İşlerini Evden Yürütmek İsteyenlere Altın Değerinde 7 Tavsiye

İşlerini Evden Yürütmek İsteyenlere Altın Değerinde 7 Tavsiye: Evde çalışarak para kazanmak, home ofis çalışmak ya da işe gitmek için uğraşmadan evin rahatlığında iş yapmak ilk bakışta güzel fikir olarak görünüyor. Ancak işe gitmeden ev ortamında çalışmanın iş verimliliği açısından yarattığı bir çok sakınca bulunmaktadır. Özellikle evde çalışarak para kazanan kişiler, çoğu zaman ev ortamını bir iş ortamı olarak göremediği için iş verimliliğini kaybetmekte ve ellerindeki işleri yetiştirme sorunu yaşamaktadır.

Bu yazımızda işlerini evden yürüten yani home ofis çalışan kişilerin dikkat etmesi gereken 7 önemli kuraldan bahsedeceğiz.

Home Ofis Çalışanlara İş Verimliliğini Arttıracak Altın Değerinde 7 Tavsiye

İşlerini evden yürüten kişilerin iş verimliliğini arttıracak ve para kazanmalarını sağlayacak tavsiyeleri şu şekildedir:

1- Evinizin Bir Odasını Çalışma Odası Yapın ve Disiplinli Olun

Evden iş yapan kişilerin yaşadığı en önemli sorun ev ortamını iş ortamı olarak görememeleridir. Bu nedenle işe adapte olma sorunu yaşarlar. Zira evde iş yapmayı engelleyen çok fazla neden bulunmaktadır. Televizyon, mutfak, bilgisayar oyunları..vs bunların başında gelmektedir. Bu nedenle evinizi bir odasını çalışma odası olarak ayırın ve zaman ayarlı iş yapın. Belirlediğiniz bu saatler arasında da tıpkı işyerinde başınızda bir denetleyen varmış gibi işlerinizi yapın. Aksi halde işlerinizi yetiştirememe riskli ile karşı karşıya kalırsınız.

2- Sosyal Olmayı Unutmayın  

İşlerini evde çalışarak yapan kişilerin yaşadığı sorunlardan bir diğeri sosyal olmayı unutmalarıdır. Sosyal çevre ile yakın ilişki içinde olmak, onlar paylaşımda bulunmak, dışarı çıkıp hava almak, bir yerde oturup sohbet etmek ya da etrafı izlemek dahi yeni iş fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlayacağı gibi insanı da rahatlatır. Bu nedenle sürekli olarak aynı odada ve ev ortamında kalmayın. Örneğin arkadaşlarınızı ziyaret edin. Adına iş yaptığınız işyerine gidin ve oradaki iş arkadaşlarınızla konuşun ve fikir alışverişinde bulunun. Ailenizle dışarı çıkıp gezin. İlişkilerinizi asla sosyal medya ile sınırlandırmayın. Zira sosyal medya sizi sosyal yapmaz; aksine yalnızlığa iter.

3- Çalışırken Giyiminize ve Kişisel Bakımınıza Dikkat Edin

Evde çalışırken elbette takım elbise giyin demiyoruz. Ama çalışırken de iş ciddiyetini sağlayacak bir kıyafet tercihi, psikolojik olarak işinize daha hızlı motive olmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla her zaman olmasa da arada bir işe gidiyormuş gibi giyinerek işe başlamanız çalışma psikolojinizi güçlü tutacaktır. Benzer şekilde örneğin erkekler için işe başlamadan önce sakal tıraşı olmak ya da kadınlar için makyaj yapmak yahut güzel kokular sürmek de iş motivasyonunuzu arttıracaktır.

4- Çalışırken İş Ciddiyeti İçince Olun

Evde çalışırken iş ciddiyeti içinde olmak iş verimliliğini arttıracak en önemli unsurdur. Ancak evde çalışırken iş ciddiyetini bozacak çok sayıda olumsuz etken bulunuyor. Çalışırken bir şey yemek içmek, uzanarak iş yapmak, televizyon karşısında çalışmak, yüksek sesle müzik dinlemek gibi etkenler iş verimliliğinizi düşürecektir. Diğer taraftan özellikle yatarak ya da kanepede oturarak çalışmanın vücut ergonomisini bozarak sağlığınızı da olumsuz etkileyeceğini, özellikle bel fıtığı ya da çeşitli kas ve sinir hastalıklarını tetikleyebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle kendinize bir çalışma koltuğu edinmenizde yarar bulunuyor.

Burada bir hususu unutmamak gerekiyor. Çalıştığınız sırada enerji verecek atıştırmalıklar yemek ya da çay ve kahve gibi içecekler almak, ölçülü olmak kaydıyla iş verimliliğinizi arttıracaktır. Ancak burada ölçülü olmanız gerektiğinin altını tekrar çizelim.

5- İş Motivasyonunuzu Bozacak Uğraşlardan Uzak Durun ve Kendinize Mola Saatleri Belirleyin

Evde çalışırken iş motivasyonunuzu bozacak uğraşları bir tarafa bırakın. Mesela telefonunuzu sessize alın, sosyal medyadan uzak durun, televizyonu kapatın, sabah işe başlamadan önce kahvaltınızı yapın ve yeme içme işlerini mola verdiğiniz saatlere kaydırın, çalışma masanızda biblo ve oyuncak gibi materyalleri olabildiğince uzak tutun. Bunlar gibi işe adapte olmanızı engelleyecek ya da motivasyonunuzu bozacak her ne varsa masanızı bunlardan temizleyin. Yani masanızda sadeliğe önem verin.

Sürekli çalışmak iş verimliliğini düşüreceği için mola saatleri belirleyin. Bu saatler arasında yeme içme, sosyal medyaya bakma gibi uğraşlarınızı yerine getirin.

6- Evde İş Yaptığınızı Çevrenize Söyleyin 

Evde çalışma son yıllarda yaygın bir hal kazanmaya başlasa da yine çok bilinen bir çalışma usulü değildir. Zira klasik çalışma usulü sabah işe gitmek ve akşam işten gelmek şeklindedir. Oysa home ofis çalışmak işyerine gitmeyi zorunlu kılmayan bir çalışma şeklidir. Bu nedenle dışardan bakanlar sizi çalışmıyormuş gibi algılayabilir ve olur olmaz arayarak ya da yanınıza gelerek çalışmanızı engelleyebilir. Dolayısıyla çevrenize evinizde çalışarak iş yaptığınızı anlatmanız olur olmaz rahatsız edilmenizi engelleyecektir.

7- Spor Yapmayı Unutmayın

Hepimizin bildiği bir söz vardır: “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Evde çalışırken vücudunuz hareketsiz kalacağı için bir müddet sonra vücut güç kaybetmeye başlayacaktır. Bu da sizi hastalıklara açık hale getirecektir. Dolayısıyla mümkün olduğunda spor yapmayı ya da en azından günlük yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca unutmayın ki zinde bir vücut işe konsantre olmanızı da kolaylaştıracaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın