Kiralık Kasa Nedir Ve Nasıl Alınır?

kiralik-kasa-nedir

Ve Nasıl Alınır? : Banka kiralık kasada kıymetlerinizi güvenli olarak saklayabilirsiniz. İş Bankası, Akbank gibi banklardan boyutları sizin seçimize göre olan kasalarda kıymetlerinizi koruyabilirsiniz. Kiralık kasayı kullanmak istediğinizde bankanın uygulamaları ve mesai saatleri önemli olmaktadır. Kiralık kasa nedir ve kiralık kasa nasıl alınır sorularınızın cevaplarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Yatırım araçlarının biriktirilmesi konusunda bankalar dışında evlerde tercih edilmektedir. Kimi insan birikimlerini evlerinde yastık altı diye tabir edilen saklama yoluyla yaparken, olası bir hırsızlık durumuna karşı bu saklama biçimi çok güvenli değildir. Olası bir çalınma durumunda tüm birikimler yok olacağından, günümüzde insanlar birikimlerini bankalardaki kiralık kasalarda yapmaktadır. Banka kiralık kasa nedir? Nasıl alınır? Gibi soruların cevaplarını arayan kişiler için öncelikle kiralık kasanın ne olduğunu belirterek başlayalım.

Banka Kiralık Kasa Nedir?

Kiralık Kasa, banka şubelerinde bulunan ve özel bir güvenlik yapısına sahip, içerisinde maddi ya da manevi değeri olan varlıklarınızı koyabileceğiniz, taşınabilir durumda olan kıymetli varlıklarınızı saklayabileceğiniz, gerçek ya da tüzel kişilerin kiralayabileceği farklı boyutlardaki kasalara kiralık kasa denilmektedir.

Kiralık kasaya koyduğunuz kıymetleriniz yangın ya da hırsızlık gibi durumlara karşı korumanıza yardımcı olur ve Banka güvencesi ile mahremiyet sağlayarak saklayabilirsiniz.

Bankalardan kiraladığınız kiralık kasalarda altınlarınızı, önemli ziynet eşyalarınızı, paranızı ve önemli evraklarınızı saklayabilirsiniz. isteyenlerin banka şubeleriyle görüşmesi gerekmektedir. Banka kiralık kasalarının aylık, üç aylık, altı aylık ya da senelik olarak uygulanan ücretleri bulunmaktadır. Talep ettiğiniz süreye göre kasanızı kiralayabilir ve saklama işleminizi güvenli bir biçimde yapabilirsiniz. Kasa kiralama süresi sona erdiğinde tekrar kiralamak isterseniz sürenizi uzatabilir ve bankadaki kiralık sürenizin süresini artırabilirsiniz. Kiralık kasa kiralandığında kasanız iki anahtarla birlikte açılmaktadır. Bu anahtarlardan birisi tarafınıza, bir tanesi de bankada kalmaktadır.

Kiralık Kasa Nasıl Alınır?

Kiralık kasa açtırmak için öncelikle kiralık kasa işlemi yapacağınız bankaya giderek hesap açtırmanız gerekiyor. Nüfus cüzdanı, ikmetgah gibi belgeler gerekebilir. Bu belgeleri hesap açtıracağınız bankadan öğrenebilirsiniz ve eksiksiz olarak belgeleri tamamlamalısınız. Bankada yapacağınız gerekli işlemlerin ardından kiralık kasanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kiralık kasa anahtarı kimlerde olur diyecek olursanız; kasanın bir anahtarı sizde bulunurken diğer anahtarı ise bankada bulunmaktadır.

Kiralık Kasayı Ne Zaman Açtırabilirim?

Kasanızı ziyaret ettiğinizde banka sizden bu işlem için ücret almaz. Kiralık kasanıza gitmeniz gerektiğinde şubenin çalışma saatlerine göre hareket etmelisiniz. Eğer bankanın şubesi tatilse örneğin bayram tatiliyse kiralık kasanıza ulaşamazsınız. Ayrıca hafta sonları da kiralık kasanıza ulaşamazsınız. Ancak bazı bankalar  müşterilerine 7/24 ulaşabilme imkanı vermektedir. Kiralık kasalar için güvenlik konusunda farklı ve özel güvenlik prosedürleri uygulaması yapılmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri 24 Eylül 2016

Bir cevap yazın