Kadın Girişimcilere ve Ev Hanımlarına Mikro Kredi ve Şartları

Kadın Girişimcilere ve Ev Hanımlarına Mikro Kredi ve Şartları: Ev hanımları ve kadın girişimciler için devlet destekli mikro kredi sayesinde kadınlar, kendi işini kurarak ekonomi dünyasına can suyu olmaktadır. Mikro kredi projesi sayesinde kadınlar bir taraftan kendilerini finanse ederken diğer taraftan kurduğu iş sayesinde istihdam olanağı yaratmaktadır.  Ayrınca kolay alınan bir kredi olması nedeniyle mikro kredi, bir çok kadın girişimci tarafından da merakla beklenmektedir. Mikro kredi nasıl alınır, kimler mikro krediyi alabilir, mikro kredi alma şartları nelerdir şeklindeki temel sorular mikro kredi konusu bağlamında sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda kadın girişimcilere mikro kredi hakkında merak edilen önemli sorulara cevap vereceğiz.

Kadın Girişimcilere Mikro Kredi Ne Demektir?  

Mikro kredi nedir sorusuyla konuya başlamak, mikro krediyi daha iyi anlamak açısından önemlidir. Mikro kredi, kadın iş gücünün ekonomi hayatına kazandırılması ve istihdamın arttırılması amacıyla devletin uyguladığı bir teşvik yöntemidir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere mikro kredi, herhangi bir geliri olmayan ev hanımları ve kadınlar için yeni bir iş kurması amacıyla ortaya çıkmış bir devlet kredisidir. Burada amaç kadınların kendi işini kurarak kazanç sağlamalarıdır. Mikro krediyi almak için gereken temel şart ise bir alanda iş kurma fikridir.

Mikro kredi hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi, mikro kredinin kadın istihdamını arttırmak amacıyla getirilmiş bir teşvik uygulaması olduğudur. Ayrıca krediyi almak için kadın girişimcinin herhangi bir gelirinin olmaması zorunlu olup mikro kredi için kefil veya gelir belgesi istenmediği gibi herhangi bir teminat da istenmemektedir.

Mikro Kredinin Tarihsel Gelişimi

Mikro kredinin tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkışına baktığımızda mikro kredi fikri, ilk olarak 1970’te Bangladeş’te iktisatçı Muhammed Yunus tarafından ortaya atılıyor. Buna fikre göre kadın erkek ayrımı yapmadan yoksullukla mücadele için devletin iş kurmak amacıyla teşvik şeklinde para vermesi öngörülmekteydi. Bu fikir Bangladeş’te uygulanmaya başladıktan sonra olumlu sonuçların alınmasını takiben bugün Türkiye dahil, 175 ülkede mikro kredi sistemi uygulanmaktadır. Ülkemizde 2003 yılından itibaren mikro kredinin bir türü olan kadın girişimcilere yönelik devlet teşviki uygulanmaya başlanmış durumdadır.

Kadın Girişimciler ve Ev Hanımları Mikro Krediyi Nasıl Alabilir?

Sıkça sorulan sorulardan biri de mikro kredi nasıl alınır sorusudur. Mikro kredi almak için yapmanız gereken bir iş kurma fikrinizin olmasıdır. Bu fikre sahipseniz, Mikro Kredi Merkezi’ne müracaat etmeniz yeterlidir.

Mikro Kredi Desteği Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mikro kredi desteği almak için bir takım şartları yerine getirmeniz zorunludur. Mikro kredi şartları şöyledir:

 • Herhangi bir gelir getirici işinizin ya da malvarlığınız olmamalıdır.
 • Bankalardan kredi kullanılamamalıdır.
 • Bu kredi sadece kadınlara verilmektedir.
 • İş kurma kapasitesinin ve bir iş fikrinin olması zorunludur.
 • En az 5 kadınının bir araya gelmesi, bu kadınların birlikte bir iş yapmak istemesi ve kadınların birbirlerinin yakın akraba olmaması  gerekmektedir. Ayrıca aynı mahallede yaşayan kadınların birlikte bir iş yapmak için başvuru yapmaları halinde daha avantajlı olduklarını özellikle belirtelim.
 • Başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıl süreden beri aynı il sınırları içerisinde ikamet ediliyor olmalıdır.

Erkekler Mikro Kredi Alabilir Mi? 

Ülkemizde uygulanan mikro kredi geliri olmayan ev hanımları ve kadın girişimciler için uygulanmaktadır. Dolayısıyla erkekler mikro krediden yararlanamazlar.

Kimler Mikro Kredi Alabilir?

Mikro kredi almak için kadın girişimci olmak zorunludur. Ayrıca kişinin 18 yaşını tamamlamış ve kurmak istenilen işi yürütebilecek kabiliyette olması da zorunludur. Bu bağlamda kadın girişimcinin akıl sağlığı yerinde olmalı ve işe engel sağlık sorunu olmamalıdır.

Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mikro kredi ülkemizde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından kurulmuş olan ve kar amacı gütmeyen Türkiye Grameen Mikrokredi Programı (TGMP) , çerçevesinde yürütülmektedir. Dolayısıyla mikro kredi alma şartlarını sağlayan kadınlar, TGMP’nin başvuru yapılacak ildeki şubesini aramaları gerekmektedir. Bu bağlamda;

Mikro krediye başvuru yapacak olan kadın girişimciler TGMP’nin şubesini arıyor. Telefondaki yetkili kişiye mikro kredi almak istediklerini ve yapmak istedikleri iş fikirlerini kabaca anlatıyorlar. TGMP yetkilileri, iş fikri konusunda ikna olmaları ve iş fikrinin krediye uygun olduğuna karar vermeleri üzerine kredi detaylarını görüşmek için kadın girişimcilerin evine gelerek ya da belirledikleri adrese gidilerek görüşme yapılıyor. Akabinde 3 günlük bir girişimcilik eğitimi veriliyor. Eğitimin ardından kredi sağlanarak işyerinizi açabiliyorsunuz.

Mikro Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

Mikro krediden yararlanmak isteyen kadın girişimciler, kredi başvurusunu TGMP’nin ikamet edilen ildeki şubesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Türkiye Grameen Mikro Kredi Merkezi Telefonları Kaçtır?

TGMP iletişim bilgileri için TGMP’nin “www.tgmp.net” uzantılı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında TGMP iletişim bilgileri şunlardır:

 • TGMP Telefon: 0312 436 90 90
 • TGMP Fax: 0312 436 90 24
 • E-mail: bilgi@tgmp.net
 • Adres:  Bademlidere Mahallesi, 265. Sokak, Ulusoy Apartmanı, Kat: 2 Çankaya/Ankara

Mikro Kredi Desteği Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mikro kredi için gerekli belgeler konusu bağlamında şunu söyleyebiliriz. Başvuru için aslında sizden çok fazla bir belge istenmemektedir. Bu anlamda mikro kredi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Başvuru yapacak kadın girişimcilerin kimlik belgeleri
 • İkametgah belgesi
 • Herhangi bir yerde çalışmadıklarına dair SGK yazısı
 • Üzerlerinde malvarlığı olmadığına dair tapu ve trafik yazısı
 • Bankalardan vadeli ya da vadesiz hesaplarında ne kadar para olduğuna dair yazı.

Mikro Kredi Almak İçin Kefil ya da Teminat Göstermek Gerekiyor Mu?

Mikro kredi başvurusu yapan kadın girişimciler, krediyi almak için sadece iş fikrine sahip olmaları yeterlidir. Kredi almak için kefil ya da başka teminat istenmemektedir. Bu yönüyle mikro kredi halk arasında, ev hanımlarına kefilsiz gelir belgesiz faizsiz kredi şeklinde de bilinmektedir.

Kadın Girişimciler Ne Kadar Mikro Kredi Desteği Alabilirler?

Mikro kredi limiti, yapılacak olan işe göre değişiklik göstermektedir. Bugün için resmi olarak açıklanan mikro kredi üst limit uygulaması yoktur. Yapılacak olan işin niteliği, büyüklüğü, girişimci kadın sayısı gibi etkenler burada önemli rol oynamaktadır. Diğer taraftan mikro kredinin çok sayıda kadın girişimciye ulaştırılması hedeflenmektedir. Bu nedenle mikro kredi limitleri yüksek tutulmamaktadır. Bu anlamda mikro krediyi ilk defa kullanacaksanız, alacağınız kredi miktarı en fazla 1000 TL olacaktır.

Mikro Kredi Desteği Geri Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Mikro kredi geri ödemesi, TGMP ile kadın girişimciler arasında yapılan anlaşmaya göre yapılmaktadır. Kredinin geri ödenmesi, işleri zorlaştırmayacak ve girişimciyi zor durumda bırakmayacak şekilde planlanmaktadır. Bu planlamada işin büyüklüğü ve kredinin miktarı önem arz etmektedir. Zaten kredinin faizi olmadığından sadece anapara ödemesi yapılarak kredi kapatılmaktadır. Genellikle 12 aydan aşağı olmamak üzere geri ödeme planı yapılmaktadır.

Mikro Kredi Desteği Faiz Oranları Ne Kadar?

Mikro kredi, kadın girişimciler için bir destek uygulamasıdır. Bu nedenle mikro kredi için faiz istenilmemektedir. Yani mikro kredi ile kadınlara faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Kadın Girişimciler İçin Mikro Kredi Nereden Alınır?

Bugün için ülkemizde mikro krediyi sadece Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından kurulmuş olan ve Türkiye Grameen Mikrokredi Programı tarafından sağlanmaktadır. Dolayısıyla kredi için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’na ya da Türkiye Grameen Mikrokredi Programı şubelerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Mikro Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Kadın girişimcilere yönelik mikro kredi uygulamasını sadece  Türkiye Grameen Mikrokredi Programı yerine getirmektedir. Dolayısıyla Bankaların bu şekilde faizsiz teşvik kredisi uygulaması bulunmamaktadır. Yani bankalardan kadın girişimcilere özel faizsiz mikro kredi almanız mümkün değildir.

Mikro Kredi İle Hangi İşleri Yapabilirim?

Bu soruyu aslında mikro kredi almak için hangi işi yapmak gerekiyor şeklinde sormak daha doğru olacaktır. Mikro kredi için hangi işi yapmak istediğinizin bir önemi yoktur. Önemli olan üretime dayanan ve para kazandıracak bir iş olmasıdır. Bu anlamda ev ekmeği dükkanından, kendi yaptığınız el işi ürünlerin satışına varana kadar her türlü iş mikro kredi ile kurulabilir.

Örnek olmak üzere Mikro kredi ile yapılabilecek iş tavsiyeleri için şunlar gösterilebilir:

 • Terzilik
 • Süs eşyaları
 • El işi eşyalar
 • Ev yemekleri
 • Halı dokuma
 • Pasta ve börek işleri
 • Tatlıcılık
 • Organik manav
 • Çocuklar için akülü araba, bisiklet, bebek arabası ya da oyuncak işleri

Mikro Kredi İle Başka İhtiyaçlarımız Karşılanabilir Mi?

Mikro kredi, bankaların sunduğu bir ihtiyaç kredisi değildir. Bu nedenle bu teşvik kredisi, sadece amaca uygun olarak kullanılabilir. Dolayısıyla kadın girişimciler almış oldukları mikro krediyi sadece kuracakları iş için harcayabilirler. Örneğin mikro kredi ile cep telefonu almak ya da beyaz eşya almak, bir borcu ödemek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: İş kurmak ve para kazanmak istiyorum deyip de hangi işi yapacağına karar veremeyenler için farklı iş önerileri için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın