İskonto Ve İştira Kredisi Nedir?

iskonto iştira kredisi

İskonto Ve İştira Kredisi Nedir? : İskonto ve iştira kredilerinin farkı ve bu kredilerin ne demek olduğunu yazımızda açıkladık. Kredilerin anlamına baktığımızda farklı krediler olduğunu görebiliriz. Bu krediler için vade önemli bir faktördür. Vade henüz gelmediyse bu krediler için başvuru yapabilirsiniz. İskonto ve İştira kredileri hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz.

İskonto İştira Kredisi Nedir?

Ticari işlemler nedeniyle doğmuş olan ve vade için belirlenen sınır henüz gelmediyse ticari senetlerin nakde dönüşmesini sağlayan bir türü olarak ifade edilebilir.

İskonto Kredisi Nedir?

Ticari olan senedin ödenmesi gereken yerin sınırları belediye sınırları dahilinde ise bu durumdaki kredi için İskonto Kredisi ifadesi kullanılır.

İştira Kredisi Nedir?

Ticari senedin ödene yeri olarak belirlenen sınır belediye sınırları dışındaysa bu durum için İştira Kredisi kullandırılmaktadır.

Kredi türleri arasında bulunan iskonto ve iştira kredileri ticari işletmeler tarafından kullanılan bir türdür. İskonto nedir? Konulu makalemizde, bu kredi türü ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Büyüklük ölçeği ne olursa olsun tüm işletmelerin ayakta durabilmesi ve sürekliliğini sağlayabilmesi için nakde ihtiyacı bulunmaktadır. İşletmeler, ihtiyaç duyduğu finansmanı bazen kendi sermayesinden bazen de bankalar aracılığıyla sağlamaktadır.  Bankalar tarafından işletmelere sunulan kredilerden olan iskonto kredilerinde, senedi verecek olan kişi veya kişilerin banka şubesiyle aynı belediye sınırı içerisinde bulunması gerekmektedir.

Henüz vade tarihi gelmeyen ticari senetlerin vade tarihinin dolacağı süreye kadar olan komisyon, vergi ve faizlerin düşülmesi sonucunda kalan tutarın banka tarafından müşteriye ödenmesine olanak tanıyan bir kredi çeşididir. İskonto ve iştira kredileri özetle, bankalar tarafından senetlerin alınması işlemidir.  Bu kredilerde vade süresi gelmiş olan senetlerin ödenmemesi halinde senet sahipleri sorumlu olmaktadır. İskonto ve iştira kredisinde senedi alan kişinin ödeme yapmaması durumuna yasal takip ve icra işlemleri yürütülmektedir.

İskonto İştira Kredisi Veren Bankalar

İskonto İştira kredisi veren bankalar İş Bankası, Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank söylenebilir. Vadesi gelmemiş durumda olan çek ve seneleri için işlem yapmak , nakde çevirmek isterseniz bu bankaları tercih edebilirsiniz. Uzun vadede alacaklarınızı İskonto/İştira Kredileri ile erken tahsil etmeniz mümkündür.

İskonto/İştira Kredileri ticari senetlerinizin karşılaşabileceği kaybolma durumu ve takip riskini yok ederek size bir avantaj sağlamaktadır.

Bankadan alacağınız İskonto/İştira Kredileri için bankaya geri ödeme yaparken faiz uygulaması olacağını unutmayın. İşletmenizin nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla bu kredilerden faydalanılabilir.

Detaylı ve güncel bilgi için bankaların şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın