İş-Kur 10 Bin TL Geri Ödemesiz Kupon Yardımı

İş-Kur 10 Bin TL Geri Ödemesiz Kupon Yardımı: İş-Kur, gençlerin önünü açacak bir projeyi hayata geçiriyor. İş-Kur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırladıkları ortak proje ile gençlerin iş hayatına atılabilmesi ve iş kurabilmeleri amacıyla 10 Bin TL’lik hibe desteği vermeyi hedeflemektedir. Yapılacak hibe desteğinin amacı, ülkenin duyduğu nitelikli personel ihtiyacını gidermek ve halkın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş imkanlarına ortam hazırlamak. Bu anlamda 10 Bin TL’lik kupon yardımı projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte bir taraftan geleceğin mesleği olarak görülen bölümlerde eğitim alan gençler hayallerine kavuşabilecek diğer taraftan da toplumun ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü aktif hale gelebilecek.

Bu yazımızda İş-Kur 10 Bin TL’lik kupon yardımı nasıl alınır ve kupon yardımı nerelerde kullanılır sorularına cevap vereceğiz.

İş-Kur 10 Bin TL Kupon Yardımı Nedir?

İş-Kur 10 Bin TL kupon yardımı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü projedir. Bu proje sayesinde geleceğin mesleği olarak görülen ve özellikle bilişim ve teknoloji alanında alanlarında eğitim gören gençlerin iş hayatına atılabilmeleri, aldıkları eğitimi aktif bir şekilde iş hayatına uygulayabilmeleri ve bu sayede toplumun ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 10 Bin TL’lik kupon yardımını alabilmek için İş-Kur’un öngördüğü alanlarda eğitime başlanması gerekiyor. Bu eğitim özel kurslar tarafından verilecektir. Kupon yardımı ile bu eğitimin masrafı karşılanacaktır. Bu sayede gençler, 10 Bin TL kupon yardımını eğitim kurslarında kullanma fırsatını elde ederek kendilerini geliştirme ve bilgi sahibi olmadıkları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı bulacaktır.

İş-Kur Kupon Yardımı Nasıl İşleyecek?

İş-Kur 10 Bin TL’lik kupon yardımı ile şunlar hedeflenmektedir:

 • Bu proje ile mesleki yeterlilik eğitimini almamış ve iş bulamamış gençlerin istihdama katılması mümkün olacak.
 • Proje, İş-Kur tarafından yürütülecek.
 • Proje kapsamında gençlere ileri teknoloji alanında temel eğitimler verilecek, bu bağlamda bilişim sektörü başta olmak üzere geleceğin mesleklerine yönelik eğitimler verilecek.
 • Bu proje sayesinde devletin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü meydana getirilmiş olacak.
 • Hibe desteğinden yararlanmak isteyen gençlerin eğitimi özel kurumlar tarafından verilecek ve eğitimin içeriğini ise işveren belirleyecek.
 • Eğitim alacak gençlere Devlet, 10 bin liralık kupon verecek. Gençler bu kuponları alacakları eğitimleri için kullanabilecek ve istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabilecek.
 • Eğitim almaya hak kazanan gençler 10 Bin TL’lik kupon yardımı dışında bir de Devletten cep harçlığı alacak.
 • Proje kapsamında öngörülen alanlarda eğitimini tamamlayan genler işe yerleştirilecek.
 • İş-Kur projesi Nisan ayında hayata geçirilecek.

İş-Kur 10 Bin TL Kupon Hibe Desteğinden Kimler Yararlanabilecek?

İş-Kur 10 Bin TL kupon hibe desteğinden mesleki yeterlilik eğitimini tamamlamış ancak iş bulamamış gençler yararlanabilecektir. Bu bakımdan meslek lisesi mezunları, meslek yüksek okulu mezunları, üniversite mezunları başta olmak üzere belirli bir mesleki eğitim almış gençler bu destekten yararlanabilecektir.

İş-Kur 10 Bin TL Kupon Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş-Kur 10 Bin TL kupon yardımı başvurusu bu yılın Nisan ayı itibariyle duyurulması planlanmaktadır. Henüz projenin tam tarihi netlik kazanmamıştır. Bununla birlikte Nisan ayında başvuruların başlaması durumunda mesleki yeterlilik belgeniz alarak İş-Kur’a başvuru yapabilirsiniz.

İş-Kur 10 Bin TL Kupon Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler

İş-Kur 10 Bin TL kupon yardımı başvurusu başvurusu için istenen belgeler henüz netlik kazanmamıştır. Belgelerin neler olduğu Nisan ayı itibariyle ilan edilecektir. Ancak başvuru esnasında şu belgelerin isteneceği kesin olduğundan bunları hazırlamanız size zaman kazandıracaktır:

 • Mesleki yeterlilik belgesi (mezuniyet diploması ya da mesleki eğitim diploması)
 • Nüfus cüzdanının sureti
 • Çalışmadığınıza dair işsizlik belgesi (SGK Müdürlüklerinden alınabilir)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın