İşsiz Olan ve Geliri Olmayan Biri Kredi Çekebilir Mi?

İşsiz Olan ve Geliri Olmayan Biri Kredi Çekebilir Mi: Kredi, taşıt, konut gibi şeyleri satın alırken ya da ortaya çıkan bir ihtiyacın giderilmesinde pratik bir çözüm yolu olmaktadır. Kredi, toplu olarak alınan bir paranın uzun vadede ve küçük taksitler halinde ödenmesine olanak tanıdığı için günümüzde başvurulan önemli bir borçlanma yolu haline gelmiştir. Ancak bilindiği üzere kredi karşılıksız verilen bir para olmadığı için alınan kredinin geri ödenmesi de gerekmektedir. Bu nedenle banka gibi finans kuruluşları kredi vermeden önce kişinin ödeme gücü olup olmadığını bilmek istemektedir. Dolayısıyla kredi almak isteyenlerden ödeme gücünü göstermesi ve bu bağlamda gelir belgesi sunmasını ya da gelir vergisi beyannamesini ibraz etmesini istemektedir. Buradan anlaşılacağı üzere bankalar çoğunlukla geliri olan ya da çalışan kişilere kredi vermektedir. Ancak işsiz olup da geliri olmayan fakat kredi ödemesini yapabilecek durumda olanların kredi alma imkanı yok mudur?

Bu yazımızda işsiz olanların veya gelir belgesi ibraz edemeyenlerin nasıl kredi çekebilecekleri konusunu inceleyeceğiz. İşte detaylar…

İşsiz Olan Biri Kredi Alabilir Mi?

Bankaların en önemli gelir kalemi faizdir. Bu yüzden banka ne kadar çok kredi kullandırırsa o kadar da çok faiz geliri elde edecek demektir. Dolayısıyla banka kredi verme konusunda müşterilerine yardımcı olma yolunu seçmektedir. Ancak burada bankalar için önemli olan kriter ödeme gücüdür. Bu bakımdan düzenli geliri olanlar, bordrolu çalışanlar ve malvarlığı olan kişiler kredi kullanma konusunda daha avantajlı pozisyona sahiptir. Peki sigortasız çalışan kişiler, işsiz olanlar ya da iş bulamayanların kredi alma imkanı yok mudur?

İşsiz olan ya da gelir belgesi sunamayan veya sigortasız çalışan kişilerin kredi alma imkanı elbette vardır. Çünkü bankalardan kredi alabilmek için çalışıyor olma koşulu yoktur. Bu yüzden bankalar çalışmıyorsunuz diye de kredi vermiyoruz dememektedir. Dolayısıyla işsiz olanlar veya gelir belgesi sunamayanlar, bankaya karşı aldıkları krediyi geri ödeyebileceklerini ispat etmeleri ya da teminat göstermeleri halinde kredi alma konusunda karşılarında herhangi bir engel kalmamaktadır.

Şimdi size işsiz olanların ya da gelir belgesi sunamayanların nasıl kredi çekebileceklerini anlatalım.

İşsiz Olan Biri Nasıl Kredi Alabilir?

1- Üzerinize Kayıtlı Tapulu Bir Yer ya da Aracınız Var Mı?

Eğer işsiz olan ya da gelir belgesi sunamayan bir kimsenin üzerine kayıtlı tapulu bir yeri, örneğin evi, arazisi, dairesi var ise veya üzerine kayıtlı bir aracı bulunuyorsa bunları bankaya teminat olarak göstererek kredi alabilirsiniz. Bu durumda teminat gösterilen tapulu yer ya da araç krediyi karşılamaya yetecek miktarda ise banka herhangi bir gelir belgesi istemeden kredi verebilecektir. Zira bu durumda kredi ödenmemesi halinde banka teminat gösterilen yeri icra yoluyla sattırarak alacağını tahsil edebilecektir.

Teminat karşılığı kredi almak istenilmesi durumunda banka tapulu yer üzerine ipotek koymaktadır. Şayet teminat olarak araç gösterilmişse aracın üzerine rehin şerhi konulmaktadır. Bu durumda tapulu yerin ya da aracın değerinin %60’ına kadar kredi verilebilmektedir.

2- Kredi Sicili Temiz Kefil Gösterilmesi

Krediye kefil olan kişi, kredi çeken ile aynı sorumluluğu taşımaktadır. Yani kredinin ödenmemesi halinde banka doğrudan kefile başvurarak kredinin ödenmesini isteyebilir ve kefilin “önce git asıl borçludan borcunu al, o ödemezse bana gel” deme hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle banka kredi borçlarına kefil olacaklar, aslında kredi çeken gibi bankaya karşı sorumlu olduğunu unutmamalıdır.

Banka kredi borçlarına kefil olanların durumu asıl kredi borçlusu gibi olduğundan bankalar ödeme gücü yerinde olan ve kredi sicili temiz kişilerin kefilliği ile de işsiz olanlara kredi verebilmektedir. Bu durumda kredi çekenin gelir belgesi sunmasına dahi ihtiyaç duyulmamaktadır.

3- Kredi Sicili Temiz Olan İşsizler Düşük Miktar Kredi Çekebilir

Bankalarla herhangi bir sorun yaşamamış, düzenli ödeme talimatı olan ya da düzenli olarak para transferi yapan veya banka hesabına düzenli olarak para giriş çıkışı yapan, ödemelerini zamanında yerine getiren ve daha önceden kredi ödemelerinde bankayla sorun yaşamamış kişilerin kredi sicilleri temiz olacağından bankalar bu durumdaki kişilere düşük limitli de olsa kredi verebilmektedir. Genellikle bu durumda olan kişiler 5000-10000 TL arasında kredi çekebilmektedir.

4- Kredi Notu Yüksek Olanlar da Kredi Çekebilemektedir

İşsiz olan ya da gelir belgesi sunamayan kişiler, kredi notu yüksek ise bankalardan düşük miktarda kredi kullanabilmektedir. Bu şekilde kredi kullandırılmasının nedeni, bu kişinin krediyi zamanında ödeyip ödeyemediği ve borcuna ne kadar sadık olduğudur. Şayet bu şekilde kredi kullanan kişi ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilirse, banka nezdinde itibarı yükselen bu kişiye daha fazla kredi verilebilecektir.

Çalışmayan Kişiler Kredi Alırken Farklı Koşullara Tabi Olabilir

İşsiz olan yani çalışmayan kişiler ve gelir belgesi ibraz edemeyen kişiler banka nezdinde aslında riskli müşteri olarak görünmektedir. Bu nedenle bankalar bu tür kişilere kredi verirken faiz oranını yüksek tutabilmektedir. Benzer şekilde kredinin ödenme süresi ve vadeyi de daha kısa tutabilmektedir.

Çalışmayana, İşsize, Ev Hanımına, Gelir Belgesi Sunmayana Kredi Veren Bankalar

Yukarıda yer verdiğimiz koşulları sağladıktan sonra hemen hemen bütün bankalar kredi verebilmektedir. Bununla birlikte bazı bankalar daha uygun koşullarda kredi imkanı verebilmektedir. Örneğin Burgan Bank ve Aktif Bank son zamanlarda gelir belgesiz kredi ve kefilsiz kredi konusunda önemli kampanyalar yapmaktadır. Bu bankalar dışında kolaylıkla kredi alabileceğiniz diğer bankalar şunlardır:

Garanti Bankası internet şubesine başvuru yaparak,

Denizbank internet şubesine başvuru yaparak

N Kolay Krediye başvuru yaparak, kredinizi alabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın