İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır, Kaç Ay Maaş Alınır

issizlik-maasi-basvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır, Kaç Ay Maaş Alınır : İŞKUR‘dan işsizlik maaşı almak için yapabilirsiniz. İnternetten başvuru yapabilirsiniz.  hazırlandıktan sonra başvuruzu yapabilirsiniz. Peki kaç ay verilir işsizlik maaşı, iş bulana kadar işsizlik maaşı alabilir misiniz cevaplar yazımızda. Başvuru işleminizi internetten yapacak olursanız TC Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz gerekecektir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşı almak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerle birlikte işsizlik maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz. Gereken belgelerden biri TC Kimlik Belgeniz, diğeri ise işten ayrıldığına dair ayrılma bildirgesidir. Ayrılma bildirgesini nereden alacağım diyorsanız bu belge çalıştığınız firmadan genelde verilmektedir. Bu iki belgeyi de yanınıza alarak İŞKUR’a gidebilirsiniz. İşten ayrıldığınız 30 gün süre içinde gitmeniz gerekiyor. Bağlı bulunduğunuz İŞKUR il müdürlüğüne bu belgelerle birlikte giderek işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

İŞKUR’a Gitmeden İşsizlik Maaşı Başvurusu

İŞKUR il müdürlüğüne gitmeden işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı almak için başvuru işleminizi www.iskur.gov.tr adresine girerek yapabilirsiniz. Sisteme kayıt olmak için TC kimlik numaranızı kullanmanız gerekiyor.

E-Devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Başvurusu

E-Devlet üzerinden işsizlik maaşı almak için başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için e-devlet şifresi almanız gerekiyor. E-devlet şifresini PTT’den alabilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra işsizlik maaşı almak için başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternetten işsizlik maaşı başvurunuzu bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşı almak isteyenler için sigorta primi önemli bir konudur. İşsizlik maaşı başvurunuz olumlu sonuçlanırsa Genel Sağlık Sigortası’ndan muaf olursunuz. Eğer işsizlik maaşı alıyorsanız Genel Sağlık Sigortası için ücret ödemeniz gerekmez.

İşsizlik maaşı başvuru şartı olarak baktığımızda 600 gün sigorta primi yatırılan ve işsiz kalan birey 6 ay süre ile yani 180 gün süresi boyunca işsizlik maaşı alır.

İşsizlik maaşı başvuru şartı için 900 gün sigorta primi yatırılmış olan ve işsiz kalan birey için işsizlik maaşı alabileceği süre 8 ay yani 240 gün olmaktadır.

İşsizlik maaşı başvuru şartı için 1080 gün ve daha fazla zaman için sigorta primi Ytırılan işsiz bireye için 10 ay süre ile yani 300 gün süresi boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

İşsizlik maaşı siz iş bulana kadar verilmiyor. Yani işsizlik maaşını belirli bir süre alabiliyorsunuz. Örneğin 600 gün süre ile çalıştınız ve sigortanız yatırıldıysa 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bir başka örnek olarak 900 gün sigortanız yatırıldıysa işsizlik maaşını 8 ay boyunca alabiliyorsunuz. Yani işsizlik maaşı ne zamana kadar ödenir diye bakılacak olursa iş yerinizin yatırdığı sigorta durumu önemli olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Ve Gerekli Belgeler Neler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın