Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Ve Şartları

Ekran Alıntısı

Kara Listedekilere Veren Bankalar Ve Şartları: , nasıl kredi alır, kredi veren bankalar hangileridir, kara listedekiler için kredi şartları nelerdir soruları kara listede olup kredi almak isteyen kişilerin cevabını aradığı sorulardır.Kara listede bulunmak ne yazık ki bankacılık geçmişiyle ilgili olumsuz durumların yansımasıdır. Kara listede olan kişiler de kredi çekmek istemektedir. Bazen elinde olmayan nedenlerden dolayı borçlarını bankaya ödeyemeyen kişiler sonrasında kredi için bankaya başvuruda bulunmaktadır. Banka kara listede ismi bulunan kişilerin taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanmakta ve kredi alamamaktadırlar. Bankaya ödemelerini yapmamış olan bu kara listede bulunan kişiler için kredi almak zorlaşmıştır ancak yine de kredi almak için başvurmaları için bazı bankalar kara listede olanlara kredi vermektedir.

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Alır?

Kara listede bulunan bir kişi bankanın gözünde oldukça kötü bir duruma sahiptir. Bu nedenle kara listede bulunan kişilere bankalar genellikle kredi vermemektedir. Ancak bazı bankalar belirli şartları sağlayan ama kara listede bulunan kişilere de kredi vermektedir. Kara listede bulunan kişilere kredi veren bankalar için Ziraat Bankası, Denizbank ve Odabank’a danışabilirsiniz. Kara listede bulunan kişilere kredi veren bankalar genellikle iki şekilde krediyi vermeyi kabul etmektedir. Bu şartlar yazının devamındadır.

Kara Listede Olanlara İpotek İle Kredi Başvurusu

Kara listede bulunan bir kişi yine de kredi almak istediğinde bankaya kendi adına kayıtlı olan ev, tarla, hisse gibi bir gayrimenkulü ipotek olarak bankaya gösterirse kara listede olmasına rağmen kredi başvurusunda bulunabilir. Kara listedeki kişi bankadan almak istediği krediyi rehin olarak göstereceği gayrimenkul ile bankaya bir teminat göstermiş olacaktır. Bu şekilde bankaya aldığı krediyi ödeyememe gibi bir durum yaşansa bile rehin nedeniyle bir güven sağlamış olacaktır.

Banka ipotek olarak göstereceğiniz gayrimenkul için bir inceleme başlatacaktır. Eksper ipotek olarak gösterilen mal varlığının değeri hakkında bilgi edinecektir. Bu ipotek edilen gayrimenkul ile bankadan alacağınız kredi karşılanabiliyorsa eksper tarafından banka bilgi verilir. Banka almak istediğiniz kredi tutarı ile ipotek gayrimenkul değerine göre kara listede bulunsanız bile kredi verebilir. Yani ipotek edilen gayrimenkul istediğiniz kredi miktarını karşılıyorsa banka kara listede bulunan kişinin kredi başvurusunu onaylayabilir.

Kara Listede Olana Kefil İle Kredi Başvurusu

Kara listede olan bir kişi kredi almak istediğinde banka krediye kefil gösterilmesi durumunda kredi verebilir. Banka kara listede bulunan kişinin yine aldığı krediyi bankaya ödeyememe durumunu göz önünde tutarak eğer krediyi ödemezse kefil ile bu kredi tutarını alabileceğini düşünüp krediyi verebilir. Kara listedeki kişi aldığı krediyi ödemezse borcunu banka talep edeceğinden kredi verebilir.

Burada akıllara bir soru gelebilir. Kara listede bulunan kişiye kim kefil olabilir, banka hangi kişilerin kefil olmasını kabul eder gibi soruların cevabı aşağıdadır.

Kara Listede Olana Kim Kefil Olabilir?

Kara listede bulunan kişilere bazı bankalar kefil ile kredi verebilir. Kefil olması istenen kişilerde bankanın tarafından aranan şartlar aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Kamu kuruluşlarında görev yapan yani maaş veya ücret almakta olan memur kişiler, işçiler kefil olabilir.
  • Emekli olan ya da çiftçi olan kişiler ve bağkura kaydı bulunmayan meslek sahibi olan kişiler kefil olabilir.
  • Bağkura üyeliği olan kişiler kefil olarak kabul edilebilir.
  • Bankada görev yapan memur kişiler ve işçiler kredi başvurunda kefil olarak gösterilebilir.
  • Ticaret veya sanayi odasında kaydı bulunan sanatkâr, tüccar kişiler kefil olabilirler.

Bankaya kara listede bulunan bir kişi olarak kefil göstererek başvuru yaptığınızda banka tarafından bir inceleme, araştırma yapılmaktadır. Banka yaptığı bu araştırmada kefil olarak gösterilen kişinin de bankacılık işlemlerine bakmaktadır. Kefilin de kara listede olup olmadığı, daha önce kredi almış mı bu gibi incelemeler yapılmaktadır. Ayrıca kefil olarak gösterilen kişi ne kadar maaş alıyor, bir icra durumu var mı bunlar da inceleniyor. Banka kefille ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda kara listede bulunan ve kredi başvurusu yapan kişiye cevap veriliyor. Kara listede olup kefille ilgili araştırmalara göre kredi başvurusunda onay ya da ret cevabı veriliyor.

Nedir?

Kara listeye giren kişiler bankadan aldığı krediyi ödemeyen ya da kredi kartlarına yaptıkları borçları ödemeyen, bankaya gelir belgesini gösteremeyenler kara listede olan kişilerdir. Ayrıca icralık olanlar ya da icralık olmaya düşmek üzere bulunan kişiler de merkez bankası ve kredi kayıt bürosundan belirlenen bu durumdaki kişiler bir listeye alınır. İşte bu listeye kara liste adı verilir.

Kara Listeden Çıkılır Mı?

Kara listeden çıkılabilir. Kara listede adı bulunan bir kişi kredi, kredi kartlarına olan borçlarını tamamen ödedikten sonra kara listeden çıkabilir. Borçlarını ödemesi içerisindeki 5 yıl süresinde kara listeden adı çıkarılabilir.

Kara listede bulunan bir kişi kötü sicile sahip olduğu için gelir belgesiz kredilere de başvuru yapmaz. Kara listede bulunan bir kişi olarak maaşınızın bir bölümüne icra da gelmişse bankaya kredi almak için maaş bordronuzu göstermenizin de bir fayda olmayacaktır. Bu durum da maaş bordronuzda görüneceği için kredi almanız zordur.

Bu yazı sizi kredi almaya teşvik etmez. Kredi almak ya da almamak tamamen sizin tercihinizdir. Ancak kredi alarak neleri kazanıp neleri kaybettiğinizi unutmayın. Kara listeye ödeyemediğiniz borçlarınız nedeniyle düşmüş olabilirsiniz. Ancak borçlarınızı ödeyin ve kredi almak yerine faizsiz seçenekleri deneyin.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. demir312
    13 Haziran 2016

Bir cevap yazın