Katılım Bankalarından Faizsiz İhtiyaç Kredisi Alınabilir Mi?

Katılım Bankalarından Faizsiz İhtiyaç Kredisi Alınabilir Mi: Katılım bankaları ihtiyaç kredisi veriyor mu sorusu, dini hassasiyetleri nedeniyle faize bulaşmadan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin sıkça sorduğu sorular arasında geliyor. Katılım bankalarının daha önceki uygulamalarına baktığımızda, ihtiyaç finansmanı ya da başka bir isim altında nakit kredi verme uygulamasına gitmediğini görüyoruz. Katılım bankalarının işleyiş mantığına baktığımızda müşterinin almak istediği mal ya da hizmetin önce katılım bankası tarafından satın alınması, daha sonra bu mal ya da hizmetin karıyla birlikte müşteriye tekrar satılması ve paranın da müşteriye değil, doğrudan mal ya da hizmeti satan kişiye ödenmesi şeklinde gerçekleşmekteydi. Bu nedenle faizsiz ihtiyaç kredisi almak isteyenler katılım bankasından kredi alamamaktaydı. Peki bugün için katılım bankasından faizsiz ihtiyaç kredisi çekmek mümkün mü?

Bu yazımızda katılım bankaları faizsiz ihtiyaç kredisi kullandırıyor mu sorusuna cevap ararken ayrıca faizsiz kredi (helal kredi) veren bankalar, faizsiz kredi kullanmak için gerekli belgeler ve faizsiz ihtiyaç kredisi alma şartları konularına da değineceğiz.

Katılım bankalarının işleyişi ve faizsiz bankacılık hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Faizsiz Bireysel İhtiyaç Kredisi Alınabilir Mi?

Katılım bankaları tarafından son yıllarda ihtiyaç finansmanı adı altında faizsiz ihtiyaç kredisi imkanı sunulmaktadır. Faizsiz ihtiyaç kredisinde katılım bankaları, nakit olarak vermiş oldukları ihtiyaç kredisi karşılığında belirli kar payı oranında para almaktadır. Kar payı olarak adlandırılan bu oran, faiz oranına yakın bir değere sahiptir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz ihtiyaç kredisi, katılım bankaları tarafından verilen bir kredi türüdür. Katılım bankaları faizsiz ihtiyaç kredisini”ihtiyaç finansmanı” adı altında vermektedir. Ülkemizde faizsiz ihtiyaç kredisi veren katılım bankaları ise şöyledir:

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
  • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Faizsi bankacılık ya da faizsiz finans kuruluşları olarak bilinen katılım bankaları da aslında diğer bankaların çalışma mantığına sahiptir. Yani diğer tüm bankalarda olduğu gibi katılım bankaları da vermiş olduğu kredinin geri ödenmesini istemektedir. Zira katılım bankaları için anapara yanında ödenecek olan kar payı, katılım bankalarının karını oluşturmaktadır. Bu nedenle faizsiz ihtiyaç kredisi veren finans kuruluşları, kredi vermeden önce başta ödeme gücünü gösteren temel kriterler olmak üzere bazı şartları aramaktadır.

Faizsiz kredi almak için katılıma bankalarının aradığı şartlar şunlardır:

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu için katılım bankalarına giderken bazı belgeleri hazır etmeniz gerekmektedir. Faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu için sunmanız gereken belgeler şunlardır:

  • Nüfuz cüzdanı, pasaport ya da ehliyet,
  • Gelir belgesi ya da ödeme gücünüzü gösteren belge. Örneğin maaş yazısı, maaş bordrosu, kira geliri, faiz/kar payı geliri, emekliler için emekli cüzdanı, serbest meslek ya da ticaret erbabı iseniz vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi, banka hesabında bulunan nakit para miktarı, sahip olduğunuz taşınmazlara ilişkin tapu fotokopisi…gibi.
  • İkametgah belgesi.
  • Son 3 aya ait ödenmiş adınıza kayıtlı fatura.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Kar Payı Oranları Ne Kadar?

Katılım bankalarının ihtiyaç kredilerine uygulamış olduğu kar payı oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Şuan için en düşük faiz oranı Ziraat Katılım Bankası tarafından verilmektedir.  Aşağıda katılım bankalarına göre faiz oranlarını gösteriyoruz.

Katılım Bankası ve Kredi Türü Kar Payı Oranı
Albaraka Türk faizsiz ihtiyaç kredisi % 2,10 
Kuveyt Türk faizsiz ihtiyaç kredisi % 1,99
Türkiye Finans faizsiz ihtiyaç kredisi % 1,81
Vakıf Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi % 2,70
Ziraat Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi % 1,75

Katılım Bankalarından En Fazla Ne Kadar Faizsiz İhtiyaç Kredisi Alınabilir?

Bankalardan alınabilecek kredi miktarı kişinin kredi notu, gelir durumu, kişinin gelirine göre ödeyebileceği maksimum taksit miktarı, üzerinde kefillik ya da başka bir bankaya borcunun olup olmadığı, kredi kartı sayısı gibi ödeme gücünü gösteren tüm hususlar dikkate alınarak bankalar verilebilecek en fazla kredi tutarını belirlemektedir.

Bugünkü uygulamaya göre bankalar, bir kimsenin gelirinin en fazla %60’ına kadarını kredi ödemelerine ayırabileceğini var saymaktadır. Bu anlamda örneğin aylık 3000 TL geliri olan bir vatandaş 48 ay vade ile ihtiyaç finansmanı kullanması durumunda, gelirine göre en fazla 1800 TL kredi taksiti ödeyebilir. Aylık %1,70 kar payı oranı ile faizsiz ihtiyaç kredisi çeken bu kişi 55.000 TL kredi alabilir. Bu kredinin 48 ay sonunda ödenmesi durumunda ise 32.000 TL’si kar payı olmak üzere 87.000 TL geri ödeme yapacaktır.

Bankanın aradığı şekilde kredi notu yüksek, gelir durumu yüksek ve kredi alma konusunda başkaca bir sorunu olmaya kişilere katılım bankalarının verebileceği maksimum kredi miktarları şu şekildedir:

Katılım Bankası ve Kredi Türü Kredi Miktarı*
Albaraka Türk faizsiz ihtiyaç kredisi 250.000 TL
Kuveyt Türk faizsiz ihtiyaç kredisi 1.000.000 TL
Türkiye Finans faizsiz ihtiyaç kredisi 1.000.000 TL
Vakıf Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi 250.000 TL
Ziraat Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi 1.000.000 TL

*Yukarıda açıkladığımı üzere, burada yer verilen kredi miktarı bankanın verebileceği en fazla faizsiz ihtiyaç kredisidir. Genelde bankalar burada yazan miktarları değil, ödenebilir nitelikte olan ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Vadesi Ne Kadar?

Faizsiz ihtiyaç kredilerinin geri ödenme süreleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu anlamda faizsiz ihtiyaç kredilerine uygulanan en fazla vade bankalara göre şu şekildedir:

Katılım Bankası ve Kredi Türü Vade
Albaraka Türk faizsiz ihtiyaç kredisi 48 ay
Kuveyt Türk faizsiz ihtiyaç kredisi 48 ay
Türkiye Finans faizsiz ihtiyaç kredisi 48 ay
Vakıf Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi 36 ay
Ziraat Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi 48 ay

Katılım Bankalarından Faizsiz ve Masrafsız İhtiyaç Kredisi Alınabilir Mi?

Katılım bankalarının tamamı kar payı oranı adı altında kredinin anaparası üzerinden vadeye göre bir para tahsil etmektedir. Bunun yanında katılım bankalarının tamamı, binde 5 oranında kredi tahsis ücreti almaktadır. Yine kredi tahsis ücretinin %5’in kadar da BSMV tahsil edilmektedir. Ayrıca katılım bankaları ferdi kaza ya da hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bu bağlamda faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankaların listesi ve kredi özelliklerini karşılaştırmalı olarak şu şekilde gösterebiliriz:

Katılım Bankası ve Kredi Türü Kredi Miktarı Kar Payı Oranı (%) Sigorta Masraf (en fazla)* Kefil
Albaraka Türk faizsiz ihtiyaç kredisi 250.000 TL 2,10 Zorunlu 1.312 TL İsteyebilir
Kuveyt Türk faizsiz ihtiyaç kredisi 1.000.000 TL 1,99 Zorunlu 5.250 TL İsteyebilir
Türkiye Finans faizsiz ihtiyaç kredisi 1.000.000 TL 1,81 Zorunlu 5.250 TL İsteyebilir
Vakıf Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi 250.000 TL 2,70 Zorunlu 1.312 TL İsteyebilir
Ziraat Katılım faizsiz ihtiyaç kredisi 1.000.000 TL 1,75 Zorunlu 5.250 TL İsteyebilir

*Burada belirtilen masraf, alınabilecek en fazla kredi miktarı üzerinden hesaplanmış olup kredi miktarına göre değişiklik gösterebilecektir.

Katılım Bankalarından Alınabilecek Faizsiz İhtiyaç Kredisi Hakkında Önemli Hatırlatma

Burada belirttiğimi veriler güncel verilerdir. Ancak katılım bankaları bankacılık politikaları gereğince kredi kampanyaları üzerinde değişiklik yapabilecekleri için, kredi başvurusu öncesinde güncel değerleri kontrol etmenizde yarar vardır. Sizler de en ucuz masrafsız ve faizsiz ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız, bankaların kampanyalarını dikkate almalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın