İşkur Girişimci Destek Kredisi ve İşkur Hibe Kredisi

Son yıllarda KOBİ’lere yönelik devlet desteğinde büyük bir artış söz konusudur. Karşılıksız verilen “hibe destekleri”, faizsiz ve uzun vade olmak üzere uygun koşullarda verilen krediler bu desteklerden bazılarıdır. KOBİ’ler hem ekonomideki işlevi hem de istihdam olanağı yaratması nedeniyle önemli görülmekte ve bu nedenle bu alan desteklenmektedir. Devlet tarafından KOBİ’lere yönelik verilen bir destek de “İş-Kur Girişimci Destek Kredisi”  ve “İş-Kur Hibe Kredisi“dir.

İş-Kur Kredisi Nedir?

Devlet üretime ve istihdama dayalı iş sektörlerine önem vermektedir. Bu nedenle devlet üretim yapan ve buna bağlı olarak da istihdam yaratan iş sektörlerinin gelişmesini sağlamak adına hibe kredi desteği vermenin yanında uygun koşullarda faizsiz kredi imkanı da sunmaktadır. Bu tür destekleri almanın tek yolu ise bir iş fikrinizin olması ve bu iş fikrinin projelendirerek başvuru yapmanız. İş-Kur da bir iş fikri olan kişilere üretim ve istihdam sağlaması koşuluyla hibe desteği ve kredi imkanı sunmaktadır.

İş-Kur kendi işini yapmak isteyen girişimcilere üretim yaparak ve istihdam meydana getirerek teşvik paketleri sunmaktadır. Bu amaçla İş-Kur’a başvuru yapan girişimciler yapmak istedikleri işi, işin kapsamını, kazandıracağı miktarı, oluşturacağı istihdam alanı ve ekonomiye katkısının neler olacağını gösteren bir projeyi dosya şeklin hazırlamalıdır. Bunun dışında şayet mevcut bir işletmeniz var ve işinizi büyütmek istiyorsanız bunun için de benzer bir proje hazırlamalı ve İş-Kur’a teslim etmelisiniz.

İş-Kur’un sunduğu bu kredi ve hibe desteği KOSGEB desteği adı altında sunmaktadır.

İş-Kur’un Sunduğu Hibe ve Kredi İmkanları 

İş-Kur iki türlü destek sunmaktadır. Bunlardan biri hibe desteğidir. Diğer ise İş-Kur kredisidir. İş-Kur girişimci desteği kapsamında 27.000 TL geri ödemesiz destek vermektedir. Ayrıca İş-Kur yine girişimci destek programı kapsamında 70.000 TL geri ödemeli kredi imkanı da sunmaktadır.

Girişimcinin İş-Kur Hibe Kredisinden ve İş-Kur Destek Kredisinden yararlanabilmesi için şu iki şarttan birini sağlamalıdır.

  • İş-Kur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayarak buna ilişkin katılım belgesini almak,
  • ya da İŞGEM’de verilen işletme programından birini bitirmek.

Bu koşullardan birini sağlıyorsanız hazırlayacağınız İş Planı ile il merkezlerinde bulunan KOSGEB’e “yeni girişimci desteği” için başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru KOSGEB içerisinde bulunan Değerlendirme ve Karar kurullarında görüşülecektir.

Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde destek ödemeleri şu şekilde yapılacaktır. İşletme önce harcamaları yapacak ve buna ilişkin fatura ya da fatura yerine geçen belgeleri örneğin harcamaları gösteren banka dekontlarını, tahsilat makbuzlarını  KOSGEB hizmet merkezine ibraz edecektir. Daha sonra ödeme yapılacaktır.

İş-Kur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

İş-Kur hibe desteği ya da kredisinden yararlanmak için uygulamalı girişimcilik eğitimi önem arz etmektedir. Peki İş-Kur uygulamalı girişimcilik eğitimi nedir?

İş-Kur uygulamalı girişimcilik eğitimi, 60 saat süren ücretsiz bir eğitimdir. Eğitim süresi 1-1,5 ayda tamamlanmaktadır. Eğitim dört ana modülden oluşmaktadır:

  • 1. Modül: Girişimcilik özelliklerinin testi, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri
  • 2. Modül: İş planı kavramı ve iş planının unsurları
  • 3. Modül: İş planı unsurlarının uygulamalı olarak anlaşılması ve bu kapsamda atölye çalışmaları
  • 4. Modül: İş planının nasıl hazırlanacağı ve bunun sunumunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konuları üzerinde durulmaktadır.
  • İş-Kur uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamak için %80 oranında devam zorunluluğu aranmaktadır.

İş-Kur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nerelerde Verilmektedir?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi iki yerde yapılabilmektedir.

  • KOSGEB Hizmet Merkezlerinde bu eğitim verilebilmektedir.
  • KOSGEB’in işbirliği yaptığı kurum ya da kuruluşlar aracılığıyla da bu eğitim verilebilmektedir.
İş-Kur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu eğitimden yararlanabilmek için yapmanız gereken tek şey size en yakın KOSGEB Hizmet Merkezine başvuru yapmanızdır. Eğitimin ne zaman başlayacağı, eğitimin süresi gibi bilgiler KOSGEB Hizmet Merkezi’nden ya da KOSGEB’in resmi internet sitesinden öğrenilebilir.

İş-Kur aracılığıyla da bu eğitimlerden yararlanılabilir. İş-Kur’un sunduğu uygulamalı girişimcilik eğitimi için aranan ön şart işsiz olmak yani İş-Kur’a kayıtlı olmaktır. Bu durumda olanlar İş-Kur İl Müdürlüklerine giderek bu eğitim için başvuru yapabilirler. Eğitimin ne zaman başlayacağı, eğitimin ne kadar süreceği gibi konular İş-Kur’un resmi internet sitesinde ilan edilmektedir.

İş-Kur Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

İş-Kur hibe desteğinden ya da kredi imkanında yararlanmak için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gerekiyor. Bu başvuru sırasında KOSGEB Hizmet Merkesine iş planı ve ilgili belgeler sunulmalıdır. Başvuru için KOSGEB’in “www.kosgeb.gov.tr” uzantılı resmi internet sitesini kullanmalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın