri, yine toplamış olduğunuz prim gününe bölüyorsunuz.
 • Bu bölme sonucunda elde ettiğiniz sonucu 2 gün çıkartarak elde ettiğiniz raporlu gün sayısı ile çarpıyorsunuz.
 • Eğer ayakta tedavi olmuşsanız bu çarpım ile elde ettiğiniz sonucu da 2 ile çarpıp 3’e bölüyorsunuz.
Rapor Parası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yukarıdaki açıklamalarımızda detaylı olarak açıklamıştık. Özetle rapor parası almak için şartları taşımak gerekiyor:

 • SGK’ya kayıtlı olarak çalışıyor olmalı.
 • Son bir yıl için de en az 90 gün prim ödemesi yatırılmış olmalı.
 • İş göremez olduğuna dair hekimden rapor almalı.
 • İş göremez raporunda mutlaka hangi hastalık nedeniyle bu raporun verildiği yazılı olmalı.
 • İş göremez raporunun SGK’ya bildirilmiş olmalı.

İlginizi Çekebilir: Kıdem tazminatı nedir ve hangi şartlarda alınır sorularını cevabını merak ediyorsanız bağlantıya tıklayabilir ve ilgili konuya gidebilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın