Kartsız ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

kartsiz-eft

Kartsız ATM’den EFT Nasıl Yapılır? : Kartsız para yatırma işlemi gibi kartsız atm den işlemi de yapabilirsiniz. Kartsız para gönderme için sizden bazı bilgiler istenecektir. EFT işlemlerinde IBAN önemli bir bilgidir.

Günümüzde internetin hayatımızdaki rolünün artmasıyla birlikte, bankacılık işlemleri de internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir bir hale geldi. Özellikle, havale ve EFT gibi işlemler internet üzerinden dakikalar içerisinde yapılırken, herhangi bir şubeye ya da ATM’ye gitme zahmeti de ortadan kalkmaktadır.

İnternetin kısıtlı ya da erişiminin olmadığı durumlarda ise para gönderim işlemlerinizi ATM’ler üzerinden yapabilirsiniz. Özellikle, EFT konusunda ATM’ler sıkça tercih edilmektedir. EFT yapmak için alıcının ad soyad, IBAN bilgilerini de bilmeniz gerekiyor.

ATM’den havale işlemi sıkça yapılırken, EFT konusunda biraz şüpheyle yaklaşılmaktadır. EFT işlemleri de ATM’ler üzerinden havale işlemi gibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki, bankamatikten EFT nasıl yapılır? EFT işlemi yapmak için varsa kartınızı ATM’ye takabilir, yoksa da kartsız olarak işlem yapmaya devam edebilirsiniz.

Bankamatikten EFT Nasıl Yapılır?

Kartınızı kullanarak ya da kullanmadan EFT yapmak isteyenler, ATM üzerinde bulunan ana menü üzerindeki ödemeler seçeneği üzerinden EFT butonuna basarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

EFT yaparken, para göndereceğiniz kişinin isim, soy isim ve hesap numarasını doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Doğru şekilde bilgileri girdiğinizde gönderdiğiniz tutar EFT saatleri içerisinde hesaba transfer olmaktadır. EFT saatleri dışında yaptığınız işlemler, ilk iş günü hesaba geçmektedir. Hesabınızdan EFT işlemi yaptığınızda, EFT ücreti hesabınızdaki bakiyeden düşmektedir.

EFT işlemi yaparken, para göndereceğiniz kişinin bilgilerini yanlış olarak girdiğinizde ise gönderdiğiniz tutar tekrar hesabınıza gelmektedir. EFT işlemi yaparken, banka tarafından kesilen ücret bankadan bankaya değişim göstermektedir.

Bazı bankalar, havale ve EFT işlemi için hiçbir ücret almazken, bazı bankalar 1 TL ile 7 TL arasında ücret almaktadır. Eğer EFT işlemini ücretsiz olarak yapmak istiyorsanız bu işlemi ücretsiz olarak yapan bankaları tercih edebilirsiniz.

ATM’den Kartsız EFT Nasıl Yapılır?

Bankamatikten kart kullanmadan da EFT işlemi yapabiliyorsunuz. Eğer kart kullanmadan EFT işlemi yapmak istiyorsanız Kartsız İşlem menüsünü seçmeniz gerekiyor. Kartsız EFT işlemi yapsanızda yine IBAN bilgisi ve alıcının adı soyadı bilgisi gerekiyor.

EFT işlemi için gerekli bilgileri girdikten sonra EFT işleminiz için bir değerlendirme yapılmaktadır. Alıcının ismini IBAN numarasını girdiğinizde otomatik olarak görmüş olsanız bile yine de doğrulamayı kontrol etmeniz tavsiye dilir.

Eğer alıcı olan kişiden emin değilseniz EFT işleminizi şubeden de yapabilirsiniz.

Ücretsiz EFT, EFT Ücreti Almayan Bankalar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın