Karısı Ölen Koca Karısının Maaşını Alabilir Mi?

esi-olen-kocaya-maas

Karısı Ölen Koca Karısının Maaşını Alabilir Mi? : Emekli eş ölen eşinin maaşını alabilir mi yani erkek dul maaşı alabilir mi merak edilen bir soru. Erkeklere dul maaşı yani erkek alır mı yazımızda açıkladık. Herkes tarafından bilinmeyen bu sorunun cevabını herkes bilmeli. Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilirmiyim yani erkekseniz ve eşiniz öldüyse aylığını alabilir misiniz bakalım.

İnsanlar hayatları botunca çalışıyorlar ve belirli bir zaman sonunda ise emekli oluyorlar. Emeklilik hakkı kazananlar öldüğünde ise emeklilik maaşını eş alabiliyor. Halk arasında genellikle kadınlara bu maaşın bağlandığı sanılıyor. Ancak durum yalnızca böyle değil.

Kadınlar da belirli bir zaman çalıştıktan sonra emekli olabiliyor. Kadınlar sigortalı olarak çalıştıkları süre sonunda emeklilik kazanabiliyor. Eğer emekliliği hak eden kadın ölürse kocası emekli maaşını alabilir mi cevap evet olmaktadır. Erkekler de kadınlar gibi dul aylığı alabiliyor. Erkekler de dul aylığı almaya hak kazanabiliyor.

bağlanır mı evet bağlanıyor. Erkeğe ölen karısından dul aylığı verilebiliyor. Erkekler de kadınların ölen kocasının maaşını alabildiği gibi ölüm aylığı alabilir. Kişinin çalışıyor olması ya da kişinin emekli olmuş olması şart değildir. Kadınlara verilen dul aylığı yani ölüm aylığı aynı şartları sağlayan erkeklere de verilmektedir.

Karısı ölen koca emekli aylığını alması için gereken şartlardan biri de kişinin yani kocanın yeni bir evlilik yapmaması gerekiyor. Eğer erkek yeni bir evlilik yaparsa karısının ölümü nedeniyle aldığı emeklilik maaşı kesilir.

Emekli kadın ölen kocasının maaşını alabilir mi evet zaten genellikle bu durum karşımıza çıkmaktadır. Dul maaşını kadınlar almaktadır ve bu bilgi pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Erkek dul maaşı alabilir mi sorusunun evet cavabını aldığı ise herkes tarafından bilinmiyor. Ancak erkekler de dul maaşı alabilir.

Erkeklerin Dul Aylığı Alma Şartları

Koca karısı öldüğünde dul maaşı alabilir. Bunun için bu maaşa başvuru yapmaları gerekiyor. Dul aylığı almak için ölen kişinin 800 gün gibi bir süre kadar malüllük priminin bildirilmesi gerekiyor. Yani yaşlılık ve ölüm sigortası priminin SGK’ya bildirilmesi şarttır.

Eski adıyla SSK olarak bilinen bu kurumdan 4A’ ya tabi olmak gerekiyor ve ayrıca 5 yıl süre boyunca sigorta primlerinin yatırılması sonucunda yani 900 gün, dul aylığı almaya hak kazanılabiliyor.

Eğer maaşı alabilecek olan çocuklar bulunuyorsa alınacak olan aylık bu bireyler arasında da paylaştırılmaktadır. Eş çalışıyor ise ya da eşin emekli maaşı varsa bu durumda maaş kesintisi olabilir.

Eşi Ölen Koca Karısının Maaşının Ne Kadarını Alır?

Çalışan kişiye maaşın %50’si bağlanmaktadır. Eğer çalışmayan bir eş ise ve hiç çocukları bulunmuyorsa yani çocukları yoksa bu durumda %75 oranında dul maaşı yani ölüm aylığı verilmektedir.

İmam Nikahlı Olanlar Emekli Maaşını Alabilir Mi?

Eğer resmi nikah yoksa bu maaşı yani dul aylığını almaya hak kazanamazlar. İmam nikahlı olan kişiler çocukları bile olsa ölüm aylığını alamazlar.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın