Kamu Bankalarının ATMlerinden İşlem Yapmak Artık Ücretsiz

Kamu Bankaları olarak bilinen Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, ortak ATMlerden para çekerken veya diğer bankacılık işlemi yaparken komisyon adı altında alınan ücreti ödemeyecek. Bu 5 bankanın kendi aralarında varmış oldukları anlaşmayla “ücretsiz ortak ATM kullanımı platformu” uygulamaya konuldu. Böylece banka müşterileri için sorun olan ortak ATMlerden alınan işlem ücreti dönemi de kamu bankaları müşterileri için kapanmış oldu. Peki ortak ATMlerden kimler ücretsiz yararlanabilecek ve ücretsiz işlem uygulaması hangi ATMlerde geçerli olacak?

Bu yazımızda ortak ATMlerden ücretsiz işlem yapılması, bu işlemleri kimlerin ücretsiz yapabileceği ve hangi ATM’lerde ücretsiz işlem uygulamasının geçerli olacağı konusunda açıklamalarda bulunacağız. İşte detaylar.

Ortak ATMlerde Ücretsiz İşlem Yapılması Hangi ATMlerde Geçerlidir?

Ortak ATMlerde ücretsiz işlem yapılması sadece Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım ATMlerinde geçerlidir. Bu anlamda bankanın belirlediği limit dahilinde örneğin para çekme, para yatırma veya limit sorgulama işlemleri nedeniyle herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Ancak ortak ATMde ücretsiz işlem yapılması sadece kamu bankalarının ATMlerinde geçerli olup diğer bankaların ATM’lerinde işlem yapılması halinde komisyon alınmaya devam edecektir.

Ortak ATMlerde Ücretsiz İşlemden Kimler Faydalanabilir?

Ortak ATM’lerden ücretsiz işlem yapabilecekler sadece Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileridir. Dolayısıyla burada saydığımız bankalardan birinde hesabı olan bir müşteri, yine bu bankaların herhangi bir ATMsine giderek ücretsiz işlem yapabilecektir. Örneğin ortak ATMden komisyonsuz para çekme işlemi yapabilecektir. Ancak unutulmamalıdır ki bu uygulama sadece Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım ATM’lerinde geçerlidir. Bu nedenle bu ATM’ler dışında başka bir bankanın ATMsinde işlem yapılması halinde komisyon alınacaktır.

Ücretsiz Ortak ATM Kullanımında Yapılabilecek Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Herhangi bir ücret ödemeden yapılabilecek bankacılık işlemleri sırasıyla şunlardır:

 • ATM’nin ait olduğu bankanın belirlediği limit dahilinde para yatırma
 • ATM’nin ait olduğu bankanın belirlediği limit dahilinde para çekme
 • Bakiye sorgulama
 • Kredi kartı borç sorgulama
 • Kredi kartı limit sorgulama
 • Kredi kartı borç ödeme 

Kamu bankası müşterisi olanlar, yine kamu bankalarına ait ATM’lerden yapacakları bu işlemler için herhangi bir ücret ödemesi yapmayacaktır.

Türkiye’de Kamu Bankalarına Ait Kaç ATM Bulunuyor?

Ülke genelinde Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’a ait olmak üzere toplamda 15.000 adet ATM bulunmaktadır. Bu sayı dikkate alındığında ülkemizin en küçük ilçesinde dahi kamu bankasına ait ATM bulmak mümkündür. Bu durumda kamu bankası müşterisi olan bir kimse ülkemizin herhangi bir yerinde bulunan kamu bankasına ait ATM’den bankacılık işlemi yapabilecektir.  

Diğer Bankaların Ortak ATM İşlem Ücreti Ne Kadar?

Kamu bankalarının kendi aralarında yapmış olduğu protokole göre kamu bankalarının müşterileri yine kamu bankalarının ATM’lerinden ücretsiz olarak para çekme ve diğer bankacılık işlemlerini yapabilecektir. Ancak bu kişiler diğer bankaların ATM’lerinden bankacılık işlemi yapmaları halinde ücret ödemeye devam edecektir. Bu durumda diğer bankaların ortak ATM işlem ücreti ne kadar sorusu gündeme gelmektedir. 

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’nun (BDDK) belirlemiş olduğu tarifeye göre ortak ATM komisyon ücretleri şöyledir:

 • Ortak ATM’den para çekilmesi halinde her yüz lira için 2 lira 30 kuruş komisyon alınacaktır. Bu durumda 1000 TL para çeken kişi 23 lira komisyon ödemek zorundadır.
 • Ortak ATM’den her bir bakiye sorgulama işlemi için 0,27 TL’dir.
 • Kredi kartı borcu ödema durumunda yatırılan borcun %1,15’i komisyon olarak alındığı gibi ayrıca işlem başına 1,04 TL para alınmaktadır.
 • Kredi kartı borç sorgulama işlem başı 0,27 TL’dir.
 • Kredi kartı limit sorgulama işlem başı 0,27 TL’dir. 

Burada yer alan ücretler, ATM’nin ait olduğu bankaya değil, kişinin hesabının ait olduğu bankaya ödenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ortak ATM’lerde yapılabilecek işlemler ve bankaların bu işlemler için alacakları ücretler ve ortak ATM kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken diğer konularla ilgili bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster