İşkur Kredi Başvurusu Ve Hibe Kredi Şartları

işkur-kursları

İşkur Kredi Başvurusu Ve Hibe Kredi Şartları: İşkur kendi işlerini kurmak isteyenlerin başvurusunu kabul etmektedir ve hibe kredi verilmektedir, işte şartlar. İşkur Hibe Kredisi kendi işini kurmak isteyenler, projesini hazırlayım nakit desteğe ihtiyaç duyanlar için fırsat niteliğinde bir kredidir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve İŞKUR (Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu) iş kurmak isteyen ya da projesini hayata geçirmek isteyenler için 27.000 TL hibe vermektedir.

Proje Destek Programı ile kendi işini kurmak isteyen kişiler için 27. 000 TL hibe olarak verilmektedir.  Hibeyi alan kişiler işlerini kurabilirler. İşlerini kurmalarının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra kredi alabilirler. 2 yıl ödeme yapılmayan kredi için 36 ay vade bulunmaktadır ve 70.000 TL krediyi faiz olamadan kullanabileceklerdir.

Hazırlanan destek programının amacı, ekonomik kalınmanın gerçekleşmesi için ve gençlerin ve diğer iş arayan kişilerin istihdam sorunlarının temelinde yatan problemin yani girişimciliğin desteklenmesini sağlamaktır.  İşkur hibe kredisi ile girişimciliğin desteklenmesi, yaygın bir hale gelmesi ve başarılı bir şekilde işletilen iş yerlerinin kurulmasına destek olmak, sağlamaktır.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere, girişimci olan bireylere ve işletici kuruluşlar için KOSGEB tarafından bir program hazırlanmıştır. Bu program Girişimcilik Destek Programı’na ilişkin olan esaslara dayanmakta ve  kapsamaktadır. Programın 3 tane de alt programı bulunmaktadır. Bu programlar aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
  • Yeni Girişimci Desteği
  • İŞGEM Desteği

İŞKUR Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş yerlerinin kurulmasından sonra faaliyete geçmesi için yasal koşulları tamamlayan işletmeler KOSGEB hizmet merkezlerine gitmelidir. Giderken yanınızda hazırladığınız iş planınızı götürmelisiniz. KOSGEB hizmet merkezinde yeni girişimci desteği yerine başvurunuzu yapmalısınız. Başvurunuz yeni girişimci desteği bölümünde incelenecektir. Bu değerlendirmenin ardından bir karar verilmektedir. Eğer kredi başvurusu onaylanırsa girişimcilerden iş yerlerini açmak için yaptıkları masrafların fatura, tahsilat makbuzları ve bankaya yaptıkları ödeme dekontları karşılığında KOSGEB hizmet merkezi tarafından bu masrafların ödemeleri girişimciye yapılmaktadır.

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmektedir ve bu eğitimleri KOSGEB ya da KOSGEB ile işbirliği halinde bulunan kuruluşlar tarafından verilebilmektedir. Bu eğitimler ücretsizdir. 30-45 gün sürebilir. 60 saat süren eğimlerdir.

İşkur aracılığı ile bireylere girişimcilik eğitimi verilmektedir. Girişimcilik eğitimlerini alabilmek için İşkura kayıtlı olma ve işsiz olma şartı aranmaktadır. Bu eğitimlere katılmak isteyenlerin yapması gereken İşkur müdürlüklerine başvuruda bulunmaktır.

Kimler İŞKUR Kredisi Alabilir?

Girişimci olmak isteyen kişiler arasında bir sınav yapılmıştır ve bu sınav sonucunda girişimcilik kursuna katılabilmeyi kazanan kişilere eğitim verilmiştir. 15 gün süren bir eğitimdir. Toplamda 72 saat eğitim verilmiştir.

Belgelerini hazırlayan girişimciler, kendi işlerini kurmak için hazırladıkları projelerini KOSGEB’e sunacaklardır. Eğer projeleri kabul görülürse;

İşletme kuruluş desteği kapsamında 5.000 TL,

Kuruluş dönemindeki teçhizat, makine ve ofis donanımlarının karşılanması adına destek olarak 10.000 TL,

İşletme giderlerinin karşılanması için verilecek destek 12.000 TL’dir. Destek olarak verilen bu 12.000 TL girişimciye hemen verilemeyecektir. Yıl içerisinde girişimcinin iş yerini oturtması, yakta kalabilmesi için bölüm bölüm ödenecektir.

Görüldüğü gibi iş kollarında bir kısıtlama belirtilmemiştir. Önemli olan güzel, hayata geçirilebilir, faydalı bir projeyi hazırlamak ve kabul olmasını beklemektedir. Bu noktadan sonra verilecek hibe ile iş yerinizi açabilirsiniz.

Girişimciye 27.000 TL Geri Ödemesiz Hibe

Girişimcilere destek olmak amacıyla verilen 27.000 TL, hibe olarak girişimciye verilecektir. Yani geri ödemesi istenmeyecektir. Girişimci gerekli desteği aldıktan sonra aradan 1 yıl geçince 70.000 TL faizsiz kredi alabilecektir. Alınan bu 70.000 TL kredi için girşimci hemen geri ödemesini yapmayacaktır. 2 yıl sonra ödemeye başlayabilir. 36 ay vade ile ödemeyi gerçekleştirebilir.

İŞKUR Hibe ve Kredi Başvuru Şartları

İşkur destek progamındaki 27.000 TL hibe ve 1 yıl sonrasındaki 70.000 TL kredi için başvuru şartlarından biri ilkokul mezunu olmaktadır. İlkokul mezunu olan ve 18 yaşını geçmiş olan her birey hibe ve krediye başvurusunu yapabilir. Ev hanımları, üniversite mezunları, projesi olanlar, işini kurmak isteyen kişiler için bir fırsat niteliğindedir.

İşkur tarafından verilen geri ödemesiz hibe desteği gerçek bir fırsattır. Kendi işinizi faizsiz, borçsuz, geri ödemesiz bir şekilde kurabilir ve işlerinizi büyütebilirsiniz. Bu sizin için gerçekten bir şans olabilir. Bu şekilde bankalarla uğraşmadan hibenizi aldıktan sonra iş yerini açabilirsiniz. Aldığınız hibe ile iş yerinizi gayet güzel bir şekilde açabilir ve kendi iş yerinizin patronu olabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın