İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Ve Gerekli Belgeler Neler

issizlik-maasi

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Ve Gerekli Belgeler Neler : İşsizlik maaşını almak için İşkur ile iletişime geçmelisiniz. İşsizlik maaşı herkese değil belirli şartları yerine getiren kişilere verilmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.İşsizlik maaşı almak isteyenler gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuruda bulunabilirler. İşsizlik maaşı almanıza bir engel çıkmazsa ve onay alırsanız belirli bir süre boyunca almaya devam edersiniz.

İşsizlik Maaşını Kim Alır sorusuyla başlayacak olursak şöyle bir açıklama yapabiliriz; işveren tarafından işten çıkarılan ya da haklı sebeplerden kendi isteğiyle işi bırakan kişiler İşkur’a başvuru yaparak işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İşsizlik için gerekli şartları taşıyan ve belgeleri hazırlayan kişilere işsizlik maaşı verilmektedir. İşsiz kalan kişilerin bu süreçteki yaşayacağı zorluklara destek sağlamak amacıyla verilen işsizlik maaşı için sigortalı olma süresi dikkate alınmaktadır. 600 gün boyunca sigortalı olarak çalışan kişiler işsizlik sigortasından yararlanabilmektedir. 600 gün sigortalı çalışmış kişiler 180 gün, 900 gün sigortalı çalışmış kişilere ise 240 gün işsizlik maaşı ödenmektedir. 1080 gün sigortalı olarak çalışan kişilere ise 300 gün süreyle işsizlik maaşı verilmektedir.

İşsizlik maaşı için gerekli sigortalı çalışma süresine sahip olan kişilerin gerekli belgelerle beraber başvuru yapması gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler arasında kimlik belgeniz ve işveren tarafından hazırlanan işten ayrılma bildirgesi gerekmektedir. Bu bildirgenin 3 nüsha olması gerekmektedir. İşveren işten ayrılan kişi için hizmet akdinin sona erdiğini 15 gün içinde üç nüsha şeklinde düzenleyerek işçiye vermektedir. Diğerini ise İşkur’a göndermektedir. İşçiler, 3 günlük süre içerisinde kimlik belgesi ve bildirgesiyle beraber İşkur’a başvurusunu yapmaktadır. İşsizlik sigortası kişinin işsiz kaldığı günün ertesi günü başlamakta ve ay sonunda ödemesi yapılmaktadır.

İŞKUR Sağlık Sigortası

İşkur, kişilerin sağlık sigortasından da faydalanabilmesi için prim ödemesi yapmaktadır. Böylece, kişiler işsiz kaldığı süre boyunca da sağlık hizmetlerinden kesintisiz olarak faydalanmaya devam etmektedir. Sağlık hizmetlerinden faydalanma uygulaması 100 günlük süreyi kapsamaktadır. Sizlerde devletin sosyal güvence sağladığı işsizlik maaşını, haklı sebeplerden dolayı işinizi kaybettiğiniz durumlarda İşkur’a başvuruda bulunarak alabilirsiniz. İşsizlik sigortalarında ödenen tavan ücret ise 16 yaşından büyük çalışanlar için brüt asgari ücretin %80’inden fazla olmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İlk işsizlik ödeneği için ödeme almak üzere hak kazanmanız gerekiyor. Ödeneğe hak kazandıktan sonra kazandığınız tarihi izleyen ayın sonuna kadar ödeme işlemi yapılmaktadır. İşsizlik maaşı almak için PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. PTT şubesine giderek başvurunuzu yaptıktan sonra işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster