Kanuni Takip ve İdari Takip Nedir? Ne Zaman Başlar?

kanuni-takip

ve İdari Takip Nedir? Ne Zaman Başlar? : İdari takip ne zaman başlar, ve sonrası ne olur yazımızda açıkladık. banka takibine alınmak ne demek kanuni takip ve idari takip süreçleridir. Bankaya borcu olanlar ödeme işlemini yapmadıklarında bu süreçlerle karşılaşabilirler.

Kredi ve kredi kartları gibi bankacılık ürünlerinin ödemelerinde problem yaşayan, ödeme yapmayan ya da gecikmeli ödeyen kişiler, kanuni takip ve idari takip kavramlarını sıkça duymaktadır. Peki, kanuni takip ve idari takip nedir? Bankalar, son ödeme tarihlerinde ödemelerini yapmayan müşterilerini bir süreden sonra telefonla arayarak bilgilendirme yapmaktadır.

Ödemelerini belirli bir süre boyunca yapmayan kişilerin hesapları bloke olmaktadır. Örneğin; bir kredi kartınız varsa eğer, kartınızın asgarisini dahi ödemezseniz, kartınız bir süre sonra bloke edilmekte ve harcama yapmaya kapatılmaktadır.

Hesapların bloke edilmesiyle birlikte, ödemelerin yapılmamaya devam edilmesi halinde süreç idari takibe doğru ilerlemektedir. İdari takip ne zaman başlar diye baktığımızda 2. dönem gecikmesi olan kişiler, ikinci dönemin sonuna doğru idari takibe girmektedir. İdari takibe giren kişilere ihbarname gönderilmektedir. İhbarname bir uyarı mektubu niteliğinde olup, kişinin ödeme yapması gerektiği bilgisi verilmektedir.

İdari takibe giren bir kişinin süreci, bu zaman diliminden sonra yasal takibe, diğer adıyla kanuni takibe gitmektedir. 3 dönemin sonu olan 90 gün boyunca ödemelerini geciktiren kişiler kanuni takibe girmektedir. Bankalar, bazı durumlarda 90 gün sonrası içinde bazı müşterilerine ek süre tanıyabilmektedir. Ancak, bir zamanın tanınmaması durumunda kişiler kanuni takibe girmektedir.

Kanuni takibe giren kişi için banka avıkatlarını aracılığı ile barcunuz için haciz işlemlerini başlatır. Bankalar bu süreçte gerekli hukuki yolu izlemektedirler. Borcunuzu da tahsil etmek için işlem yaparlar.

Kanuni takibe giren kişiler, kara listeye girmekte ve 5 yıl boyunca bankacılık ürünlerinden faydalanamamaktadır. Ayrıca, kanuni takip sürecinde oluşacak tüm masraflarda sahibine yüklenmektedir. Kanuni takip sürecinde de ödeme yapılmaması durumunda icra işlemi yapılmaktadır.

Kanuni takibe doğru ilerleyen ya da girmiş olan bir süreciniz varsa eğer, bankanıza borcunuz için yapılandırma ya da taksitlendirme teklifinde bulunabilirsiniz. Uygun olmanız halinde kalan borcunuzu yapılandırmış bir şekilde aylık olarak düzenli şekilde ödeyerek, icra gibi olumsuz bir sürecin başlamasına engel olabilirsiniz.

İdari takibe ya da kanuni takibe girmemek için borçlarınızın planını yapmalısınız. Ödemeleriniz ile geliriniz arasındaki dengeyi kurabilmelisiniz. Kanuni takip ve idari takip süreci borcunuz nedeniyle sizi zor duruma düşürebilir.

Bankaların Kara Listesinden Silinmek İçin Ne Yapmalıyım? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın