Katılım Bankacılığı Nedir Ve Çalışma Sistemi Nasıldır

katılım bankacılığı

Ve Çalışma Sistemi Nasıldır : Katılım Bankaları kazanma fikrine dayandırılabilir. Nasıl çalışır bu katılım bankaları derseniz müşterilerin fon oranlarına göre kar elde etmeye ortak olduğu bir sistemdir. Peki katılım bankacılığındaki müşteriler hep kar elde eder mi yoksa zarar etme ihtimali de var mı sorunuzun cevabı ve Katılım Bankacılığı hakkında bilgiler açıklamalarla yazımızda yer almaktadır.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı, faizsiz kazanç fikrine dayanan , müşterilerden toplanan fonların şirketlere kredi olarak verilmesiyle birlikte sonrasında elde edilen kartı müşterilerinden aldığı fon oranlarına göre dağıtan bir bankacılık modeli olarak tanımlanabilir.

Katılım Bankacılığı kazanılan parayı kar payı olarak müşterilerine fon oranlarına göre dağıtan bir sisteme sahiptir. Türkiye’de Albaraka,Türkiye Finans, Kuveyt Türk Katılım Bankacılığı ile çalışan bankalardır.

Katılım Bankaları Nasıl Çalışır?

Bankacılık anlayışları para hareketleri ile bir mal ya da hizmete karşılık olarak meydana gelen gelirin kar zarar mekanizmasını ortaklığı ile paylaşılan bir çerçeveyi temsil ettiği söylenebilir. Bu finans kuruluşları para kazanma işini yalnızca bankada gerçekleşen para hareketlerinden kazanma, parayı herhangi bir iktisadi faaliyet ile kullanıp, değerlendirme şekliyle ticari kazan elde etmek için çalışmalar yapar ve katılım sahibi olan müşteri ile de paylaşımda bulunur.

Bu anlayışa göre kullanılan yöntemlerle bir kar elde edilir. Elde edilen bu karın %80 oranı hesap sahibi olan müşteriye katılma oranına göre eşit olarak dağıtılmaktadır. %20 oranı ise kurum payı olarak finans kuruluşuna ayrılmaktadır.

Katılım Bankacılığının Farkı Nedir?

Mevduat bankaları ile Katılım Bankacılığı arasındaki en önemli fark faiz kavramıdır. uygulaması yapmamaktadır. Müşteriler kar ve zarar durumuna ortaktırlar. Katılım Bankacılığı diğer bankalarda olduğu gibi doğrudan faizli krediyi müşterilerine vermezler. Peşin alıp vade farkına göre satış işlemi şeklinde bir sistem uygulanmaktadır. Bu nedenle bu bankaların isimleri Katılım Bankasıdır. kar ya da zarar durumuna eşit olarak katılma anlamına gelir.

Katılım Bankacılığı Her Zaman Kar Ettirir Mi?

Katılım Bankacılığı katılımcılarına her zaman kar sağlama garantisi vermez. Hatta kar etmeyeceğiniz gibi zarar da edebilirsiniz. Fakat doğru işlemler ve doğru adımlar yapılırsa kar elde edildiğinde bazı durumlardaki zararlar absorbe edilebilir bu şekilde müşterilere kardan verilebilecek bir yapı oluşturulur.

Katılım Bankacılığında Faiz Var Mı?

Katılım Bankacılığı genellikle faiz kazanmayı tercih etmeyenlerin yöneldiği bir bankacılık modelidir. Bu Bankacılık seçeneğinde hiç bir durumda faiz kazanma bulunmamaktadır. Finans kuruluşu olan Katılım Bankaları faizsiz kazanç sunmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster