Kara Listede Olan Birine Hangi Banka Kredi Kartı Verir?

Kara Listede Olan Birine Hangi Banka Kredi Kartı Verir: Sicili bozuk olana kredi ya da kredi kartı alma, son günlerde en çok araştırılan konular arasındadır. Gerçekten bankaların kimi zaman uyguladığı sert kredi politikası nedeniyle kredi ya da kredi kartı alma oldukça güçleşebilmektedir. Özellikle risk grubunda kabul edilen ve bu nedenle kara listeye girmiş kişiler yönünden kredi ve kredi kartı alma oldukça zor hale gelebilmektedir. Bu durumda olanlar ise kara listeye kredi kartı veren bankalar konusunu araştırmaktadır. Bunun yanında kimi zaman yasal takibe düşenler de olmamaktadır. Bu bağlamda araştırılan bir başka konu da yasal takipte olanlara kredi kartı veren bankalar olup olmadığıdır.

Bu yazımızda kara listede olanlara kredi kartı verilip verilmeyeceği ve kara listeye kredi kartı veren bankaların olup olmadığı sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Kara liste, Sicili Bozuk, Kırmızı Kalem Yiyen İfadeleri Ne Anlama Gelmektedir? 

Kara listede olanlara kredi veren bankalar konusuna geçmeden önce kara liste, sicil bozukluğu ve kırmızı kalem yeme şeklinde sıkça karşılaştığımız ifadelerin ne anlama geldiklerine bakmak yararlı olacaktır.

Kara liste, banka kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen ve bu nedenle hakkında yasal takip başlatılan kişi anlamına gelmektedir. Sicili bozuk ya da kırmızı kalem yiyen ifadeleri de kara liste ile aynı anlama gelmektedir. Bu durumda olan kişiler banka borçlarını zamanında ve tam olarak ödemedikleri için bankayla sorun yaşamış kişilerdir. Bu kişiler, banka tarafından kendilerine tanınan idari takip süresinde de banka borçlarını ödemedikleri için bunlar haklarında son çare olarak icra takibi başlatılmıştır. Dolayısıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi sicilinde bu kişiler riskli müşteri statüsüne alınmıştır. Riskli müşteri statüsü ise bu kişilerin banka borçlarını ödeme alışkanlıkları olmayıp aldıkları krediyi ödeyemezler anlamını taşımaktadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Kartı Verilir Mi?

Sicili bozuk ifadesinin kara liste ile aynı anlama geldiğini yukarıda açıkladık. Peki kara listede olan birine kredi kartı verilir mi?

Kara listede yer almak, bankalar nezdinde riskli müşteri olmakla aynı anlama gelmektedir. Riskli müşteri, az önce de açıkladığımız üzere,  almış olduğu kredi ya da kredi kartı borcunu zamanında ve tam olarak ödeyemeyen müşteri  demektir. Yani bu statüde olan müşterilerin banka borçlarını ödeme alışkanlıkları düzenli olmayıp sonunda yasal takip sürecine muhatap olacaklardır. Bankalar ise sicili bozuk olan kişilere bu nedenle kredi ya da kredi kartı vermeye yanaşmamaktadır. Ancak bugün için kara listede yer alıp da borcunu zamanında ve tam olarak ödeyip hem kara listeden çıkmak hem de kredi notunu yükseltmek isteyen çok fazla kredi sicili bozuk olan kişi bulunmaktadır. Bu durumu dikkate alan bankalar, bankalar arasındaki rekabetin de etkisiyle, sicili bozuk olana kredi kartı verebilmektedir. Bununla birlikte hemen belirtmek gerekir ki sicili bozuk olana verilecek olan kredi kartı, diğer kredi kartlarına göre daha düşük limitli ve belirli şartlar dahilinde verilmektedir.

Kara Listede Olan Birinin Kredi Kartı Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar? 

Kara listede olan biri, her türlü kredi kartı alamamaktadır. Bu durumda olan kişiler riskli müşteri sınıfında olduğu için kredi kartı borcunun ödeneceğine dair bankaya güvence vermeleri gerekmektedir. Bu bakımdan sicili bozuk olan biri kefil ya da ipotek göstererek kredi kartı alabilir. Bu bağlamda kara listede bulunan birinin alabileceği kredi kartları şunlardır:

 • Bloke teminatlı kredi kartı: Bu şekilde kredi kartı almak isteyen birisi öncelikle bankada vadeli mevduat hesabı açıyor ve en az kredi kartının limiti kadar parayı hesaba yatırıyor. Bu hesaptan da bankanın belirlediği süre içerisinde para çekmemeyi taahhüt ediyor. Bu süre genelde bir yıldır. Bu şekilde alınan kredi kartı harcamalarının zamanında ve tam olarak ödenmesi halinde, bloke kaldırılıyor. Böylece bloke olan mevduat hesabındaki parayı da alabiliyorsunuz. Eğer kredi kartı borcu zamanında ve tam olarak ödenmez ise banka kredi kartını iptal etmenin yanında bir de bloke olan hesaptan alacağını anında tahsil ediyor.
 • Kefil teminatlı kredi kartı: Kredi kartı alırken kefil gösterilmesi şartıyla alınabilen kredi kartıdır.
 • İpotek teminatlı kredi kartı: Ev, arsa, daire gibi taşınmaz bir malvarlığını teminat göstermek karşılığında alınan kredi kartıdır.

Burada isimlendirdiğimiz kredi kartları, bankanın verdiği diğer kredi kartlarından hiçbir farkı olmayıp ile aynı özelliğe sahiptir.

Bu konu bağlamında bir hususu açıklamak gerekiyor. Şayet kredi sicili bozuk olan biri düzenli bir gelire sahip ve başka bir borcu da yok ise bankaya başvuru yaparak geliri durumunu belgeleyerek kredi kartı alabilir. Bu durumda olan kişiler teminat göstermek zorunda kalmamaktadır.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Kartı Veren Bankalar 

Kırmızı kalem yiyenlerle kastedilen kredi sicili bozuk olan ve kara listeye girmiş olan kişiler olduğunu yukarıda açıklamıştık. Peki kredi sicili bozuk olup da kara listeye girenlere kredi veren bankalar hangileridir?

Kara listeye girenlere kredi kartı veren bankalar şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Burgan Bank
 • Aktifbank N kolay kredi
 • Finansbank
 • Fibabanka
 • Odeabank
 • Deniz Bank

Bu bankalar kara listede olanlara kredi kartı konusunda kolaylık sağlamaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki bankalara kredi kartı borcunu ödeyeceğinize dair güvence vermelisiniz.

Kara Listede Olanlara Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi sicili bozuk olup da kara listeye girmiş olanlara bloke teminatlı kredi kartı verildiğini söylemiştik. Peki ülkemizde bloke teminatlı kredi kartını hangi bankalar vermektedir?

Ülkemizde bloke teminatlı kredi kartı veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Finansbank
 • Şeker Bank

Kara Listede Olana Senetle Kredi Kartı Verilir Mi?

Ülkemizde faaliyette bulunan bankaların senetle kredi ya da kredi kartı verme uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle bir senedi teminat göstererek bankadan kredi kartı alamazsınız.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar Var Mıdır?

Borçları dolayısıyla yasal icra takibinde olan kişilerin ödeme gücü yok şeklinde bir değerlendirme yapıldığı için bu kişiler de riskli müşteri grubundadır. Ancak yasal takipte olanlar, yukarıda açıkladığımız üzere, bankaya güvence göstermek suretiyle kredi kartı alabilirler. Bu bağlamda yasal takipte olanlara kredi kartı veren bankalar var mıdır şeklindeki sorunun cevabı için yukarıda “kara listede olan birinin kredi kartı alabilmesi için gerekli şartlar” başlığı altındaki açıklamaları okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın