Kısaca İcra İflas Kanunu Nedir?

icra-iflas

Kısaca İcra İflas Kanunu ? : icra ve hukuku nedir sorusuna kısa bir cevap arıyorsanız bir örnekle yazımızda açıkladık. İcra hukuku nedir diye baktığımızda oldukça geniş bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. İcra takibi de kişilerin bankaya olan borçları nedeniyle oldukça rastlanan bir kavramdır.

Anayasamıza bağlı olarak devlet tarafından cezai işleri düzenlemekte olan, hukuki anlaşmazlıkları ortadan kaldıran ve aynı zamanda düzenleyen, ticari hayattaki alacak ve verecek anlaşmazlıklarını düzenleyen ve iş hukukuna bağlı olarak birçok kamu düzeninin korunmasını sağlayan kanunlar bulunmaktadır. Anayasamızda bulunan kanunlara baktığımızda hepsini tek olarak ele almak gerekir.

Alacak ve verecek konularında anlaşmazlıkların çözümü konusunda icra iflas kanunu önemli bir yer tutar. İcra iflas kanunu, oldukça geniş bir kavram olup, borçlular ile alacaklar arasında ilişkileri belirlemekte ve yapılacak işlemlerin esaslarını belirlemektedir.

İcra iflas kanuna bakarak herhangi bir alacak verecek davasında hangi işlemlerin nasıl ve ne zaman yapılacağı ve prosedürün ne şekilde işlediği net olarak görülmektedir.

İcra iflas kanununu örnekle açıklayacak olursak, bir tacirin başka bir kişiden 100.000 TL tutarında bir mal aldığını ve borç tutarını zamanında ödemediğini göz önünde bulunduralım. Alacaklı kişi bu tür durumlarda gerekli işlemleri yapmakta ve İcra Dairelerine müracaat etmektedir. Borçlu kişiye icra geldiğinde ise borçlu kişi mağdur konumuna düşmektedir.

Bu tür durumlarda gerçekte mağdur olan taraf ise alacaklı olandır. Sebebi ise sattığı malın parasını tahsil edememekte önemli bir zarar kaybına uğramaktadır.

Bu tür durumlarda icra iflas kanunu tüm bu süreçler içerisindeki düzenlemeleri yapmakta ve alacaklarını tahsil edemediği için zor durumda kalan kişilerin yanında olmaktadır. Haksız bir kazanç durumunda ise gerekli önlemler kanunlar çerçevesinde yapılmaktadır.

Senet Nasıl İcraya Verilir? Senet Ödenmezse Cezası Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın