Kimler Kefil Olabilir? Kefil Olmanın Şartları

kefil-sartlari

Kimler Olabilir? Olmanın Şartları : şartı aranabilir. Krediye herkes kefil olamaz. Kefil olma şartları bulunmaktadır. Kredi çeken kişiye kefil olmak için gelir durumu, kredi notu gibi bilgiler önem taşımaktadır. Kredi alacak biri için kimler kefil olabilir ve kefil olmanın şartları neler yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Kullanımında Kimler Kefil Olabilir?

Bankalar, kredi kullanmak isteyen başvuru sahiplerinin bazılarından kefil talebinde bulunmaktadır. Kefil olan kişi, kişinin borçlarını ödememesi halinde borcun kendinden tahsil edilmesini de kabul etmiş olur. Kefil olan kişi, oldukça riskli bir karar aldığından dolayı mutlaka kefil olduğu kişiyi doğru seçmelidir. Borçlu kişinin borcunu ödememesi durumunda tüm sorumluluk kefile geçer ve banka borçlarını kefil üzerinden tahsil etme yoluna gider.

Kefalet sisteminde kefil durumu ikiye ayrılmaktadır. İlki adı kefalettir ve bu kefalet durumunda borcu tahsili için borçluya rücu edilmekte ve tahsil edilememe durumunda kefil tahsil işlemi yapılmaktadır. Müteselsil kefalette ise banka kendi kararı neticesinde asıl borçluya ya da kefile başvurma esnasında tercihini yaparak borcu tahsil etmektedir. Kefil olan kişinin her iki kefalet sisteminde de borçlu kişiden ödediği tutarı talep etme hakkı bulunmaktadır.

Bankalara kredi başvuru yapan ve başvuru neticesinde bankanın kefil talep ettiği kişiler bankaya uygun bir kefil göstermek durumundadır. Peki, kredi kullanımında kimler kefil olabilir? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; her kişi banka tarafından kefil olarak kabul edilmemektedir. Bankaların kefil olarak kabul ettiği kişiler genel olarak şu özelliklere sahiptir;

-Herhangi bir haciz ya da icra gibi bir borç takip süreci yaşamamış olmak

-Kefilin gelir durumunun, kredi ödemesini yapabilecek düzeyde olması

-Bağkur da kaydı bulunanlar

-Ticaret ve Sanayi odasına kaydı bulunanlar

-Mühendis, doktor ve avukatlık gibi saygın mesleklere sahip olan kişiler

Kefilin yaşı, olmak için reşit olması gereklidir yani 18 yaşını dolduran birey kefil olabilir.

Kredi çekmek için kefil gösterecekseniz yukarıdaki kefil olma şartlarına bir de kredi notu şartı eklenebilir. Kefil olacak kişinin kredi notu yüksek olursa krediye kefil olabilir. Kredi notu yüksek olan kişilerin finansal yaşamının olumlu olduğu fikri olmaktadır. Bu nedenle kredi için kefil olacak kişi kredinin ödenmemesi durumunda sürece dahil olduğundan kredi notu da yüksek olmalıdır.

Kefilin aylık gelir durumu, kefilin borçları, ödemeleri ve ödeme düzeni de önemlidir. Geliri düşük olan kişinin kefilliği kabul olmayabilir. Çünkü kefil borcunu ödemezse bu borcu tahsil edilmesi için süreçte kefile başvurulur. Kefilin gelir durumu bu kredi borçlarını karşılayabilecek yeterlilikte olmalıdır.

Kefil olmak için şartlar bu şekilde ifade edilebilir. Ancak kefil olmak demek borç sorumluluğuna ortak olmak demektir. Bu nedenle kefil olmayı iyi düşünün. Kişi borcunu ödemezse siz borcu ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mümkünse kefil olmamayı tercih edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın