Kiralık Kasa Anahtarımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

kiralik-kasa-anahtari

Bankada bulunan kiralık kasa için verilen anahtarı kaybetmiş olabilirsiniz. Banka çelik kasa anahtarımı kaybettim ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri yazımızda açıkladık. Kiralık kasanın yedek anahtarı bankada bulunur mu yoksa kiralık kasa başka bir şekilde mi açılır bakalım.

Kiralık kasa kısaca bankalarda belirli bir ücret karşılığında kiralanmış olan kişiye özel bir alanı kasa sahibinin görebildiği eşya ve evrakların saklanabileceği yüksek güvenliğe sahip alan olarak ifade edilebilir.

Kiralık kasa bankadan kiralandıktan sonra kullanımınız için kasa sahibine 2 adet kasa anahtarı verilmektedir. Kiralık kasa açılışı yapıldıktan sonra bu anahtarlar teslim edilir ve bu anahtarlar tek başına kullanılarak kasa açmak için kullanılamaz. Kiralık kasa anahtarı ile kılavuz anahtar birlikte kullanılarak kiralık kasa açılabilir.

Banka kiralık kasa anahtarı kaybolması durumunda ne yapmanız gerektiğini yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Kasanın Anahtarı Kayboldu Banka Kasayı Açabilir Mi?

Banka kasanın anahtarını teslim ettikten sonra verilen anahtarla kılavuz anahtar birlikte kullanılırsa kasayı açmak mümkündür. Yani iki anahtar bir araya gelmeden kasayı açmak mümkün değildir. Kiralık kasa güvenli mi sorusuna bu şekilde de cevap verilebilir.

Zaman aşımı, vefat gibi durumlarda kiralık kasanın açılması noter ile ya da bilirkişi ile birlikte yapılmaktadır.

Kiralık Kasa Anahtarını Bulan Kasayı Açabilir Mi?

Kiralık anahtarınızı diyelim ki kaybettiniz. Anahtarı bulan kişi bankaya giderek kasayı açamaz. Çünkü kiralık kasa kişinin adına açılmaktadır ve kasanın kullanım yetkisi kime verildiyse kasayı açacak kişi de bu kişidir.

Kiralık kasa anahtarını elinde bulunduran 3. kişiler kiralık kasayı anahtar olsa bile açamayacaklardır.

Kiralık Kasa Anahtarımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kiralık kasa anahtarı kaybolursa, kiralık kasa anahtarınızı kaybettiğinizi anladığınız anda hemen bankanızı aramalısınız. Bankayı arayarak  “kiralık kasa anahtarını kaybettim”şeklinde kiralık kasa anahtarını kaybettiğinizi belirtmelisiniz.

Siz kaybettiğinizi bildirdikten sonra banka size uygun bir saat dilimde bankaya gelmenizi isteyecek ve çilingir ile anahtarını kaybettiğiniz kasanın kilidinin değişimi yapılacaktır. Banka kiralık kasa anahtarı kaybolursa çilingir kasanın kilidini değiştirecektir.

Kiralık kasa kilit değişiminden sonra size kiralık kasanın yeni anahtarları verilecektir. Size verilen yeni anahtar ile kiralık kasa kullanmaya, değerli eşyalarınızı saklamaya devam edebilirsiniz.

Kayıp Kiralık Kasa Anahtarı İçin Ücret

Bankaya gelen çilingir kiralık kasa kilit değişimi yaptığı için 150-300 TL aralığında bir faturayı adınıza kesecektir. Bu ücret bankaya göre ya da diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Kiralık kasayı kullanmaya devam etmek istemiyorsanız bu durumda bankaya vermiş olduğunuz depozito tutarından bu işlem için yapılan masraflar için ödeme işlemi yapılacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın