Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Önemli Konu

Kira kredisi hakkında bilmeniz gereken 10 önemli konuyu yazımızda ele alarak inceledik. Kira kredisi ya da kira kontratlı kredi  kavramını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Hatta desek ki “kiranızı banka ödesin” ya da “ev sahibiyseniz kiranızı peşin olarak bankadan alın ve kiracıyla uğraşmayın” sanırız çok ilginç gelecektir. Ama ilginç gelmemeli. Ülkemizde bazı bankalar kira finansmanı veya kira kredisi adı altında ister kira ödemelerinizi yapabilmenizi isterseniz kiracıdan alacağınızı bankadan peşin olarak alabileceğiniz bir kredi imkanı sağlıyor.

Bu yazımızda kira kredisi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

1- Kira Kredisi Ne Anlama Gelmektedir ve Ne İşe Yarar?

Kira kredisi nedir sorusuyla başlamamızı aslında tesadüf değil. Çünkü kira kredisi ülkemizde çok fazla bilinmemektedir. Oysa kira kredisi sistemi dünyanın pek çok ülkesinde yıllardan beri uygulanmaktadır. Şimdi kira kredisinin ne olduğunu açıklamadan önce mantığını kavramak için şöyle bir durum tespitiyle başlayalım: Kiracı yıl içerisinde kira bedelini ödemek için paraya ihtiyaç duyuyor. Kiraya veren ise, örneğin ev sahibi, yıllık alacağı kirayı peşin olarak elde etmek istiyor. Kiracının yıllık kira bedelini peşin vermesi zor olacağı aşikar. Bu durumda kiraya veren isteğine kavuşamadığı gibi kiracı da kira ödemeleri yüzünden zor durumda kalıyor. İşte kira kredisinin önemi de burada ortaya çıkıyor.

Kira kredisi, kiraya veren mülk sahibi ve kiracılar için alternatif bir finansman sistemidir. Daha açık anlatırsak kiracı ya da kiraya veren ihtiyaç duyduğu nakit bedeli belirli şartlar altında banka tarafından karşılandığı kredi sistemidir. Kira kredisi sistemi sayesinde kiraya veren yıllık kira bedelini peşin olarak bankadan alabilmekte ve ödemeleri ise kiracının ödeyeceği kira ile yapmaktadır. Benzer şekilde kiracı da ödeyeceği kira bedelini peşin olarak bankadan almakta ve aylık taksitler halinde bankaya ödemektedir.

2- Kira Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Kira kredisinden kiracı ya da kiraya veren yararlanabiliyor. Yani kiracı giderek kira kredisi çekebildiği gibi kiraya veren yıllık kira bedelini peşin olarak bankadan alabilir.

3- Kira Kredisine Kiracı Başvurursa Kiraya Verenin Onayı Gerekiyor Mu?

Kira kredisine başvuru yapmak için ne kiracının ne de kiraya verenin birbirlerine onay vermesi gerekmiyor. Hatta kiraya verenin krediye başvuru yapıldığından haberdar olmasına dahi gerek yoktur. Bu anlamda kiracı şu yerde kirada oturuyorum ve aylık şu miktarda kira ödemesi yapıyorum. Bankanızdan bir yıllık kiraya denk gelen kira kredisi çekmek istiyorum diyerek bankaya başvuru yapabilir.

4- Kira Kredisine Kiraya Veren Mülk Sahibi Başvurursa Kiracının Onayı Gerekiyor Mu?

Kira kredisine kiraya veren kişinin başvuru yapması halinde kiracının onayı gerekmiyor. Kiraya veren kişi örneğin benim şurada şöyle bir evim var ve kiraya vereceğim, kirası şu kadar diyerek bankaya başvuru yapabilir. Banka da gerekli incelemeleri yaptıktan sonra evin kredilendirilebilir kira miktarını tespit eder. Buna göre bir kredi miktarı belirler. Bu kredi miktarı da yıllık kira olarak kiraya verene ödenir. Kredinin taksitleri de kira olarak kiracının ödeyeceği kiradan karşılanır. Bu nedenle kiraya veren kişinin kredi aldığı bankada hesap açtırması ve kiranın da bu hesaba yatırılması gerekmektedir.

5- Kira Kredisi İşyeri İçin Alınabilir Mi?

Kira kredisi hem işyeri hem de konut için kullanılabilir. Ancak bazı bankalar kira kredisini konut için sınırlayabilmektedir. Bununla birlikte kira kredisi veren bankaların çoğu hem konut kiralarında hem de işyeri kiralarında kira kredisi kullandırmaktadır. Dolayısıyla işyeri kira kredisi kullanmanızın önünde bir engel yoktur.

6- Kira Kredisi Nasıl Alınır?

Kira kredisinin nasıl alınacağını kiraya veren ve kiracı yönünden ayrı değerlendirmek gerekiyor.

 • Krediyi kiraya veren mülk sahibinin alması durumunda: Kira kredisini yıllık kira bedeli karşılığında mülk sahibi alacaksa sistem şu şekilde işlemektedir: Mülk sahibi evini kiraya vermeden önce ya da kiraya verdikten sonra bankaya gidiyor. (Katılım bankalarına müracaat edecekseniz konutunuzu kiraya vermemiş olmalısınız.) Mülk sahibi evinin kira geliri miktarını bankaya beyan ediyor. Banka, gerekli ekspertiz incelemesini yaptıktan sonra evin kira bedelini tespit ediyor ve bir yıllık kira bedelini hesaplıyor. Hesaplanan bu kira bedeli üzerinden genellikle %15-20 arasında kesinti yapılarak kalan kısım kredi olarak mülk sahibine veriliyor. Kira bedelinin de kredi veren bankanın hesabına yatırılması isteniyor. Bu sayede ev sahibi kira bedelini peşin olarak aldığı için kiranın ödenmesi konusunda kiracıyla banka muhatap oluyor. Yani kira ödenmiş ödenmemiş gibi derdi olmuyor.
 • Krediyi kiracının alması durumunda: Burada ihtiyaç kredisinde olduğu gibi bir sistem işlemektedir. Kiracı, kiralamış olduğu evin bir yıllık kira bedelini bankadan kredi olarak çekiyor. Bu parayı mülk sahibi ile anlaşmasına göre dilerse aydan aya dilerse yıllık kira bedeli olarak mülk sahibine veriyor. Almış olduğu krediyi de aylık taksitler halinde bankaya geri ödüyor. Kiracının bu şekilde kredi kullanması daha çok kiranın yıllık olarak ödendiği ya da kiranın yıllık olarak peşin ödenmesi halinde mülk sahibinin indirim yaptığı hallerde daha çok rastlanmaktadır.

7- Kira Kredisi Kullanılmasının Avantajları Nelerdir?

Kira kredisi kullanılmasının avantajlarını şöyle sıralayalım:

 • Mülk sahibi kira bedelini peşin olarak aldığı için kiracı krediyi ödedi mi geciktirdi mi derdiyle uğraşmamaktadır.
 • Mülk sahibi kira bedelini toplu olarak aldığı için aldığı parayı dilerse yatırımda dilerse başka bir iş için kullanabilir.
 • Kira kredisinde kira bedelinin %15’i kesilerek banka tarafından mülk sahibine ödeme yapılıyor. Örneğin 2000 TL kirası olan ev, yaklaşık 1700 TL şeklinde değerlendirilerek yıllık kira bedeli banka tarafından ödeniyor. Banka da bu evi örneğin 1700 TL’nin üzerinde bir değere kiraya vererek aradaki farkı kâr olarak alıyor. Bu durumda banka evi 1900 TL’ye kiralaması halinde kiracı, piyasadan 100 TL daha düşük miktara ev tutmuş olacağı için daha az kira ödeyebilecektir.
 • Kira kredisi içerisinde kira bedeli, depozito, emlak komisyonu gibi tüm masraflar dahil olduğu için kiracı bu toplu masrafı zamana yayarak taksitle ödeme imkanına sahiptir.
 • Kiracı kira kredisini kullanması durumunda kendisine sigorta yapılmaktadır. Bu sayede eğer kiracı kira dönemi içerisinde işsizlik, sakatlık gibi zorunlu bir nedenle kirasını ödeyemeyecek durumda olması halinde banka ev sahibine aylık kira bedelinin ortalama %80’ini ödemektedir.

8- Kira Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kira kredisi almak için kredilerde aranan temel şartlar yanında bazı şartları da yerine getirmek gerekiyor. Kira kredisi alma şartları şöyledir:

 • Kredi notu: Krediyi kiracı alacak ise kiracının kredi notunun en az 1500 puan olması gerekmektedir. Mülk sahibi için bu şekilde bir şart aranmamaktadır.
 • Kredi sicili: Krediyi kiracı alacak ise kiracının daha önceki banka ya da diğer borçlarını ödeme yüzünden icralık olmaması şarttır. Mülk sahibinin de icralık bir borcunun bulunmaması gerekiyor.
 • Gelir durumu: Kiracının krediyi ödeyebilecek düzenli bir geliri olmalıdır.
 • Mülkün kiraya uygun olması: Kiraya verilecek konutun ya da işyerinin kiralanabilir olması ve değeri itibariyle de banka maliyetlerini karşılayabilmesi gerekmektedir. Bu durum banka eksperi tarafından tespit edilecektir.
 • Mülkün banka tarafından kiraya verilmesi: Katılım bankaları, mülkün banka tarafından kiraya verilmesini şart koşmaktadır. Ancak özel bankalar için böyle bir şart söz konusu değildir.

9- Kira Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kira kredisi almak isteyen kiracı kira kredisi başvurusu sırasında kira kontratı, gelir belgesi ve kimlik fotokopisi sunmalıdır. Banka talep etmesi halinde kefil isteyebilir.

Kiraya veren mülk sahibi kira finansmanı başvurusu sırasında konut ya da işyerine ait tapu fotokopisi ve kimlik fotokopisi sunması yeterlidir.

10- Kira Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kira kredisi ülkemizde yeni yani uygulamaya geçmiştir. Bu nedenle her banka kira kredisi vermemektedir. Ülkemizde kira kredisi veren banka sayısı çok azdır. Kira kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) kira finansmanı kredisi: Aylık %1,20 faiz ve 3 ay ertelemeli kredidir. Kredi tahsis ücreti istenmemektedir. Kiracılara yönelik bir kredidir. Maksimum 12 aylık kira bedeli için kullanılabilir.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası konut kira finansmanı kredisi: 1 yıllık kira bedelinin peşin ödenmesine yönelik finansmandır. Kiraya veren mülk sahibi yararlanmaktadır. Kira finansmanında yararlanmak için konutun kiraya verilmemiş olması gerekiyor.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası peşin kira finansmanı: %1,39 kar payı oranıyla kullandırılan bu bankacılık ürünü ile kiracılar bir yıllık kira bedelini bankadan kredi şeklinde alabilmektedir.
 • Vakıfbank kira paketi: Kiracılara yönelik kira kredisi kullandırmaktadırç
 • Türkiye İş Bankası kira kredisi: Kiracılara ve kiraya veren mülk sahiplerine yönelik kira kredisi imkanı sunmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın