Kolayca Para Biriktirebileceğiniz 8 Birikim Hesabı Seçeneği

Kolayca Para Biriktirebileceğiniz 8 Birikim Hesabı Seçeneği: Ekonomil hayatın devamı süresince nakit para her zaman lazım olmaktadır. Bu nedenle bir tarafta birikim yapmış olmamız özellikle acil nakit ihtiyacı halinde parasal sıkıntılarımıza derman olacaktır. Yatırım yapmak için bir çok seçenek bulunuyor. Döviz ya da altın almak, araziye yatırım yapmak bu seçeneklerden bir kaçıdır. Ancak arttırdığınız para ile bunları alabilecek durumda değilseniz ve harcamalarınızdan artan para ufak miktarlarda ise bunları damlaya damlaya göl olur düşüncesiyle bir yerde toplamak akıllıca bir seçenek olur.

Bu yazımızda küçük paralarınızın nasıl daha büyük yatırımlara dönüşebileceği ve buna imkan tanıyan bankaların birikim hesapları hakkında bilgi vereceğiz.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı, harcamalarınızdan arta kalan ve yatırıma dönüştürebileceğiniz tasarruflarınızı gecelik, aylık veya yıllık faiz ya da kar payı oranlarıyla biriktirebileceğiniz mevduat hesabıdır. Birikim hesabı, Türk Lirası cinsinden açılabileceği gibi döviz ya da altın cinsinden de açılabilir.

Birikim hesaplarının en önemli özelliği küçük miktarlı paranıza dahi faiz veya kar payı verilebiliyor olmasıdır. Böylece bir taraftan para biriktirirken diğer taraftan da biriktirdiğiniz para üzerine faiz veya kar payı geldiği için paranız çoğalmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki birikimlerinize uygulanan faiz ya da kar payı oranı bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle bankaların internet şubelerinde birikim hesabı açmanız halinde daha yüksek kar payı veya faiz oranı sunabileceklerdir.

Bu arada kısaca faiz ve kar payı konusuna değinmek yararlı olacaktır. Faiz, bankaların para üzerinden müşterilerine verdiği getiridir. Kar payı ise bankanın yatırdığınız paranın mal alım satımında kullanması sonucunda elde ettiği kar üzerinden belirli bir oran karşılığında verdiği kazançtır. Bu haliyle en çok kafa karıştıran konu faizin dinen caiz olup olmadığıdır. Dini hassasiyet taşıyanlar bu konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı’na da yöneltmişler ve Diyanet İşleri Başkanlığı da faizin haram olduğunu buna karşın kar payının caiz olduğunu ifade etmiştir.

Birikim Hesabının Faydası Nedir?

Birikim hesabı açmanın bir çok faydası olmakla birlikte en önemli iki avantajından bahsetmemiz yerinde olacaktır.

  • Birikim hesabı açmanın ilk avantajı birikimleriniz üzerinden gelir sağlamanızdır. Birikimleriniz vadeli hesapta faiz ya da kar getirisi sayesinde çoğalacaktır. Özellikle enflasyonun yüksek olmadığı ortamlarda bu tür yatırımlar önemli avantaj sağlamaktadır.
  • Birikim hesabı açmanın ikinci avantajı ise kredi notunun yükselmesini sağlamasıdır. Çünkü kredi notu ve kredi sicili müşterinin ödeme gücünü tespit etmektedir. Ödeme gücü olan kimseler kredi çekebilir ve bunu da geri ödeyebilir. Dolayısıyla birikim hesabı olan bir kimsenin banka nezdindeki görüntüsü şudur: “bu kişi günlük harcamalarının dışında para arttırabiliyor ve bunu da yatırıma ayırabiliyor. O halde bu kişinin ödeme gücü yerindedir” İşte bu sebeple birikim hesabı açan kişilerin kredi notunun da yükseldiğini söyleyebiliriz.

Birikim Hesabı Olan 7 Banka

Birçok bankanın  birikim hesabı bulunmaktadır. Ancak birikim hesabı açtırmak isteyenler hangi bankanın birikim hesabının daha avantajlı olduğunu merak etmekte ve birikim hesapları karşılaştırma tablosu ya da programı olup olmadığını araştırmaktadır. Birikim hesaplarının hangisinin avantajlı olup olmadığını esasen bankaların tekliflerini alarak değerlendirmek doğru bir çözü yolu olacaktır. Aşağıda size avantaj sunan 7 bankaya yer veriyoruz. Bu bankaları karşılaştırıp ve bankaların en yakın şubelerine giderek sizin için en avantajlı teklifi de öğrenebilirsiniz.

1- Türkiye İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı

Birikim hesabı olan bankalardan ilki Türkiye İş Bankası’dır. İş Bankası birikim hesabı açılış miktarı 250 TL’dir. Döviz hesabı açtıracaksanız 250 Avro ya da Dolar yatırmanız gerekiyor. Birikim hesabı 5 yıl vade ile açılabiliyor. Birikimlerinize ilk yıl uygulanacak faiz oranı hesabın açıldığı gündeki internet şubesinde uygulanan faiz oranıdır. Faiz bir yıllık vadenin sonunda tahakkuk etmeye başlıyor. Yani faizin işlemesi için paranın bir yıl süreyle hesapta kalması gerekiyor. Böylece o ana kadar işleyen faizler hesaba geçtiği gibi sonraki dönemin faizleri de işlemeye devam ediyor.

Birikimli hesabınızı 5 yıl içinde kendiliğinden kapanıyor ve paranız vadesiz mevduat hesabına aktarılıyor. Bununla birlikte 5 yıldan önce paranızı çekmek isterseniz faiz alamıyorsunuz sadece ana paranızı alabiliyorsunuz.

2- Denizbank Birikimli Mevduat Hesabı

Denizbank birikim hesabı açmanız için hesap açılış tarihinde en az 150 YL para yatırmanız gerekiyor. Faiz paranın yatırıldığı günden itibaren işlemeye başlıyor. Faiz için aylık ya da 3 aylık vade seçenekleri sunulmaktadır. Birikim hesabının maksimum süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Birikim hesabınıza ara ödemeler yapabilirsiniz.

3- Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı

Halkbank birikim hesabı açmak için en az 50 TL yatırmanız gerekiyor. Sonraki yatıracağınız rakamlar da en az 50 TL olmalıdır. Halkbank birikim hesabı en az 3, en fazla 10 yıl süreyle açılabilmektedir.

4- Akbank Birikimli Mevduat Hesabı

Akbank birikim hesabı açtırmak için ilk açılışta minimum 100 TL yatırmak gerekiyor. Birikim hesabı maksimum 5 yıl süre ile açılmaktadır. Ara ödemelerle birikimlerinizi arttırabilirsiniz. Bu yönüyle esnek birikim hesabı olarak da adlandırılmaktadır. Uygulanan faiz oranı ilk yıl için geçerli olan en yüksek faiz oranı, sonraki yıllarda ise normal faiz oranı uygulanıyor.

Akbank birikim hesabı yanında birikimlerinizi değerlendirmek için çeyiz hesabı ya da çocuğunuz için de birikim hesabı açabilirsiniz.

5- Garanti Birikimli Mevduat Hesabı

Garanti birikim hesabı aylık en az 75 TL yatırmanız koşuluyla açılmaktadır. Dolayısıyla açılış hesabı da en az 75 TL olmaktadır. Faiz anında işlemeye başlıyor. Birikiminizin faizini alabilmeniz için birikim hesabının vadesinin dolmasına gerek bulunmuyor. Hesabı kapatmak istediğinizde faiz getirinizi de alabiliyorsunuz.

6- Enpara Birikimli Mevduat Hesabı

Hem hesap açılış avantajı hem de uygulanan faiz ile dikkatleri üstüne çeken Enpara, dijital bankacılığın da öncülerindendir. Enpara.com adresi üzerinden açacağınız enpara birikim hesabı için yatırmanız gereken minimum miktar 10 TL’dir. Yani birikimli mevduat hesabı açmanız için en az 10 TL yatırmanız gerekiyor. Herhangi bir hesap işletim ücreti alınmadığı gibi faiz gecelik de işletilebiliyor. Ayrıca hesabı açtığınız andan itibaren faiz işlemeye başlıyor.

7- ING Bank Birikimli Mevduat Hesabı

ING Bank birikim hesabı açabilmeniz için aylık en az 100 TL para yatırmanız gerekmektedir. Dolayısıyla birikim hesabı açmanız için de en az 100 TL yatırmanız gerekiyor. ING Bank’ın sunduğu en dikkat çeken avantaj ise 1 yıl boyunca yüksek miktarda hoş geldin faizi sunmasıdır.

8- Kuveyt Türk Birikimli Mevduat Hesabı

Katılım bankaları arasında birikim hesabı sunan ve kar payı imkanı tanıyan bankadır. Kuveyt Türk birikim hesabı sayesinde faizsiz olarak paranızı biriktirebilir ve kar payı elde edebilirsiniz. Kuveyt Türk birikimlerini için birçok seçenek sunmakla birlikte küçük yatırımlarınız için altın hesabı dikkatleri çekmektedir. Bu bağlamda en az 0,1 gr altın ile birikim hesabınızı açabiliyorsunuz. Sonraki dönemlerde ise dilediğiniz tutar ve vadede biriktirdiğiniz altınlara ek olarak yine Kuveyt Türk’te açacağınız Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı veya  Kuveyt Türk Konut Hesabı açabilirsiniz. Bu sayede gerek çeyiz hesabınıza gerekse konut hesabınıza devlet desteği alabilirsiniz. Kuveyt Türk’te açtığınız birikim hesabında altınlarınız en az 3 yıl süreyle kalması gerekiyor.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster