Kara Listede Olana Kredi Nasıl Çıkar

karaliste-enkredi

Kara Listede Olana Kredi Nasıl Çıkar: kara listede olana kredi,  veriyorlar,kara listede olanlara kredi imkanı sağlayan bankaların hangileri olduğunu ve kara listede olduğu halde kredi almak isteyenlerin neler yapması gerektiğini yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Kara listedeki kişiler için kredi almak oldukça zordur ama yine de alınabilmektedir. Bazı bankalar müşterilere böyle bir seçenek sunmaktadır.

Hayat standartlarının arttığı ve yaşam mücadelesi için paranın daha fazla önem kazandığı günümüzde, insanlar maddi sıkıntıya düştüğü zaman çözümü bankalarda bulmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanarak maddi problemlerini çözümleyen kişiler, geri ödeme konusunda ise sıkıntıya düşebilmektedir. Özellikle, bilinçsiz bir şekilde bankacılık ürünü kullananlar, bankalara olan borçlarını ödeyememekte ve zorlu bir sürecin içerisine girmektedir. Özellikle, yasal sürece girdikten sonra bankaların kara listesine girmek bankalarda olan sicilinizin tamamen bozulması anlamına gelmektedir.

Kara Listedekilere Kredi Verilir Mi?

Kara listeye giren tüm kişiler, sicili bozuk kişilerdir. Kredisini zamanında ödememiş olan ya da ödeyemeyen kişiler kara listeye girebilmektedir. Kara listeyle Kredi Kayıt Bürosu ilgilenmektedir. Kara listeye giren kişilere kredi verilmemektedir. Fakat kara listede olanlara kredi veren bankalar da bulunmakta ve zorlayıcı şartları yerine getiren kişiler bu kredilerden yararlanmaktadır. Yani kara listedeyken kredi almanız çok zordur, ancak bazı bankalar kara listedekilere de kredi vermektedir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Az da olsa kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır Bu bankalar aşağıdaki gibidir:

-İNG Bank

-

-Denizbank

Bu bankalar, dışında kişilerin gelir durumuna, gayrimenkul varlığı durumuna ve iş durumuna bakmaktadır. Kara listeye girmiş olsanız bile, eviniz gibi bir gayrimenkulünüzü ipotek göstererek, kredi çekebilirsiniz. Ancak, her banka kara listede olan kişilere ipotek göstermiş olsa bile kredi vermemektedir. Kara listeye giren kişiler, şuan ki mevcut düzeninde bir gayrimenkule, güzel bir işe ve gelir durumuna sahipse eğer kredi kullanma ihtimali bulunmaktadır.

Kara Listedeyken Nasıl Kredi Alınır?

Kara Listede bulunan kişiler ödemelerle ilgili sorun  yaşadığı için bankalar kara listeye giren kişilere genellikle kredi vermek istemiyorlar. Ancak yine de kredi almak isteyen müşteriler kara listedeyken kredi alabilmenin yollarını araştırıyorlar. Bazı bankalar istediği şartları sağlayan müşterilerine kara listede olsalar bile kredi verebiliyor. Şimdi bankaların hangi şartlarla kara listedeki kişilere kredi verdiğine bakalım.

Bazı bankalar ipotek ile kara listede olana kredi verebilmektedir. Kara listede olsanız bile üzerinize kayıtlı olan taşınmazı kredi çekmek için ipotek ettirirseniz size kredi çıkabilir. Tabi bu noktada banka kredi vermek ya da vermemek noktasında serbesttir. Yani ipoteğiniz olsa bile size kredi çıkmayabilir de. Diyelim ki kara listede olmanıza rağmen kredi çıktı. Eğer aldığınız bu krediyi ödeyemezseniz banka ipotek ettiğiniz malınıza ek koyarak aldığınız kredinin ödenmesi için işlem başlatabilir, ipotek ettirdiğiniz malınız elinizden gidebilir.

Kara listedeyken kredi alabilmenin bir yolu da kefil gösterme yoludur. Siz kara listedeyken kredi almak için bir kefil gösterdiğinizde banka kredi ödemelerini siz yapmazsanız kefilden alacağı için bu şekilde kredi verebilir. Yani banka aldığınız kredinin ödemesini sağlamak için böyle bir şart koyabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeden çıkmak elbette sizin yararınıza olacaktır. Tüm bankacılık işlemlerinizin kolaylaşması adına sizin için önemli bir durumdur. Eğer bankaya olan borçlarınızın ödemesini yaparsanız ve bu ödemeleriniz için belirlenen sürede bu işlemi gerçekleştirirseniz kara listeden çıkabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu yükseltmek de size yardımcı olacak bir diğer yoldur. Kredi notu yüksek kişilere kredi çıkma ihtimali yükselmektedir. Kredi notunuzu nasıl yapacağınızı BANKA KREDİ NOTU YÜKSELTME NASIL YÜKSELTİRİM? TEKNİKLERİ NELER? isimli makalemizi okuyarak gerçekleştirebilirsiniz.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. KADİR İLDEN
    12 Ekim 2017

Bir cevap yazın